ג'קי חורי - צרובה
ג'קי חורי

בזמן שבמצרים ספרו את קולות משאל העם, שמעו אתמול באוניברסיטה העברית ביקורת חריפה על החוקה החדשה מפיו של הבלוגר המצרי מייקל נביל סנד, מצעירי מהפכת תחריר, שביקר בירושלים. לדבריו, החוקה אינה זוכה לדבריו לאהדה גדולה כפי שהנשיא מוחמד מורסי ואנשיו מנסים לתאר. "כל ממסד שאין לו תמיכה ברחוב ומדכא את העם - לא ישרוד", אמר.

סנד בן ה-27, שהשתתף באירוע של מכון המחקר ע"ש הארי טרומן שאורגן על-ידי ארגון זכויות האדם UN Watch, סיפר כי בא לישראל מגרמניה, שבה הוא לומד, כדי להסביר כי במצרים יש עדיין קהילה המאמינה בשלום. עם זאת, סטודנטים ערבים-ישראלים ופעילים פרו-פלסטינים קטעו את הרצאתו והאשימו אותו בהתעלמות מהסבל הפלסטיני.

בשיחה עם עיתונאים אמר סנד כי ביקש להדגיש בביקורו כיצד "המצב במצרים, המצב בישראל והמצב בפלסטין קשורים זה לזה. אני וחבריי מבינים שלא נשיג דמוקרטיה בלי שלום, ושהשלום אינו אפשרי בלי דמוקרטיה". לדבריו, "אנחנו נגד מלחמה ובעד שלום עם כל מדינה, כולל ישראל, אבל הדיקטטורה במצרים מנסה להחביא אותנו ולהראות שאין אנשים כאלה. אנחנו נמצאים באיראן, בסעודיה, במרוקו, והתקשורת לא מסקרת אותנו". סנד הוסיף כי בעוד ש"מצרים נעה קדימה לעבר דמוקרטיה, ישראל הולכת אחורה בגלל המפלגות הקיצוניות".

השתתפותו בכנס זכתה לחשיפה רבה בתקשורת הישראלית, אך עוררה התנגדות במצרים ובציבור הערבי-ישראלי כאחד. עיתונאי מצרי בכיר, הפעיל בקרב צעירי המהפכה במצרים, אמר בשיחה ל"הארץ" מקהיר כי "אי אפשר להפוך כל בלוגר מצרי לגיבור כיכר תחריר". לדבריו, "בכיכר ובמצרים כולה היו עשרות אלפי פעילים שכתבו מדי יום נגד המשטר של מובארק, והיו כאלה שנכלאו והיו כאלה שנהרגו. זה ניצול ציני של המהפכה וניסיון ישראלי מגוחך לשווק אדם כזה כגיבור כיכר תחריר, מצדי שיישאר שם".

לדברי אותו עיתונאי, אמנם סנד זכה לאהדה בחוגים ליבראליים מצריים בעקבות מעצרו בתקופת מובארק, והיו אף עצומות לשחררו כששבת רעב בהיותו בכלא, "אולם מכאן ועד להפוך אותו לאביר החופש המצרי הדרך היא ארוכה", כהגדרתו. בתקשורת המצרית הבליטו את התנגדות הסטודנטים הערבים-ישראלים לביקורו, כפי שפרסם למשל העיתון "אל-מסרי א-יום", שנחשב דווקא לליברלי, בעמוד הבית שלו אתמול. צעירים מצרים הדגישו בפייסבוק ובטוויטר כי ביקורו אינו מייצג את הצעירים שיצאו לכיכר.

אסמא סמרי, שהיתה בין הסטודנטיות שהביעו אתמול את מחאתה באוניברסיטה העברית, אמרה כי "העובדה שהיה פעיל זכויות אדם, לא הופכת אותו לגיבור כיכר תחריר. סנד התעלם בצורה מכוונת מהסבל של העם הפלסטיני, ממשטר האפרטהייד בשטחים ומהגזענות הגואה בישראל. אחת המטרות המובהקות של המהפכה היא הגנה על העם הפלסטיני וסילוק הכיבוש, וסנד התעלם מכך שישראל כובשת עם אחר".

סנד סירב להתייחס לפניית "הארץ" באשר לטענות נגדו, בנימוק של לוח זמנים צפוף.

סנד, אתמול בירושלים צילום: אמיל סלמן

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ