משטרת הפטריות של צרפת

חג המולד בפתח ומחירי פטריות הכמהין, הנחשבות למעדן קולינרי, נוסקים. מה עושים כדי להתמודד עם גנבים שמנסים לעשות קופה לקראת השנה החדשה?

קים וילשייר, גרדיאן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
קים וילשייר, גרדיאן

מה עושים כשמחיר פטריות כמהין מזן נדיר מזנק לקראת חג המולד למחיר אסטרונומי של 1,200 אירו לקילו? חקלאים בצרפת העומלים לאורך שנה להפיק את הפטריות השחורות, הגדלות מתחת לפני הקרקע והנחשבות למעדן במסעדות יוקרה ברחבי העולם, חוששים כי עם הגעת עונת הליקוט, ולנוכח המשבר הכלכלי העמוק, מתכוונים גנבים או אזרחים החפצים ברווח מהיר, לפשוט על השדות ולקטוף את המאכל היקר.

כדי להקדים תרופה למכה פנו החקלאים למשטרת צרפת בבקשה שתסייע להם בשמירה על פטריות הפריגור הנדירות עד לסיום הליקוט בחודש פברואר. ואכן, שוטרים וחיילים צרפתים מפטרלים בימים האחרונים לאורך השדות בחבל ווקלוז שבדרום מזרח המדינה ואף הקימו מחסומים באזור. לדברי החקלאים, עד כה הצליח "מבצע הכמהין" להביא למעצרם של כמה גנבי פטריות.

"מדי שנה, בשבועיים שלפני חג המולד, המחירים של פטריות הכמהין מזנקים. המון אנשים רוצים להגיש אותן על שולחן החג. זה הזמן שבו גם הגנבים פושטים על השדות שלנו", הסביר חקלאי צרפתי העוסק בגידול כמהין לעיתון "לה פריזיאן".

פטריית פריגור שנמכרה לפני כשבועיים בשוק בדרום-מערב צרפתצילום: אי-אף-פי

בעיירה ניון, הנחשבת למרכז הפקת הכמהין בווקלוז, עורכים שוטרים בימים האחרונים חיפושים נרחבים בכלי רכב מסחריים ופרטיים. "אנו מסיירים  24 שעות ביממה באזורים נידחים וסמוך ליערות", אומרת ורוניק פובייה, קצינת משטרה בניון. "יש לנו מפה מדויקת של האזורים בהן גדלות הפטריות והחקלאים מתריעים בפנינו בכל פעם שהם מבחינים ברכב חשוד".

בצרפת מייצרים מדי שנה כ-1,000 טון של פטריות כמהין מסוג פריגור, שהם 45% מהתפוקה העולמית. כ-80% מגידול פטריות הכמהין בצרפת מתבצע בדרום-מזרח המדינה. הפטריות נמכרות כאמור במחיר של 1,200 אירו, אך זהו כמובן המחיר הסיטונאי. עד שמגיעות הפטריות אל החנויות ושווקי הבוטיק בפאריס עולה מחירן עד פי שלושה.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ