מצרים: האחים המוסלמים הכריזו על ניצחון סוחף במשאל העם על החוקה

על פי נתונים שפרסמה התנועה, 64% מהמצביעים תמכו בחוקה. עם זאת, שיעור ההצבעה הנמוך והטענות לשחיתות מאיימים להשאיר את מצרים מפולגת

צבי בראל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
צבי בראל

תנועת האחים המוסלמים טוענת כי החוקה המצרית, עליה הצביעו האזרחים עד אתמול, עברה, עם 64 אחוזי תמיכה במשאל העם. התנועה פרסמה את התוצאות הלא רשמיות הבוקר (ראשון), יממה לפני שוועדת משאל העם היתה אמורה לפרסם את תוצאות ספירת הקולות.

לפי נתוני האחים המוסלמים, שמסתמכים על סקרים שערכה התנועה במצרים ובחו"ל, 64 אחוזים מתוך 16.6 מיליון מצביעים תמכו בחוקה שבסיסה דתי-מוסלמי. בבחירות לנשיאות, נתוני התנועה היו אמינים.

האופוזיציה המצרית הודיעה כי תערער על תוצאות משאל העם, שהיה לטענת נציגיה רצוף הפרות ורמאויות, כך דיווחה התקשורת במדינות ערב. "משאל העם הוא לא סוף פסוק, זהו רק קרב אחד", אמר נציג האופוזיציה, עבדל גאפר שוקר במסיבת עיתונאים בקהיר, "נמשיך להלחם למען העם המצרי".

אזרחי מצרים הצביעו אתמול בשלב השני והאחרון של המשאל לאישור החוקה המצרית החדשה, מסתמן כי זו אכן עברה. גם באופוזיציה דיווחו על תוצאות דומות לאלו של האחים המוסלמים. אם נתון זה יאומת, הוא יצורף ל-56% התמיכה מהסיבוב הראשון שנערך בשבוע שעבר. בכך, נסללת הדרך להכרזה על בחירות לפרלמנט.

ספירת קולות במצרים, הלילהצילום: רויטרס

ככלל, עבר המשאל ללא תקלות מיוחדות, אחרי שביום שישי התפתחו התכתשויות אלימות בין מפגינים איסלאמיסטיים וחילונים באלכסנדריה ובכמה מוקדים בקהיר, שבהן נפצעו לפחות 60 בני אדם, מהם כתריסר אנשי כוחות הביטחון.

אישורה הסופי של החוקה יתקבל רק לאחר סיום רשמי של מניין הקולות ולאחר בדיקתן של עשרות תלונות על זיופים או הפעלת לחץ על מצביעים. אולם כבר בשלב זה אפשר לראות בעצם קיום המשאל במועדו ובאישור החוקה המסתמן, ניצחון אישי חשוב לנשיא מוחמד מורסי. הניצחון עלול עם זאת לגבות מחיר גבוה מן האחים המוסלמים כאשר יגיע מועד הבחירות לפרלמנט. לא ברור אם הרוב שבו תאושר החוקה יספק לה ולמשטר החדש לגיטימיות ציבורית, ולכך מצטרפת גם התפטרותו של סגן הנשיא, מחמוד מכי, דווקא ביום המשאל. התפתחות שפורשה מיד כצעד מחאה נגד האופן שבו התקבלו ההחלטות הנשיאותיות.

מכי הסביר במכתב התפטרותו כי החלטתו התקבלה כבר בתחילת נובמבר, אולם בגלל הנסיבות, בהן המלחמה בעזה והמשבר הפוליטי, התבקש לעכב את הוצאתה לפועל. כאשר חזר משליחותו לפקיסטאן "הופתע לשמוע על החלטות הנשיא" שחוללו את המשבר, כתב מכי, ובכך אישר את החשדות שמורסי קיבל את ההחלטות ללא התייעצות מוקדמת, דבר שגרם גם להתפטרותם של כל החברים החילוניים במועצת היועצים שלו. מכי, שופט מקצועי מוערך, הסביר כי הבין ש"הפוליטיקה איננה גזורה על פי מידתו" וכי ממילא אין בחוקה סעיף שקובע שעל הנשיא למנות לעצמו סגן. אולם מקורביו מעריכים כי לאחר התפטרותו יצטרף אל קבוצות השופטים שמתנגדות לנשיא.

אישור החוקה אינו מבטיח את סיומה של המחלוקת הפוליטית סביב החלטותיו של מורסי מן החודש שעבר, ותנועות המחאה הודיעו כי בכוונתן להמשיך ולהפגין עד שישונו הסעיפים השנויים במחלוקת, בהם זה שנוגע למעמד ההלכה האיסלאמית כמקור ראשי לחקיקה.

אמנם במקביל למשאל על החוקה, מתנהלים דיונים בין נציגי הנשיא לבין נציגי כמה מתנועות האופוזיציה על ניסוח מחודש של אותם סעיפים, אולם לא כל תנועות המחאה מוכנות לקבל את החלטות אותה ועדה משותפת, והן עלולות לפנות שוב לבית המשפט החוקתי כדי לערער על קבילות הסעיפים.

המאבק הבא שצפוי למצרים יהיה במערכת הבחירות לפרלמנט, בה נראה כי מפלגת החירות והצדק של האחים המוסלמים תיאלץ למצוא לעצמה שותפים חדשים אחרי שמפלגות ליברליות שרצו עמה בבחירות הקודמות פרשו מן הקואליציה. השאלה החשובה תהיה אם אותן מפלגות יחליטו להחרים את הבחירות ובכך לשלול מן האחים את האפשרות להציג עצמם כמפלגת השלטון של מצרים כולה.

תגיות קשורות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ