שיפור במצב צ'אבס; ספק אם יהיה כשיר בזמן להשבעתו

צ'אבס מתאושש מהניתוח רביעי שעבר להוצאת גידול סרטני מגופו ומתאמן כחלק מתהליך השיקום. ביקורת מצד האופוזיציה בוונצואלה על סגן הנשיא

לוגו רויטרס
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
לוגו רויטרס

מצבו של נשיא ונצואלה, הוגו צ'אבס, שעבר ניתוח נוסף להוצאת גידול סרטני מגופו, הולך ומשתפר - כך מסר אמש (שני) סגן הנשיא ניקולאס מדורו. בנאום לאומה סיפר מדורו כי שוחח עם צ'אבס בטלפון וכי הנשיא מתהלך ומתאמן כחלק מתהליך השיקום.

"קיבלנו את המתנה הטובה ביותר שיכולנו לקבל לחג המולד - שיחת טלפון ממפקדנו הנשיא", אמר מדורו. שר ההסברה, ארנסטו וייגאס, הוסיף כי במצבו של צ'אבס חל "שיפור קל" מבלי להוסיף פרטים.

לפני כשבועיים הופיע צ'אבס בנאום לאומה בו סיפר כי הסרטן התפרץ שוב בגופו וכי עליו לשוב לקובה לסדרת טיפולים נוספת. כמה ימים לאחר מכן עבר צ'אבס ניתוח רביעי במספר באגן הירכיים וכתוצאה ממנו סבל מכמה סיבוכים, כמו דימום מוגבר וזיהום בריאות. לא נמסרו פרטים מדויקים על מצבו.

מדורו בתפילה המונית להחלמתו של צ'אבס, בשבוע שעבר בקראקסצילום: רויטרס

מאז עזיבתו, משוחחים בני בריתו הפוליטיים של צ'אבס בגלוי על האפשרות שהנשיא הכריזמטי לא יוכל לשוב לתפקידו לפני מועד השבעתו מחדש לנשיאות ב-10 בינואר. צ'אבס עצמו סימן טרם עזיבתו לקובה את מדורו כיורשו הפוטנציאלי. האופוזיציה בוונצואלה טוענת כי כל עיכוב בהשבעתו של צ'אבס, המכהן כנשיא זה 14 שנה, יהווה סימן לכך שהוא אינו כשיר לכהונה נוספת, דבר שיחייב בחירות מחודשות.

בשבועיים האחרונים עושה מדורו מאמצים גדולים להידמות לצ'אבס. בנאומיו הוא משתמש בסגנונו הבומבסטי של צ'אבס הכולל דימויים היסטוריים והטחת עלבונות חריפים במתנגדיו. מנהיג האופוזיציה ויריבו בבחירות האחרונות, אנריקה קפרילס, תקף את מדורו בראיון "אל אוניברסל" שלשום, והאשים אותו בכך שאיננו פועל "לדיאלוג עם האופוזיציה בימים של חוסר ודאות פוליטית".

"מדורו איננו האיש שניצח בבחירות, הוא גם איננו מנהיגה של ונצואלה", אמר קפרילס, "היעדרו של צ'אבס הוא בדיוק הזמן שבו מדורו זקוק לעזרה מהאופוזיציה". יצויין כי האופוזיציה בוונצואלה ספגה החודש מפלה קשה בבחירות המחוזיות כשהפסידה ב-20 מתוך 23 מערכות הבחירות לתפקידי מושל. במקום זאת, היא מנסה להתרכז בבעיותיה היום יומיות של ונצואלה ובראשן הפשיעה המשתוללת והבעיות החוזרות ונשנות ברשת החשמל.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ