המצוק הפיסקלי |

נבלמה הצעת חוק רפובליקאית שנועדה לסנדל את אובמה

יו"ר בית הנבחרים הרפובליקאי נאלץ למשוך הצעה שנועדה להסיט את האשם במשבר לעבר הדמוקרטים. הקונגרס התפזר ויתכנס שוב רק אחרי חג המולד

חמי שלו
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
חמי שלו

המפלגה הרפובליקאית נקלעה אמש (חמישי) למשבר פנימי חמור, שהעמיד את ארצות הברית קרוב לסף נפילה מ"המצוק הפיסקלי" - שורה של צעדים כלכליים דרסטיים שאמורים להיכנס לתוקף ב-1 בינואר - בעקבות כישלונו של היו"ר הרפובליקאי של בית הנבחרים, ג'ון ביינר, לשכנע את חברי סיעתו לתמוך בתוכניתו לפתרון המשבר.

ביינר ספג מפלה מביכה כשנאלץ למשוך מהצבעה בבית הנבחרים את הצעתו החד-צדדית, שזכתה לכינוי "תוכנית ב'", בשל סירובם של נציגי מסיבת התה לתמוך בהעלאת מסים כלשהי - אפילו רק לבעלי הכנסות של מעל מיליון דולר בשנה, כפי שהציע היו"ר.

תוכניתו של ביינר להעמיד את הנשיא אובמה ואת הרוב הדמוקרטי בסנאט בפני עובדה מוגמרת, כדי להסיט לעברם את האשם באי-השגת הסכם שימנע את המצוק הפיסקלי, חזרה אליו כבומרנג. היא גם העמידה בספק את יכולתו לנהל משא ומתן ולהגיע לסיכומים שיזכו לתמיכת הסיעה הרפובליקאית בבית הנבחרים.

חברי הקונגרס יצאו אמש לחופשת חג המולד, ממנה ישובו רק ביום רביעי בשבוע הבא. לאחר מכן יישארו עוד חמישה ימים בלבד בטרם ייכנסו לתוקפן הגזירות האוטומטיות של העלאות מסים וקיצוצים מסיביים בתקציב.

על פי ההערכות, הצירוף של שני האלמנטים - העלאת מסים וקיצוץ בהוצאות הממשלה - יגרעו מהכלכלה האמריקאית כחצי טריליון דולר, יביאו להאטה או אפילו לעצירת הצמיחה במשק ויביאו לעלייה משמעותית בשיעור האבטלה בשנת 2013.

אף שוויתרו על עמדות עקרוניות והתקרבו משמעותית במהלך המשא ומתן שניהלו בשבועות האחרונים, אובמה וביינר לא הצליחו להגיע להסכם מלא. בתחילת השבוע נראה ביינר כמי שנוטש את שולחן המשא ומתן ומנסה להפעיל לחץ על אובמה באמצעות הגשה חד-צדדית של תכניתו, שלא זכתה להסכמתו של אובמה ושלא היה לה כל סיכוי לעבור בסנאט.

אף שביינר ריפד את תוכניתו בסעיפים שונים, שנועדו לרצות את חברי הקונגרס השמרנים - כמו ביטול הקיצוץ בתקציב הביטחון וקיצוץ מסיבי ברפורמת הבריאות של הנשיא אובמה – הם לא הסכימו להצביע בעד התוכנית בשל התנגדותם העקרונית להעלאות מסים כלשהי.

האירוע בקונגרס, שהוצג בטלוויזיות האמריקאיות כאסון, הדגיש בפני השוקים הפיננסיים בעולם את השיתוק הפוליטי שאחז בוושינגטון, המונע השגת הסכם שימנע את המצוק הפיסקלי. במקביל, נחשפו הפערים האידיאולוגיים העמוקים המאיימים על עצם שלמותה של המפלגה הרפובליקאית.

ביינר עומד עתה בפני ברירה אכזרית: הוא יכול "לשבור את הכלים" עם אובמה ולהסתכן בכך שהוא ומפלגתו יואשמו בדרדור אמריקה למשבר כלכלי חריף - או להגיע להסכם עם הממשל, שיוכל לזכות ברוב בבית הנבחרים בזכות קולותיהם של הדמוקרטים וחברי קונגרס מתונים יותר מבין הרפובליקאים.

באופציה השנייה, ביינר יציל את הכלכלה האמריקאית ממשבר ובוודאי יזכה לתשואות מהתקשורת הפוליטית והכלכלית, אך יסתכן בפיצול פנימי במפלגתו ובאובדן הסיכוי להיבחר מחדש לתפקיד יו"ר הבית, כשהקונגרס החדש יושבע בסוף ינואר.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ