החטיפות במאלי: טרור במימון מערבי

תעשיית החטיפות של בני ערובה מערביים במאלי וסביבתה משגשגת, ודמי הכופר שמשלמות ממשלות במערב מבססים את שליטת המורדים האיסלאמים

אדם נוסיטר, ניו יורק טיימס
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
אדם נוסיטר, ניו יורק טיימס

מפקד המורדים האיסלאמים, עומאר אולד חמאחה, ששמו נודע לשמצה במדבריות מערב אפריקה, רוחש בוז עמוק כלפי המעצמות שהוא נאבק בהן וכלפי בני הערובה המערביים, שהוא ומורדים אחרים מחזיקים חודשים ארוכים בתנאים קשים של רעב וצמא. עם זאת, הוא מביע הערכה גלויה על שהן עוזרות לקיצונים האיסלאמים להשיג את הדבר האחד והיחיד שלא יסתדרו בלעדיו. "הרבה מדינות מערביות משלמות סכומי עתק ללוחמי הג'יהאד", הוא אומר בראיון טלפוני מצפון מאלי, ומתרברב על דמי הכופר העצומים שהמורדים באזור מקבלים. "מקורות המימון שלנו הם מדינות המערב. הן משלמות עבור הג'יהאד".

בשנים האחרונות חטיפת בני ערובה סיפקה למורדים במערב אפריקה עשרות מיליוני דולרים. הענף הזה רווחי כל כך שהוא ביסס את שליטת המורדים האיסלאמים בצפון מאלי ומקשה מאוד על מימוש התוכניות של מדינות באפריקה להשתלט מחדש על האזור שבשליטתם בפעולה צבאית.

נוסף על הסכנה המידית לחיי עשרה אירופים ושלושה אלג'ירים המוחזקים כעת בידי המורדים - "עם תחילת המתקפה נשסף את גרונות החטופים כמו תרנגולות, אחד אחרי השני", מאיים חמאחה - פעולה צבאית צפויה להיתקל ביריבים קשים. אל-קאעדה במגרב האיסלאמי, אחד הארגונים שהשתלטו על צפון מאלי, קיבל בעשור האחרון לפי הערכות 90 מיליון דולר או יותר בדמי כופר, שהפכו אותו לאחד מארגוני הטרור העשירים באזור והמצוידים ביותר.

מנגד, מאלי ושכנותיה עדיין נאבקות לאסוף חיילים וכסף ולגבש תוכנית בת ביצוע שתאפשר לה להשתלט מחדש על השטח שאיבדה. למעשה, במאלי, שאמורה להוביל את המתקפה הבינלאומית נגד המורדים, אין אפילו ממשלה יציבה. 

לוחמי מיליציה איסלאמים במאלי, ביוני. לפי הערכות הרוויחו 90 מיליון דולר מכספי כופר צילום: רויטרס

ביום שלישי התפטר מתפקידו ראש הממשלה, שלילה קודם נעצר בידי חיילים בהנהגתו של סרן אמאדו סאנוגו - עוד ביטוי לכאוס הפוליטי השורר במדינה, שאיפשר למורדים להשתלט על הצפון מלכתחילה. בעוד האו"ם דן בתוכניות לפעולה צבאית בצפון מאלי, המורדים באזור ממשיכים לחטוף בני ערובה. לפני חמישה שבועות - אחרי הפוגה של כמה חודשים - תייר צרפתי נחטף במאלי וחמישה עובדים של ארגוני סיוע נחטפו בניז'ר.

החטיפות מתנהלות בדרך כלל לפי תסריט מפחיד החוזר על עצמו: בפתאומיות, בחשכה, כולל דחיפות ופקודות באיומי רובה; ולאחר מכן נסיעה רבת מהמורות עמוק לתוך מרחבי המדבר שנמשכת ימים ארוכים.

בעבור החטופים, הימים נהפכים לשבועות, חודשים ואפילו שנים בים של חול, בהמתנה לשחרור או למוות. לעתים עץ שיטה כחוש הוא מקור הצל היחיד באזור, אדמת המדבר משמשת להם מיטה והמים המעטים ניתנים להם בג'ריקן של בנזין. "חוויתי חוויה שאי אפשר בכלל להעלות על הדעת", אומרת פרנסואז לאריב, צרפתייה שנחטפה ב-2010 בצפון ניז'ר, שם עבד בעלה במכרה אורניום של החברה הצרפתית Areva. בעלה, דניאל, עדיין מוחזק כבן ערובה; היא שוחררה במפתיע אחרי חמישה חודשים וחצי "קשים ביותר". "הפרידה מבעלי היתה מהירה ומכאיבה", היא מוסיפה.

חמאחה נמנה עם ארגון אל-קאעדה במגרב האיסלאמי וסייע בחטיפתו של הדיפלומט הקנדי רוברט פאולר, סמוך לבירת ניז'ר, ניאמיי, בסוף דצמבר 2008. לדברי חמאחה, כעת הוא "ממונה על הביטחון" בפלג של ארגון אל-קאעדה במגרב האיסלאמי במאלי, "התנועה לאחדות ולג'יהאד במערב אפריקה" (Mujao), אחד משלושה ארגונים קיצוניים השולטים בצפון מאלי. היחידה בפיקודו של חמאחה חלפה על פני המכונית של הדיפלומט, כאשר הוא ועוזרו היו בדרכם לארוחת ערב בבירה, וחטפה אותו "בפעולה מהירה, אלימה ומתואמת היטב שבוצעה בשלמות", כתב פאולר בספר זיכרונות שראה אור באחרונה, "A Season in Hell: My 130 Days in the Sahara with Al Qaeda".

פאולר חווה שבועות של פחד, שבהם ישן על חול, חשוף לשמש המדבר האכזרית, לנחשים ועקרבים, אכל אורז דל, והועבר ללא הרף מנקודה אחת לאחרת בשממת המדבר. "עברו עלי חמישה חודשים של אימה", אמר פאולר בראיון שהעניק באחרונה. "פחדתי שאגמור את חיי באוהל עם סכין בגרון ומשפחתי תראה את זה ביוטיוב".

חמאחה, שחטף אותו, משיב לפניות עיתונאים. "אה, כן, הקנדי הזה שחטפנו. אני לא מצטער על זה בכלל. הוא איבד את הדרך", מוסיף חמאחה בהתייחס למה שבעיניו הוא מצב רוחני מסוכן שבו שרויים אנשי המערב. הקנדי, לדברי חמאחה, "למד מאתנו הרבה דברים".

בתקופת השבי, פאולר, שהיה שליח האו"ם בניז'ר, זכה להתוודע מקרוב למנטליות של כמה מהגברים השולטים כעת בצפון מאלי. "אין ספק שהם אנשים מאמינים", מציין פאולר בספרו, "הם יושבים שעות על גבי שעות בשמש המדבר ומתפללים".

מוסטפא צ'אפי, האיש שסייע במאמצי התיווך שנמשכו חודשים והביאו לשחרורו של הדיפלומט, ומשמש יועץ של כמה ממשלות באזור, מגדיר את המצב המנטלי של האיסלאמיסטים "פנאטיות טוטלית". ואילו פאולר מוסיף: "הם ריאליסטים במובן זה שהם מבינים מהי ריאל-פוליטיק. הם מבינים כיצד ללחוץ על ממשלות".

כמה בני ערובה נרצחו בידי אנשי אל-קאעדה במגרב האיסלאמי - כולל התייר הבריטי אדווין דייר ב-2009 ועובד ארגון סיוע בשם מישל ז'רמנו ב-2010 - והחוטפים אף חדרו ללב בירות האזור, למשל כאשר חטפו שני צרפתים במסעדה בניאמיי ב-2011. השניים, שבאו לעיר כדי לבקר בחתונה, נהרגו כעבור כמה שעות בזמן ניסיון לחלצם.

סרן אמאדו סאנוגו. מאמין בכוחו של הצבאצילום: אי-אף-פי

רק מדינות מעטות, בהן בריטניה, ארה"ב ואלג'יריה, הצהירו בפומבי כי הן מסרבות לשלם דמי כופר לטרוריסטים. מדינות אירופיות אחרות נוקטות גישה מעורפלת יותר ומשלמות כסף למען שחרור אזרחיהן - גם אם אינן מודות בכך בפומבי. בצרפת, "השלטון מעולם לא הודה באופן רשמי ופומבי שהוא משלם דמי כופר", נכתב במארס האחרון בדו"ח פרלמנטרי בצרפת.

הדו"ח ממליץ לשקול שינוי של המדיניות כדי להפסיק את התשלום של דמי הכופר. "כניעה לטרוריסטים משמעה מימון שלהם ותמיכה במה שהם עושים", נאמר בדו"ח. הדו"ח מציין כי לפי אומדן של גורמים באלג'יריה, אל-קאעדה במגרב האיסלאמי קיבל בעשור האחרון עד 150 מיליון דולר דמי כופר. לפי ניתוח אחר של חברת סטרטפור, דמי הכופר שקיבל מגיעים ל-90 מיליון דולר בערך.

המחיר של שחרור בני ערובה מערביים הולך וגדל. "ב-2010 הסכום של דמי כופר ששולם בממוצע על כל חטוף היה 4.5 מיליון דולר; ב-2011 עלה הסכום ל-5.4 מיליון דולר", אמר בנאום באוקטובר דייוויד כהן, הממונה על תחום הטרור והמודיעין הפיננסי במשרד האוצר. הוא הוסיף כי אל-קאעדה במגרב האיסלאמי קרוב לוודאי גרף מחטיפות סכומי כסף גבוהים יותר מכל ארגון אחר הקשור לאל-קאעדה.

ארבעה מחמשת עובדי הסיוע שנחטפו באוקטובר שוחררו מאוחר יותר - אם כי אחד מהם מת מפצעיו - כנראה כיוון שהחוטפים ביקשו לחטוף אירופים, אך חטפו בטעות עובדי סיוע מניז'ר וצ'אד. בחודש שעבר הם לא חזרו על הטעות. "החוטפים כיוונו את כלי הנשק שלהם ולקחו את הגבר הלבן", אומר צ'קנה סיסה, בכיר בעיירה דיימה שבמערב מאלי, כשהוא מתאר את חטיפת הצרפתי ז'ילברטו רודריגס ליל, ב-20 בנובמבר, בידי שבעה גברים רעולי פנים וחובשי טורבנים.

תגיות קשורות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ