ממשלת איטליה פוזרה; מונטי מתלבט אם להתמודד בבחירות

ראש ממשלת איטליה היוצא נהנה מתמיכת מנהיגי אירופה, אך נמצא תחת לחץ פוליטי גדול בארצו. סקרים מצביעים על כך שמפלגה בראשותו רחוקה מניצחון

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים

נשיא איטליה, ג'אורג'יו נפוליטנו, פיזר הערב (שבת) את הפרלמנט וסלל את הדרך לבחירות שייערכו בפברואר. במקביל, קיים ספק הולך וגובר אם ראש הממשלה היוצא, מריו מונטי, ישתתף במערכת הבחירות בראש מפלגת מרכז.

מונטי התפטר בסוף השבוע, כמה חודשים לפני תום הקדנציה שלו, לאחר שממשלתו הטכנוקרטית איבדה את תמיכת "מפלגת עם החירות" המרכז-ימנית בראשותו של סילוויו ברלוסקוני. 

זה שבועות שמתרבים הניחושים אשר לתפקיד שימלא מונטי בבחירות, ואיזו ממשלה תיבחר ב-24 וב-25 בפברואר. מונטי, שכיהן בעבר כנציב האירופי ומונה לפני כשנה לעמוד בראשות הממשלה בעקבות התפטרות ברלוסקוני על רקע המשבר פיננסי, עומד מול לחצים גוברים שלא לבקש מהציבור מנדט קדנציה שנייה. 

נשיא איטליה נפוליטנו (מימין) חותם על פיזור הפרלמנט לצדו של מונטי (משמאל)צילום: רויטרס

לפני יותר משבוע דיווחה התקשורת באיטליה בהרחבה שאכן בכוונתו של מונטי להתמודד. אולם כעת נראית אפשרות זאת הרבה פחות ודאית. זאת שכן על מונטי לעכל סקרים המנבאים שגוש מרכז בהנהגתו יזכה במקום שלישי או הרביעי בבחירות. מי שמוביל בסקרים בפער גדול הוא מועמד המפלגה הדמוקרטית של המרכז-שמאל, פייר לואיג'י ברסאני.

"תוצאת הבחירות עלולה לא להיות כל כך חיובית מבחינתו, והשאלה היא מה זה יעשה לאמינותו של מונטי ולרפורמות שהניח על סדר היום", אמר היום מקורב למונטי. העיתונים החשובים באיטליה דיווחו היום שמונטי נוטה שלא להתמודד, הן בשל התוצאות המאכזבות בסקרים והן בגלל איכות מפלגות המרכז שהוא אמור להוביל.

מקור אחר הבקי בדיונים שקיים מונטי עם קבוצות במרכז הפוליטי האיטלקי סיפר שראש הממשלה היוצא כבר אינו מקיים קשר ישיר עם בעלי ברית אפשריים, וכעת הוא שוקל את הדברים לבדו. "הכול פתוח, מונטי מסתכל על כל האפשרויות וחושב", אמר המקור, "העניין הוא שבלעדיו אין כל היגיון בפרויקט המרכז".

כעת נראה שכמה פוליטיקאים מהמרכז, שקיוו שמונטי יצטרף אליהם, כמעט השלימו עם ההתמודדות בלעדיו. "מונטי היה נותן משמעות רבה יותר ליוזמה, אבל אין זה משנה את המצב", אמר פרדיננדו אדורנאטו, חבר במפלגת "איחוד המרכז". "מה שברסאני וברלוסקוני מציעים אינו מספיק כדי לשנות את המצב שהיה לפני בואו של מונטי".

מי שמעניקים למונטי גיבוי מלא הם מנהיגי אירופה, וביניהם קנצלרית גרמניה, אנגלה מרקל, ונשיא הנציבות האירופית, ז'וזה מנואל בארוסו. השניים תובעים מאיטליה להמשיך ברפורמות הכלכליות שהנהיג מונטי ותומכים במועמדותו.

תגיות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ