הערכות במערב: אסד שולט ברבע משטח סוריה

על פי ההערכות, רק חלקים מהערים הגדולות ומחוף הים נותרו בידי אסד. ייתכן שהפעם נוצרה מסה קריטית שתטה סופית את הכף נגד המשטר

עמוס הראל
עמוס הראל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
עמוס הראל
עמוס הראל

החודשים האחרונים כרוכים בהמתנה לשתי התפתחויות דרמטיות במזרח התיכון - נפילתו המתעכבת של משטר אסד בסוריה והתפרצותה של אינתיפאדה שלישית בגדה המערבית. שתי התפניות הללו כבר נחזו כל כך הרבה פעמים, כתופעה בלתי נמנעת, אך עדיין לא התרחשו בפועל. על סמך אירועי השבועות האחרונים, נדמה שהשלמת ההפיכה בסוריה קרובה יותר מאשר ההתפרצות בגדה. המשטר הנוכחי בסוריה נראה כעת קרוב, אולי יותר מתמיד, לקצו.

העדות המהימנה ביותר על חומרת מצבו של אסד נראתה בשיגור טילי הסקאד לעבר ריכוזי המורדים בצפון המדינה. במחסן האמצעים הנואשים שבידי המשטר, הסקאד הוא האמצעי הלפני-אחרון נגד ארגוני האופוזיציה, שנופל רק מהפעלת נשק כימי וביולוגי (זו טרם נוסתה, בשל אזהרות הקהילה הבינלאומית). יש יותר ויותר עדויות על דמורליזציה בצבא סוריה, על קשיי שליטה ביחידות ועל קרבות ארוכים המתנהלים בלב המדינה - בימים האחרונים גם במחנה הפליטים הפלסטיני אל-ירמוך, קרוב ללב דמשק.

שירותי מודיעין במערב מעריכים כעת כי אסד שולט רק ב-25% משטח סוריה - חלקים מהערים הגדולות דמשק וחאלב ורצועת החוף בצפון מערב המדינה. אפילו בגולן הסורי, סמוך לגבול הישראלי, הולכת ומתערערת האחיזה. ביולי, אחרי פעולת התנקשות מוצלחת של המורדים שבה חוסלו כמה מראשי מערכת הביטחון הסורית, היו שהעריכו שהמשטר יקרוס בתוך שבועות. זה לא קרה אז. ייתכן שהפעם נוצרה מסה קריטית שתטה סופית את הכף נגד אסד.

קיר עם איור תמונתו של אסד מחורר בכדורים, בקולג' צבאי בחאלבצילום: רויטרס

זה הרקע, כנראה, גם לדיווח אתמול בעיתון הערבי "א-שרק אל-אווסט" - על סמך מקורות באופוזיציה הסורית - שלפיו ארצות הברית ורוסיה הגיעו להסדר בדבר פרישה מוסכמת של אסד והעברה מסודרת של השלטון. שר החוץ הרוסי לברוב אישר שהיו פניות מהמערב, אבל כמעט באותה נשימה הוסיף כי "איש לא יכול לנצח במלחמה בסוריה". זו התבטאות דומה לדברים שהשמיע בשבוע שעבר סגן נשיא סוריה, פארוק א-שרע, והיא עשויה לשקף את תחילת ההתנתקות הרוסית מאסד.

משמעותית לא פחות ההיערכות הרוסית לפינוי 30 אלף אזרחי רוסיה שנותרו בסוריה - יועצים ובני משפחותיהם - דרך נמל טרטוס. עם זאת, לפי שעה אין שום סימוכין לטענה שאסד הסכים לעזוב ביוזמתו. זה הפתרון הרצוי, אך הוא טרם הושג.

ריסון בשטחים

בגדה המערבית, למרות סיקור תקשורתי דרמטי משהו וניסיון שקוף של פוליטיקאים ישראלים לצבור נקודות, עדיין אין הרבה חדש. בימים האחרונים דווקא ניכרה שם ירידה מסוימת במספר ההפגנות האלימות. אי אפשר להתעלם מהעלייה במתיחות בשטח, שהחלה בעקבות מבצע עמוד ענן וקיבלה תנופה נוספת בעקבות צעדי העונשין של ישראל בתגובה להצלחת הרשות באו"ם. אבל מנגד, לא מורגשת יד מכוונת משמעותית מאחורי ההפגנות, לבד ממעורבות גוברת של פעילי החמאס (הנהנים מחיזוק מעמדם לנוכח מה שנתפש ברחוב הפלסטיני כניצחון של הארגון בסיבוב הלחימה בעזה).

בימים האחרונים דווקא שיגרה הרשות הפלסטינית שוטרים שבלמו הפגנות בחברון ובקלקיליה. אין ספק שבשטח קיים יותר פוטנציאל להתנגשות עם ישראל מאשר בתקופות קודמות, מאז התפוגגה האינתיפאדה השנייה, אך קשה לראות סימנים לכך שהתחושות הללו מתרגמות לעימות רחב היקף עם צה"ל.

כרגע, נראה שהאינטרס של הנהגת הרשות הפלסטינית נותר בעינו: לנצל את המחאה למיקוד עניין בינלאומי במתרחש בשטחים, אך לא לאפשר לה לגלוש לאלימות מסיבית, שתסכן את מעמד הרשות ועלולה להעמיד בסכנה את התמיכה הגוברת בעמדותיה באירופה (ובמידה פחותה גם בארצות הברית). הפיקוד הבכיר של צה"ל, שמבין היטב את הנסיבות המורכבות, נוקט בינתיים מדיניות של ריסון מכוון. צריך לקוות שניצוץ מקומי בשטח לא יביא בכל זאת לתבערה.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ