מסורת חג המולד בקוריאה: מריבות על מגדל מואר

דרום קוריאה האירה מגדל בין 30 מטרים סמוך לגבול. כמדי שנה, שכנתה הצפונית מיהרה להאשים כי מדובר ב"לוחמה פסיכולוגית" והזהירה מההשלכות

גרדיאן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
גרדיאן

כמדי שנה בחג המולד, מגדל האורות דמוי העץ בדרום קוריאה מעורר מתיחות עם שכנתה הצפונית. המגדל בן 30 המטרים ניצב על גבעה בעיר גימפו, הסמוכה לגבול עם צפון קוריאה. לראשונה מזה שנתיים, החליטה סיאול להדליק ביום שבת את אלפי הנורות במגדל, הנראה למרחוק גם בשטחי המדינה היריבה.

צפון קוריאה מאשימה כי המהלך נועד לייצר "לוחמה פסיכולוגית". התקשורת הרשמית בפיונגיאנג טענה היום כי המהלך הוא תגובה של סיאול, שהושפלה על ידי שיגור הלוויין המוצלח של יריבתה ב-12 בדצמבר. צפון קוריאה הזהירה את שכנתה הדרומית מהשלכות הדלקת האורות, אולם לא פירטה האם וכיצד בכוונתה להגיב. רבים במדינה האתאיסטית רואים בנצרות השפעה זרה ושלילית.

אתמול אמר שר ההגנה הדרום קוריאני כי המדינה התירה לקבוצות נוצריות להדליק את מגדל הפלדה, ושהוא יישאר מואר עד 2 בינואר. מנהג הדלקת הנורות לאורך הגבול נפסק ב-2004, לאור התחממות היחסים בין המדינות, וחודש לפני שנתיים לאור המתח הגובר ביניהן.

המגדל בן 30 המטרים. יישאר מואר עד 2 בינוארצילום: רויטרס

גם בדצמבר שעבר הזהירה צפון קוריאה מפני המהלך, והבטיחה שתנקום בדרום קוריאה אם המגדל אכן יואר. עם זאת, בעקבות מותו של המנהיג קים ג'ונג איל בסמוך לחג המולד, גורמים רשמיים במדינה ביקשו מהקבוצות הנוצריות להימנע מההדלקה, בשל חשש מהחרפת המתיחות בין המדינות, והמגדל לא הואר.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ