פרשת האונס באוטובוס

עיתונאי נהרג בהפגנות בהודו

המשטרה הוציאה צו שאוסר על התכנסות, אך המפגינים שבו למחות על האלימות כלפי נשים ברחבי הודו. עיתונאי נהרג מירי במזרח המדינה

הארץ
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
הארץ

אלפי מפגינים הודים שהוציאה משטרת ניו דלהי ויצאו להפגין במחאה על האלימות הגואה נגד נשים במדינה. גל ההפגנות החל לאחר שאירע בעיר ביום ראשון שעבר. סטודנטית בת 23 שעלתה לאוטובוס מלווה בבן זוגה נאנסה במשך כשעה בידי ששה גברים. לאחר מכן, הושלכה האשה מהאוטובוס הנוסע. היא מאושפזת בבית החולים במצב אנוש וקיים חשש לחייה.

המקרה עורר את זעם הציבור ובעיקר את ציבור הסטודנטים בניו דלהי, שיצאו באלפים למחות על מקרי האונס והאלימות להם נשים נופלות קורבן. במהלך ההפגנות אתמול השתמשה המשטרה באלות, ברימוני גז מדמיע ובזרנוקי מים כדי להדוף אלפי מפגינים שצעדו אל ארמון הנשיאות.

הפגנות בניו דלהיצילום: רויטרס

בניסיון למנוע את הישנות המקרים, משטרת ניו דלהי פרסמה הבוקר הנחיה לפיה אסורה התכנסות של יותר מחמישה בני אדם במרכז העיר. המשטרה חסמה גם את הגישה לאזורי הממשל, ואת תחנות המטרו הסמוכות אליהם. בנוסף, יחידות מיוחדות לפיזור הפגנות נפרשו בעיר. אך המפגינים, שדורשים עונש מוות לחשודים וכן הידוק אמצעי הביטחון לנשים, הופיעו שוב. סמוך לבנייני ממשלה, המפגינים התנגשו עם שוטרים, שנאלצו להשתמש גם הפעם ברימוני גז מדמיע, זרנוקי מים ואלות. המפגינים קראו קריאות נגד הרשויות ההודיות, והשליכו אבנים ובקבוקים אל עבר מחסומי המשטרה.

הפגנות התקיימו גם בערים אחרות ברחבי המדינה, לעיתים כדי למחות על מקרי אונס אחרים שעלו לכותרות בימים האחרונים. בעיר אימפאל שבמזרח הודו התקיימה הפגנה במחאה על אונס של שחקנית מקומית. הרוחות התלהטו, וקהל המפגינים הצית כלי רכב משטרתי. כוח שהיה במקום פתח באש לעבר האזרחים, מהירי נהרג נאנאו סינג, עיתונאי בן 29, שנפגע בחזהו.

מספר מעשי הפשע על רקע מיני המבוצעים בניו דלהי, שבה חיים כ-16 מיליון בני אדם, הוא הגדול ביותר בעריה הגדולות של הודו. על פי נתוני המשטרה, מדי 18 שעות בממוצע מתקבל דיווח על אונס ומדי 14 שעות מתקבלת תלונה על תקיפה מינית אחרת.

6 מתוך 6 |
ההפגנות בהודו
1 מתוך 6 |
ההפגנות בהודו
2 מתוך 6 |
ההפגנות בהודו

מאז האונס מפגינים צעירים בכל הודו, בין השאר בתהלוכות לפידים ועצרות. הממשלה ניסתה לרכך את זעמם באמצעות כמה תקנות חדשות כגון הגברת סיורי הלילה, בדיקת עברם של נהגי אוטובוסים ועוזריהם ואיסור על התקנת חלונות כהים או וילונות באוטובוסים.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ