עוד הצטננות ביחסים: אמריקאים לא יאמצו ילדים רוסים

הנשיא פוטין גיבה את הצעת החוק בעניין, ואמר שהוא מהווה תגובה לחוק המונע מרוסים שהפרו זכויות אדם להיכנס לארה"ב. במקביל, הואשם מנהיג האופוזיציה הרוסית בהונאה

רויטרס
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
רויטרס

נשיא רוסיה, ולדימיר פוטין, העניק היום (חמישי) גיבוי להצעת חוק האוסר על אימוץ ילדים רוסים בידי אזרחי ארה"ב. לדבריו, החוק יהווה "תגובה הולמת" לחוק אמריקאי המונע מאזרחים רוסים המפרים לכאורה זכויות אדם להיכנס לארה"ב (חוק מגניצקי), וקידומו נובע מאזלת ידה של וושינגטון בהגנת זכויות ילדים רוסים מאומצים.

במסיבת עיתונאים מרתונית שמקיים פוטין אחת לשנה, ובה הוא מתייחס לסוגיות רבות העומדות על סדר היום הלאומי והבינלאומי, אמר נשיא רוסיה כי על אף שרוב האמריקאים המאמצים ילדים רוסים הם "אנשים טובים ומכובדים", אין הגנה מספקת לקורבנות התעללות. החוק החדש, שכבר אושר בדומא חרף התנגדותם של כמה בכירים ובהם שר החוץ סרגיי לברוב, זקוק עדיין לכמה שלבי אישור בטרם יונח על שולחנו של פוטין.

חרף הגיבוי המילולי שהעניק להצעת החוק, עדיין לא ברור לפי שעה אם פוטין אכן יחתום עליו בסופו של דבר. במסיבת העיתונאים אמר פוטין כי כשיובא החוק לאשרורו "הוא ישקול את העניין בהתאם לכתוב בו". עמימותו של נשיא רוסיה נועדה ככל הנראה לאפשר לחברי הפרלמנט הרוסי למחות על גאוותם הלאומית הפגועה לנוכח החוק האמריקאי החדש, אבל במקביל מאפשרים לפוטין להימנע מנקיטת צעדים, העלולים לערער עוד את יחסי מוסקווה-וושינגטון.

מסיבת העיתונאים השנתית של פוטין, אתמול במוסקווהצילום: רויטרס

בעבר, הביעו אזרחים רוסים זעם על מקרים שבהם ילדים שאומצו בארה"ב מתו או היו נתונים להתעללות בידי הוריהם האמצים. המקרים זכו לפרסום נרחב בעיתונות הרוסית. בין היתר הובעה תרעומת על כך שבתי המשפט בארה"ב אינם מחמירים בענישת המתעללים. החוק החדש נושא את שמו של דימה יקובלב, שמת ב-2008 אחרי שהושאר במשך שעות במכונית ביום לוהט, אך אביו המאמץ זוכה מאשמת הריגה. "כאשר קורות טרגדיות, מערכת המשפט האמריקאית אינה מגיבה לכך ונמנעת מלהעניש את העבריינים. משקיפים רוסים מנועים מלהשתתף במשפטים אלה", אמר פוטין.

שיעור אימוץ הילדים ברוסיה נמוך ביותר, דבר הגורם לכך שילדים רבים שננטשים על ידי הוריהם מועברים לאימוץ במדינות אחרות. בשנת 2011 לדוגמה אומצו 3,400 ילדים רוסים בידי משפחות זרות, כמעט שליש מהן אמריקאיות. פוטין התייחס בדבריו גם לחוק מגניצקי, המחליף למעשה את חוק ג'קסון-וניק מתקופת המלחמה הקרה, וכינה אותו "לא ידידותי". "הם החליפו חוק אנטי סובייטי ואנטי רוסי בחוק אחר וזה רע מאוד. ברור שזה מרעיל את היחסים בינינו", אמר.

בהתייחס לנעשה בסוריה אמר פוטין כי למוסקווה "אין אינטרסים בסוריה אך איננה רוצה לראות את הטעויות שבוצעו בלוב חוזרות על עצמן". לדבריו, האזרחים הסורים צריכים להגיע להסכמה כיצד לחיות בעתיד והתערבות צבאית לא תסייע לכך. פוטין, בן ה-60, התייחס גם לשמועות ולדיווחים שנפוצו באחרונה ביחס לבריאותו ואמר: "אני יכול לתת תשובה לשאלה הזו: תמשיכו לחלום". הוא גם דחה את הטענות היא משטרו אוטוריטרי ואמר: "אם הייתי סבור ששיטת משטר טוטליטרית או אוטוריטרית עדיפה, הייתי פשוט משנה את החוקה. זה היה קל מאוד".

ובתוך כך, הוגש היום במוסקווה כתב אישום נגד אלכסיי נוואלני, אחד ממנהיגי המחאה שקמה ברוסיה על רקע שובו של פוטין לכס הנשיאות. נוואלני הואשם בהונאה ובהלבנת הון בהיקף של 55 מיליון רובל (1.79 מיליון דולר). אם יורשע נוואלני, המכחיש בתוקף את המיוחס לו, הוא צפוי לעונש של עד שנתיים מאסר.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ