הזעם על האונס הקבוצתי נמשך |

משטרת הודו אסרה קיום הפגנות במרכז ניו דלהי

בסוף השבוע התעמתו מפגינים עם המשטרה. הם דורשים עונש מוות לשישה גברים שאנסו צעירה במשך כשעה ולאחר מכן השליכו אותה מאוטובוס נוסע

רויטרס
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
רויטרס

בעקבות ההפגנות הסוערות בבירה ההודית בסוף השבוע, משטרת ניו דלהי פרסמה הבוקר (ראשון) תקנה לפיה אסורה התכנסות של יותר מחמישה בני אדם במרכז העיר. ביום שבת השתמשה המשטרה באלות, ברימוני גז מדמיע ובזרנוקי מים כדי להדוף אלפי מפגינים שצעדו אל ארמון הנשיאות, כחלק מהמחאות ההולכות וגוברות נגד האונס הקבוצתי שבוצע בשבוע שעבר בצעירה באוטובוס. הצעירה, בת 23, נאבקת על חייה בבית חולים, לאחר שביום ראשון שעבר נאנסה במשך קרוב לשעה והושלכה מאוטובוס נוסע אל כביש עמוס בבירה ההודית. שישה חשודים במעשה נעצרו.

המפגינים, ברובם תלמידי אוניברסיטאות, דורשים עונש מוות לחשודים וכן הידוק אמצעי הביטחון לנשים. שר הפנים, ר.פ.נ. סינג, קרא למפגינים לשמור על איפוק ואמר שהממשלה מקשיבה להם. "הבטחנו מעל בימת הפרלמנט ובכל במה אפשרית כי פעולות מחמירות ביותר יינקטו נגד הנאשמים. המשטרה מבקשת איפוק, אבל אני רוצה לומר לצעירים וצעירות ששבירת המחסומים לא תסייע לאף אחד", אמר.

ואולם, נראה כי ההפגנות מתפשטות בעיקר בגין תגובות מתלהמות ברשתות החברתיות. במדינת אסאם שבצפון-מזרח הודו, הפגינו אתמול מאות נשים ונערות ברחובות העיר גוואהאטי כשהן נושאות שלטים וצועקות "לתלות את האנסים" ו"להפסיק את האלימות נגד נשים".

במקביל, נשמעת ביקורת נוקבת על ראהול גאנדי, בן לשושלת נהרו-גאנדי ששלטה בהודו ברוב שנות עצמאותה, הנתפס בעיני רבים כראש ממשלתה העתידי של הודו. "אם גאנדי טוען שהוא סמל הצעירים, עליו להיות כאן, לדבר עם המפגינים ולקחת על עצמו את הטיפול בביטחון הנשים", אמרה אחת המפגינות.

מספר מעשי הפשע על רקע מיני המבוצעים בניו דלהי, שבה חיים כ-16 מיליון בני אדם, הוא הגדול ביותר בעריה הגדולות של הודו. על פי נתוני המשטרה, מדי 18 שעות בממוצע מתקבל דיווח על אונס ומדי 14 שעות מתקבלת תלונה על תקיפה מינית אחרת.

מאז בוצע האונס מקיימים מפגינים צעירים הפגנות בכל רחבי הודו, הכוללות תהלוכות לפידים ועצרות. הממשלה ניסתה לרכך את זעם המפגינים באמצעות כמה תקנות חדשות כגון הגברת סיורי הלילה, בדיקת עברם של נהגי אוטובוסים ועוזריהם ואיסור על התקנת חלונות כהים או וילונות באוטובוסים. המפגינים לא מסתפקים בכך ודורשים הטלת עונש חמור ביותר.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ