דרום קוריאה: לצפון קוריאה יכולת לשגר טיל למרחק של יותר מעשרת אלפים ק"מ

מנתונים שאספו בסיאול על הטיל ששיגרה פיונגיאנג החודש, עולה כי יש בידיה טכנולוגיה מתקדמת מספיק כדי לאיים בטילים על החוף המערבי של ארה"ב

לוגו רויטרס
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים

שיגור הטיל הצפון קוריאני מוקדם יותר החודש מאשש חשדות במערב, לפיהם המדינה הקומוניסטית המסוגרת עובדת במרץ על פיתוח טכנולוגיה לשיגור ראשי חץ למרחק העולה על עשרת אלפים קילומטר. יכולת שכזו, כך טענו היום (ראשון) מקורות רשמיים בדרום קוריאה תאפשר לצפון קוריאה לאיים על החוף המערבי של ארה"ב.

צפון קוריאה טענה שהשיגור שביצעה ב-12 בדצמבר נועד להכניס לוויין מזג אוויר למסלול. ואולם, מקטרגיה של פיונגיאנג טוענים שהשיגור בוצע כחלק מפרויקט לפיתוח טכנולוגיה הנדרשת להרכיב ראשי חץ גרעיניים על טילים ארוכי טווח. יצויין כי זו הפעם השנייה שצפון קוריאה מבצעת שיגור שנועד להכניס לוויין למסלול, אל ששיגור שבוצע לפני כמה חודשים - נכשל.

על פי הסנקציות שהטיל האו"ם על צפון קוריאה בעקבות הניסוים הגרעיניים שערכה ב-2006 וב-2009, מנועה פיונגיאנג לערוך ניסוי בטילים או בטכנולוגיה גרעינית. מועצת הביטחון של האו"ם גינתה את השיגור האחרון שביצעה צפון קוריאה, אך היא איננה מקדמת צעדים אופרטיוויים נגדה.

חלק מהטיל הצפון קוריאני אחרי שנמשה על ידי כוחות הביטחון הדרום קוריאניםצילום: רויטרס

מנתונים ומידע מודיעיני שאספה דרום קוריאה עולה כי חלקי הטיל שעל גבו נישא הלוויין, נפל בים לא רחוק מחופיה. "בהסתמך על ניתוח חומרי של Unha-3 (הטיל הצפון קוריאני), אנחנו סבורים שצפון קוריאה הבטיחה את יכולתה לשגר טיל לטווח העולה על עשרת אלפים קילומטר, במקרה שמשקל ראש חץ הוא בין 500 ל-600 ק"ג", אמר מקור במשרד ההגנה בסיאול.

צפון קוריאה, הרואה בארה"ב אם כל חטאת, הקדישה במשך עשרות שנים משאבים מדולדלים לפיתוח טכנולוגיה המסוגלת להנחית מהלומה על יעדים רחוקים כיבשת אמריקה, וגם עמלה על פיתוח מאגר הנשק הגרעיני שלה. ואולם מומחים מעריכים שלפיוניאנג יידרשו עוד שנים כדי לפתח את הטכנולוגיה הדרושה למזעור פצצה גרעינית שאותה אפשר להרכיב על טיל.

חרף הגינוים הבינלאומיים, נראה שהשיגור החודש נתן זריקת מרץ לאמינותו של מנהיגה הצעיר של צפון קוריאה, קים ג'ונג-און. מעודד מההצלחה, קרא המנהיג הצפון קוריאני ביום שישי למדעני ארצו להמשיך בפיתוח ושיגור "שורה מגוונת של לוויינים" ו"טילים בעלי כושר נשיאה גדול יותר".

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ