וולמרט מציגה: המרכול בשדה השוחד

הפירמידות בטיאוטיאואקאן הן "אוצר תרבותי" של מקסיקו, אך הדבר לא מנע מרשת וולמרט לבנות סמוך להן את הסניף הראשון שלה במדינה. תחקיר חושף כיצד התגברה "וולמרט דה מחיקו" על מתנגדיה

קדיוויד בארסטאו ואלחנדרה זאניק פון ברטראב, ניו יורק טיימס
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים24
קדיוויד בארסטאו ואלחנדרה זאניק פון ברטראב, ניו יורק טיימס

רשת וולמרט רצתה מאוד לבנות מרכול בשדה האספסת של אלדה פינדה. זה היה מקום אידיאלי, ממש ליד הכניסה הראשית לטיאוטיאואקאן, העיר המתפתחת, ובמרחק של פחות מקילומטר וחצי מהפירמידות העתיקות שלה המושכות תיירים מכל רחבי העולם. בדייקנותה הרגילה חישבה וולמרט ומצאה שתוכל למשוך 250 קונים בשעה, אם רק תוכל להקים מחסן בשדה של גב' פינדה. ואולם מכשול אחד גדול עמד בדרכה של הרשת. אחרי שנים של בדיקות אישרה העיריה את חלוקת העיר לאזורים, ראשיה רצו שהבנייה בסמוך לפירמידות תהיה מינימלית, וסברו שהכניסה העיקרית לעיר פקוקה דיה. כתוצאה מכך, תוכנית בניין העיר מ‑2003 אסרה להקים מבנים מסחריים בשדה של פינדה, ובכך הגיע לכאורה הקץ לתקוותיה של וולמרט.

ואולם, במרחק 50 ק"מ משם, במקסיקו סיטי, במשרד הראשי של וולמרט במקסיקו, ישבו מנהלים שלא היו מוכנים להרשות שתוכנית בניין העיר תפגע בתוכניותיהם. במקום זאת, כך עולה מתיעודים ומתוכנית ראיונות, הם החליטו למזער את הנזקים בעזרת שוחד בסך 52,000 דולר שניתן במקום הנכון. תוכניתם היתה פשוטה. התב"ע היתה אמורה להפוך לחוק רק לאחר שפורסמה בעיתון ממשלתי. לכן, מנהלי "וולמרט דה מחיקו" החליטו לשחד בכיר מסוים שישנה את מפת התב"ע לפני שתישלח לעיתון. וכמובן, כשהמפה התפרסמה, השדה של גב' פינדה נכלל באזור שהופשר לבנייה מסחרית, כלומר, אפשר היה לבנות עליו את המרכול של וולמרט. הבעיה נפתרה.

וולמרט דה מחיקו הכשירו את הקרקע חודשים אחדים לאחר מכן, על אף ההתנגדות העזה. מפגינים גינו את רעיון הבנייה במקום קרוב כל כך לאוצר תרבותי. הם טענו שהשווקים המסורתיים של העיר ייפגעו ושהעומס בכבישים יגדל. התקשורת במקסיקו עסקה חודשים רבים בשביתות הרעב ושביתות השבת נגד התוכנית. ועם זאת, ועל אף הבדיקה הדקדקנית, הצורה בה שונתה המפה המקורית נותרה בגדר סוד. המרכול נפתח בחג המולד 2004 וקיבע את שליטתה של וולמרט במקסיקו.

מרכול וולמרט בסמוך לפירמידות. מפגינים טענו שהשווקים המסורתיים ייפגעו ושהעומס בכבישים יגדל צילום: ניו יורק טיימס

הסוד נשמר אפילו לאחר שעורך דין לשעבר של וולמרט דה מחיקו התקשר למנהלי וולמרט בבנטונוויל, ארקנסו, וסיפר להם ששלוחת הרשת במקסיקו נוהגת לשלם שוחד כדבר שבשגרה. הוא נתן כדוגמה את הסיפור על המפה ששונתה, והתיאור המפורט שלו. הוא היה אחראי להשגת רישיונות בנייה בכל מקסיקו, עורר בהלה בדרגים הגבוהים ביותר של החברה וגרם לעריכת חקירה פנימית.

אולם, כפי שניו יורק טיימס חשף באפריל, ראשי וולמרט סגרו את החקירה ב‑2006, למרות שהחוקרים שלהם גילו מכרה זהב של עדויות שתמכו בהאשמותיו של עורך הדין. משמעות ההחלטה היתה שהדבר לא ייוודע לשלטונות ושאף אחד לא ישאל שאלות על אופיה, היקפה והשפעתה של התנהגות וולמרט דה מחיקו וכמובן לא יהיו על כך תשובות כלשהן.

הטיימס גילה היכן הופסקה החקירה הפנימית של וולמרט, לאחר נסיעות לעשרות ערים ועיירות במקסיקו, איסוף אלפי מסמכים המתייחסים לרישיונות שקיבלה וולמרט דה מחיקו, וקיום ראיונות עם עשרות פקידי ממשלה ועובדים בוולמרט, כולל ראיונות שנמשכו 15 שעות עם עורך הדין לשעבר סרחיו סיסרו ספאטה.

בבדיקה של הטיימס התברר שוולמרט דה מחיקו לא היתה קורבן תמים של תרבות מושחתת שתבעה שוחד כחלק מהעלויות הרגילות בעסקים, ובוודאי שלא הסתייגה ממנה. היא גם לא שילמה שוחד רק כדי לזרז קבלת רישיונות. למעשה, וולמרט דה מחיקו היתה גורם משחית בצורה תוקפנית ויצירתית שהציע תשלומי שוחד גדולים כדי להשיג מה שהחוק אסר. היא השתמשה בשוחד כדי לחבל בשלטון הדמוקרטי ­בהצבעת הציבור, בדיונים פתוחים, בהליכים שקופים. היא השתמשה בשוחד כדי לעקוף תקנות בטיחות המגוננות על אזרחים מפני בנייה לא בטוחה. היא השתמשה בשוחד כדי לרכוש יתרון על פני יריביה.

מעיון במסמכים חסוים של וולמרט, הניו יורק טיימס הצליח לאתר 19 מתחמים של חנויות ברחבי מקסיקו שהיו יעד לתשלומי שוחד של וולמרט במדינה זו. לאחר מכן הצליב הטיימס מידע על מעשי שוחד ספציפיים עם הליכי מתן הרישיונות לכל אחת מהחנויות. מהבדיקה עלה דפוס שיטתי. למשל, התאריכים של תשלומי השוחד חפפו שוב ושוב את אלה שבהם הונפקו רישיונות בעייתיים. שוב ושוב התברר שמה שהיה אסור באיסור חמור, הפך בדרך נס לבר-השגה.

כך השיגה וולמרט את האישורים להקמת החנויות:

הודות לשמונה תשלומי שוחד בסכום כולל של 341 אלף דולר, וולמרט בנתה, למשל, בית מסחר למוצרים מוזלים בעבור מועדון הלקוחות שלה, באחת השכונות הצפופות ביותר של מקסיקו סיטי, ליד כנסיית גואדלופ, בלי רישיון בנייה, אישור משרד הסביבה, דו"ח השלכות אורבניות, או רישיונות תנועה נדרשים. הודות לתשעה תשלומי שוחד בסכום כולל של 765 אלף דולר, הקימה וולמרט מרכז הפצה גדול ממדים של מוצרים טעוני-קרור, באזור מועד להצפות בצפון מקסיקו סיטי, שבו מצוקת החשמל כה גדולה שבעטיה נדחו בקשות פיתוח של יזמים קטנים.

אבל אין דוגמה מובהקת יותר, המעידה על שיטותיה של וולמרט במקסיקו, מאשר השתלטותה על שדה האספסת של פינדה. הניו יורק טיימס גילה בטיאוטיואקאן שמנהלי החברה במקסיקו אישרו להעביר ארבעה תשלומי שוחד לפחות, בסך 200 אלף דולר, כדי להקים מרכול בגודל בינוני. ממסמכים וריאיונות שנערכו, מתברר שבלי תשלומי אתנן אלה, וולמרט לא היתה מקבלת קרוב לוודאי אישור לבנות על השדה של פינדה.

הנהלת וולמרט היתה מודעת היטב להפגנות שהתקיימו כאן ב‑2004 (האירועים סוקרו בידי כמה חברות חדשות בארה"ב, בהן ניו יורק טיימס). ראשי המפגינים טענו כבר בהתחלה שהשחיתות מילאה תפקיד מרכזי בהנפקת הרישיונות לפתיחת החנות. אף שטענותיהם לא נתמכו למרבה הצער בנתונים מפורטים, הן דחפו את שלטונות מקסיקו לפתוח בחקירות. אחת מהן היתה עוד בעיצומה כשלמנהלי וולמרט נודע על דברי סיסרו על תשלומי השוחד בטיאוטיואקאן.

אולם ראשי וולמרט לא סיפרו על חשדותיו אלה לשלטונות מקסיקו, גם לא לאחר שחוקריהם הגיעו למסקנה ש"קיים חשד סביר" להפרת החוק. החוקרים המקסיקאים, שלא היו מודעים למידע חדש זה, הודיעו שלא הצליחו למצוא כל פגם במיזם בטיאוטיואקאן.

וולמרט נתונה למעקב קפדני יותר מאז חשף הניו יורק טיימס את בעיית השחיתות במקסיקו, שבה מעסיקה החברה יותר מ‑221 אלף בני אדם ב‑2,275 חנויות, מרכולים ומסעדות, ונחשבת למעסיק הפרטי הגדול במדינה. החברה סירבה להתייחס לפעולתה בטיאוטיואקאן כל עוד חקירתה נמשכת; בינתיים היא שכרה את שירותיהם של מאות עורכי דין, בלשים ורואי חשבון, הבודקים את כל 27 השווקים שלה בעולם; היא כבר מצאה נתונים המעידים לכאורה על אי-סדרים, בהם סימנים למתן שוחד בסין, ברזיל והודו. כמה מנהלים בכירים במקסיקו ובהודו הושעו בחודשים האחרונים מתפקידם, או נאלצו להתפטר. עלות חקירותיה השנה הסתכמה ביותר מ‑100 מיליון דולר. "אנחנו מחויבים לתוכנית בינלאומית חזקה ויעילה נגד שחיתות בכל מקום שבו אנחנו פועלים, ואנחנו נוקטים את הצעדים המתבקשים בכל מקרה של חריגה", אמר דובר וולמרט דייוויד טובאר.

אחד ממוקדי החקירה במקסיקו הוא לא אחר מהמרכול שהוקם על שדה האספסת של פינדה. שמונה שנים לאחר בנייתו, הוא עדיין המרכול השנוי ביותר במחלוקת במקסיקו וסמל מובהק של השפעת הגלובליזציה על תרבות והסחר של מקסיקו. אבל מתברר שהוא הפך לסמל גם בעיני הנהלת וולמרט דה מחיקו, אמר סיסרו בריאיון. לדבריו, המנהלים האמינו שהפגנת שרירים מול המפגינים ובניית המרכול בצלו של אוצר לאומי נערץ, יסייעו להם להעביר מסר למדינה כולה: אם אנחנו יכולים לבנות כאן, אנחנו יכולים לבנות בכל מקום.

תגיות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ