שתפו בפייסבוק
שתפו כתבה במיילשליחת הכתבה באימייל

העילה לפיטורים: משיכה מינית

סייעת רופא שיניים אמריקאית פוטרה אחרי 10 שנים בגלל שמעסיקה חשק בה, וחשש לנישואיו. ביהמ"ש העליון באיווה קבע כי הפיטורים כשרים

שתפו כתבה במיילשליחת הכתבה באימייל
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה
הדפיסו כתבה
אי-פי

מעסיקים יכולים לפטר עובדות כי הם נמשכים אליהן, גם אם היו עובדות מצטיינות, ותפקדו למופת – כך קבע בית משפט העליון של מדינת איווה שבארצות הברית, בפסיקה תקדימית שהתקבלה פה אחד בהרכב מורחב של שבעה שופטים, כולם גברים.

ההחלטה התקבלה בעתירה שהגישה סייעת לרופא שיניים בשם מליסה נלסון, שפוטרה מפני שהיתה "מושכת מדי" בעיני מעסיקה, רופא השיניים ג'יימס נייט, ו"איימה", לדבריו, על חיי הנישואים שלו עם אשתו. השופט אדוארד מנספילד קבע כי אמנם פיטורים מעין אלה אינם הוגנים, אך אינם נחשבים לאפליה בלתי-חוקית על פי חוק זכויות האדם של איווה, שכן מקורם בתחושות ורגשות, ולא במגדר.

יחסי עובדת-מעביד בסדרה מן-מן

פרקליטו של נייט בירך על ההחלטה, אותה כינה "ניצחון לערכי המשפחה", וזאת לדבריו, מפני שנייט פיטר את העובדת מתוך רצון להציל את נישואיו, ולא בגלל היותה אשה. אולם פרקליטתה של נלסון אומרת כי בית המשפט, אחד הבודדים בארה"ב שהרכבו גברי כולו, נכשל בהחלטתו ולא זיהה את האפליה שנשים נתקלות בה מדי יום ביומו במקום עבודתן.

"השופטים שלחו מסר ברור לנשות איווה", אמרה עורכת הדין, פייג' פידלר, "לפי עמדתם, גברים לא צריכים לשאת באחריות על תשוקותיהם המיניות, ואילו נשות איווה הן שצריכות לשלוט בתשוקות המיניות של מעסיקיהן. הם אלו שמאבדים את השליטה, אבל הנשים הן שמאבדות את עבודתן, ועכשיו זה חוקי".

נלסון בת ה-32, נשואה ואם לילדים, עבדה במרפאתו של נייט במשך עשר שנים, והוגדרה עובדת למופת. ואולם בחודשים שקדמו לפיטוריה, החל נייט בן ה-53 להתלונן כי בגדיה הדוקים מדי ומסיחים את דעתו. פעם אחת אף הסביר לה כי אם יש לו זקפה בעבודה, משמעות הדבר היא כי התלבשה באופן חשוף מדי באותו יום. הוא העיר הערות על חיי המין שלה, ואמר כי "זה כמו להיות בעל למבורגיני, ולא לנהוג בה אף פעם".

התפנית אירעה לאחר שאשתו של נייט, גם היא עובדת במרפאת השיניים, גילתה כי השניים נהגו לשלוח מסרונים זה לזה. היא דרשה מבעלה לפטר את נלסון, והזוג אף נועץ בכומר המקומי, שהסכים כי זה הצעד הנכון. נייט פיטר את נלסון ושילם לה פיצויים בסך משכורת חודשית אחת. ואולם, משיכתו לא שככה. פעם אחת אף שוחח עם בעלה של נלסון, והביע את דאגתו כי נקשר מדי אליה, וכי הוא חושש שינסה בסופו של דבר ליזום פרשיית אהבים אתה.

נלסון סיפרה כי נדהמה מהסיפור, מפני שראתה בנייט דמות אבהית. היא הגישה תביעה בגין אפליה מגדרית, וטענה שאילו היתה גבר, לא היתה מפוטרת. נייט טען להגנתו שהיא לא פוטרה בשל היותה אשה, אלא מפני שסיכנה את נישואיו. בנימוק לדחיית העתירה ציין השופט מנספילד כי נייט מעסיק אך ורק נשים, ושגם במקומה של נלסון העסיק אשה. 

האם לדעתכם יופי הוא סיבה מוצדקת לפיטורים?

תגיות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ