24 שנים לפיגוע בלוקרבי |

לוב תפרסם מסמכים חדשים על פרשת לוקרבי

שגריר לוב בבריטניה אמר כי הממשלה שהוקמה לאחר נפילתו של קדאפי תחשוף את כל המסמכים הקשורים לפיגוע שגבה את חייהם של 270 בני אדם

הארץ
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
הארץ

לוב מתכוונת לפרסם את כל המסמכים הנוגעים לפיגוע בלוקרבי, כך אמר שגריר לוב בבריטניה בראיון לרשת בי-בי-סי. היום (שישי) מציינים בבריטניה את יום השנה ה-24 לפיגוע שגבה את חייהם של 259 הנוסעים ואנשי הצוות של טיסת "פן אם" מלונדון לניו יורק, ושל 11 מתושבי העיר לוקרבי שבסקוטלנד. את מבצעי הפיגוע שילח שליט לוב לשעבר, מועמר קדאפי.

"כולם יידעו מה קרה בפשע הזה", אמר השגריר מחמוד נקואה ל"טלגרף" הבריטי. הוא ציין עם זאת כי טרם נחתם הסכם רשמי בנושא וכי תידרש לפחות שנה נוספת עד שהממשלה החדשה בלוב תהיה בעמדה שתאפשר לה לפרסם את המידע שבידיה. לשם כך, אמר השגריר, תידרש טריפולי להשיג "ביטחון ויציבות" במדינה.

לאחרונה פנה התובע הכללי בסקוטלנד לראש ממשלת לוב וביקש ממנו לסייע בעניין, וגם הממשלה בלונדון אמרה שהיא לוחצת לשיתוף פעולה מהיר בפרשה עם טריפולי. בתקופה שלאחר נפילתו של קדאפי הגיעו ללוב בכירים בכוחות הביטחון והביון הסקוטים והאמריקאים כדי לקדם את חקירת הפיגוע.

במאי השנה מת מסרטן עבדל אל-מגרחי, שכונה "המחבל מלוקרבי" כיוון שהיה האדם היחיד שהורשע בביצוע הפיגוע. עם מותו של קדאפי עלתה תקווה בקרב רבים מבני משפחותיהם של קורבנות הפיגוע כי הממשל החדש יחשוף מידע נוסף על תכנון האירוע והוצאתו לפועל, ויביא להעמדתם לדין של אחראים נוספים. השגריר הלובי אמר כי ארצו תאפשר לסקוטלנד ולארצות הברית לערוך בדיקות בשטחה, אולם אם תתנהל חקירה בפרשה היא תעשה על ידי הממשל בלוב, וכך גם ההליך המשפטי.

אל-מגרחי שימש כקצין מודיעין תחת משטרו של קדאפי והוסגר לסקוטלנד ב-1999, שם הורשע בהטמנת מטען החבלה על המטוס. הוא נדון למאסר עולם אך שוחרר והועבר בחזרה ללוב לאחר 8 שנים בלבד, כיוון שרופאים העריכו כי ימות מסרטן תוך זמן קצר. עם שובו ללוב, התקבל אל-מגרחי כגיבור ואף נפגש עם קדאפי.

רובם של ההרוגים בפיגוע בלוקרבי היו אמריקאים, ופוליטיקאים אמריקאים רבים מתחו ביקורת על ההחלטה לשחרר את אל-מגרחי, במיוחד לאור העובדה שהוא הוסיף לחיות שלוש שנים נוספות כאדם חופשי בלוב. גם ראש ממשלת בריטניה דיוויד קמרון הביע בעבר את הסתייגו על ההחלטה לשחררו שהתקבלה על-ידי שר המשפטים הסקוטי, ואמר כי זו היתה טעות.

אולם, ממשלת המורדים בלוב סירבה לגרש מהמדינה את הטרוריסט המורשע. "לא נסגיר או נגרש אף אזרח לובי", הודיע השר המשפטים הלובי באוגוסט אשתקד.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ