הונאת התרופות הסינית שמפילה חללים באפריקה

24 מיליון חולי מלריה חיים באוגנדה ובטנזניה. אלא ששליש מהתרופות המוצעות להם הן זיוף סיני שגורם "לחלק מחריד ממקרי המוות באפריקה"

קתלין מקלפלין, גרדיאן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
קתלין מקלפלין, גרדיאן

התרופה מצילת החיים חוצה יבשות וגבולות במשאיות ובמזוודות, בדרכה לבתי המרקחת, לחנויות ולבתי החולים. אלא שיש עמה בעיה אחת: היא לא מצילה באמת אף אחד. לעין לא מקצועית היא נראית בדיוק כמו התרופה האמיתית. רק בבחינה מעמיקה יותר אפשר לגלות שלא נמצאים עליה סימני ההיכר הנדרשים, או להבחין בשוליים המתפוררים שיכולים להעיד שמדובר בזיוף. אפילו אנשי רפואה הולכים שולל.

"נטלתי אותה בעצמי", מגלה דוקטור מצ'טלידה לוהגה, רופאה וחולה במלריה שהשתתפה במערכה הארוכה של אפריקה נגד המחלה. "נטלתי תרופה מסוג ALU ושום דבר לא קרה. עשיתי בדיקת דם נוספת והטפיל עדיין היה שם. התרופות היו מזויפות".

בכפרים וערים ברחבי טנזניה ואוגנדה, המדינות שבהן מספר חולי המלריה הוא הגבוה בעולם, כולם שמעו על התרופות המזויפות. רוב התושבים מכירים לפחות אדם אחד שנטל אותן. החשד הרווח הוא שמקורן בסין, כמו הבגדים הזולים והטלפונים הניידים באיכות נמוכה.

אם נושאת את בנה לטיפול במרפאת מלריה באפריקה. כולם שמעו על התרופות המזויפות צילום: אי-פי

לוהגה חוותה על בשרה את מחלת המלריה. היו לה כמה התקפים והיא מכירה היטב את הגלולות חסרות התועלת שחדרו לכל פינה של שוק התרופות באגן אגם ויקטוריה. היא אחראית על בית חולים אזורי במואנזה שאליו מגיעים מדי יום 700 חולים, ומקפידה לערוך מעקב קפדני אחר מחלות המטופלים ולתלות את הרשימה על קיר במשרד. מחלת המלריה ניצבת תמיד בראש מעייניה.

"יש לנו בעיה גדולה עם כל הסחורות המסוכנות והרעילות האלה, אבל מה עלינו לעשות? לבדוק הכול", אומר רוברט קאמצ'ו, מפקד משמר הגבול באוגנדה, שבה ממדי הבעיה נראים לפעמים חסרי תקנה.

במשרדו בקמפאלה בירת אוגנדה, מציג המפקח על רשות התרופות הלאומית של המדינה, דייוויד נחמיה, שלל תרופות מזויפות לצד תרופות אמיתיות, ומבהיר שרק בדיקת מעבדה יכולה להעיד על ההבדל. "לא צריך לפטור מדינות אחרות מאשמה", הוא אומר ומזכיר שגם בתי חרושת אפריקאים נתפסו בקלקלתם, "אבל אין ספק שסין נכנסת לשוק האפריקאי עם כל מוצר אפשרי".

"אם דיווחי הרגולטורים האפריקאים מדויקים, הרי שחברות סיניות הן שאחריות להונאת התרופות הנרחבת שהיתה ביבשת", אומרת לורי גארט, בכירה במועצה האמריקאית ליחסי חוץ בענייני בריאות עולמיים. "לאיש אין נתונים על מניין האפריקאים שמתו כתוצאה מכך, אבל אין ספק שחלקה של סין מחריד. אפילו בתקשורת הסינית הרשמית אפשר למצוא דיווחים על תרופות בלתי ראויות ומזויפות שגרמו נזק לסינים והועברו לאפריקה בכסות חדשה", היא מציינת.

גופים בינלאומיים מפעילים לחץ על סין כדי שתכיר בהשפעתה הגוברת באפריקה ותצטרף ליוזמות בינלאומיות לשיפור מצב הבריאות בה; סין מצדה שולחת סיוע, מגדילה את מספר הרופאים הפועלים ביבשת בחסות הממשלה, מקימה בתי חולים ושולחת ציוד רפואי ותרופות. "אין ספק שעל רקע צמיחתה הכלכלית המהירה ולחצים בינלאומיים, סין מעוניינת לקבל יותר אחריות", סבור הואנג יאנז'ונג, גם הוא מומחה במועצה ליחסי חוץ.

העובדה שאפילו רופאים לא מסוגלים להבחין בין תרופות מלריה מזויפות לאמיתיות מעידה עד כמה מורכבת הסוגיה בטנזניה ובאוגנדה, שבהן חיים 24 מיליוני חולי מלריה מכלל 94 מיליון המקרים המדווחים בעולם. האומדנים משתנים, אבל כמה מחקרים שנעשו באחרונה מלמדים ששליש מהתרופות נגד מלריה בשתי מדינות אלה מזויפות או שאינן ראויות, ורובן מגיעות על פי הערכות מסין.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ