האופוזיציה הרוסית משנה טקטיקה

תנועת המחאה הרוסית זעזעה את משטר פוטין בשנה שעברה, אך סירבה להציג מועמד לנשיאות ואיבדה מכוחה. כעת היא מכלכלת מחדש את צעדיה

מקס סדון, אי-פי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
מקס סדון, אי-פי

בדברים שנשא לפני יותר מ‑100 אלף מפגינים שיצאו לרחובות מוסקווה בדצמבר אשתקד, אמר אלכסיי נוולני, הפעיל הכריזמטי נגד השחיתות, שיש בשורות האופוזיציה ברוסיה "די אנשים לכבוש את הקרמלין". מאז חלפה שנה והתנועה שזעזעה את משטרו של פוטין, והצליחה לאחד מספר עצום של אזרחים רוסים מהשורה, נמצאת במבוי סתום.

העצרת שערכה בסוף השבוע, שנועדה לציין את יום הולדתה הראשון, משכה רק כמה אלפים בודדים. על כן התכנסו מנהיגי המחאה כדי להתוות את דרכם מכאן והלאה. "אנחנו חשים שיש עייפות מסוימת. האנשים קיוו לתוצאות מהירות", ציין איליה יאשין, אחת הדמויות הבולטות באופוזיציה. "אלא שזו לא ריצת 100 מטרים, אלא מרתון".

מנהיג המחאה ברוסיה, אלכסיי נוולני, בהפגנה בסנט פטרבורג בפברואר. האופוזיציה מאבדת מכוחה בגלל ויכוחים צילום: אי-פי

מאז נבחר פוטין לקדנציה שלישית כנשיא במארס, נאבקת האופוזיציה לשמור על תנופה ועל כיוון, אולם ההשתתפות בעצרותיה הולכת וקטנה בהתמדה. הקרמלין יזם חוקי דיכוי חדשים שמטרתם להגביל את פעילות האופוזיציה. מנהיגיה ופעילים מן השורה עלולים לעמוד לדין בגינם ולהישלח לכלא לעד עשר שנים. האופוריה של תנועת המחאה החצופה של החורף שעבר, שמרבית פעיליה באו מהמעמד הבינוני, התחלפה בתחושה של ייאוש וחוסר אונים.

שני שלישים מהרוסים מאוכזבים מממשלתו של פוטין, על פי מחקר שפרסם באוקטובר המרכז למחקר אסטרטגי, צוות חשיבה המקושר לקרמלין ומעלה את האפשרות שמורת הרוח רחבה יותר ואינה מוגבלת לתומכי האופוזיציה. אחוזי הצפייה של תוכניות מיוחדות על חיי פוטין, שבהן הוא מוצג כמין קדוש, ושל כל מיני תעלולים של יחסי ציבור צנחו בשני שלישים, מסר אנטון קרסובסקי, מפיק טלוויזיה ויועץ פוליטי. "אנשים עייפים מסדר היום הישן", הוא אומר, "המדינה זקוקה לגיבורים חדשים".

האופוזיציה נאבקת להפוך את מורת הרוח הזאת לתמיכה. הסירוב לקרוא תיגר ישירות על פוטין בבחירות לנשיאות ולפתח תוכנית פוליטית, החלטה מודעת שנועדה להגדיל את כוח המשיכה של האופוזיציה, נראה כעת כטעות טקטית. סקר שפרסם מרכז לוודה העצמאי בשבוע שעבר מצא ש‑58% מהרוסים סבורים שתנועת המחאה נכשלה בניסיון לשפר את המצב במדינה. איש ממנהיגיה לא קיבל תמיכה של יותר מ‑3%.

"אם ברצונכם לזכות בתמיכה של המגזרים הרחבים יותר באוכלוסייה, עליכם להראות שאתם חלופה מתקבלת על הדעת", כתב ולדימיר מילוב, סגן שר האנרגיה לשעבר ואיש האופוזיציה בהווה, "בזבזתם זמן על שטויות במקום להעביר את המאבק אל המגרש שלו, לכן פוטין הוא הנשיא".

פוטין מזלזל באופוזיציה ואומר שאין בה מנהיגים ו"תמיד יש לה דרישות בלתי אפשריות והיא אף פעם לא עושה שום דבר". כאילו בתגובה לדבריו החלה האופוזיציה לחשב מחדש את גישתה מהיסוד. מועצת התיאום שלה, שקיימה פגישה באחרונה, החליטה לצאת למסע יח"צ למען פעילים שבכלא ולהציג מועמדים לבחירות המקומיות בשנה הבאה. הגישה של פעילות בקנה מידה קטן היא בחלקה כורח המציאות: המועצה מבזבזת את מרבית זמנה על ויכוחים ונאבקת כדי להגיע להסכמה אם לקרוא להתפטרותו של פוטין מיד.

גורמים בקרמלין, שבעבר חששו מעלייתה הפתאומית של תנועת המחאה, מצביעים על הקשיים הארגוניים של האופוזיציה כהוכחה לכוחם. ואולם, פוטין בן ה‑60 נראה פגיע יותר מאי פעם. בעבר שש להפגין את כישוריו הגופניים בתעלולים מורכבים, כיום הוא מנסה להזים שמועות על מצבו הבריאותי. מאז תחילת ספטמבר הוא מגביל את נסיעותיו ולא אחת נראה מתקשה בהליכה. דוברו אומר שהדבר נובע מ"פציעה ישנה בשל פעילות גופנית".

פוטין גם נתון ללחצים למלא את התחייבויותיו לבוחר - תוכניות בזבזניות ששר האוצר שלו מזהיר שאינן בנות ביצוע. היה ומחיר הנפט יירד בצורה משמעותית, פוטין עלול להידרש לנקוט אמצעים שיפגעו בבסיס התמיכה שלו, במעמד הפועלים. לדוגמה העלאת גיל הפרישה, העומד כיום על 60 לגברים ו‑55 לנשים.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ