בחזרה לקוסובו, הפעם לעסקים

אמריקאים שמילאו תפקיד במעורבות הצבאית בשנות ה-90, חוזרים עתה לקוסובו כשתדלנים ויזמים. ארגונים הנאבקים בשחיתות חוששים מניגוד עניינים

מתיו ברונוואסר, ניו יורק טיימס
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
מתיו ברונוואסר, ניו יורק טיימס

ראש ממשלת קוסובו, האשים תאצ'י, נמצא במלכוד. חברת התקשורת הממשלתית והמצליחה מוצעת למכירה, ובין המתמודדים במכרז על רכישתה שוררת יריבות עזה.

אחת הקבוצות המתמודדות היא קרן שהוקמה בידי שרת החוץ לשעבר של ארה"ב, מדלן אולברייט. מתמודד אחר במכרז מיוצג בידי ג'יימס פרדיו, השליח המיוחד של ממשל הנשיא לשעבר, ביל קלינטון, לחבל הבלקן. שני דיפלומטים אלה הם אזרחים אמריקאים הנחשבים בקוסובו לגיבורים, בעיקר בזכות התפקיד שמילאו בהתערבות הצבאית שהביאה להתנתקות קוסובו מסרביה, ולאחר מכן להפיכתה של קוסובו למדינה עצמאית.

תאצ'י נפגש באחרונה עם פרדיו והסביר לו את המצב המורכב שאליו נקלע בעקבות הצורך לבחור בין הרוכשים. עיתון מקומי פרסם מסמך ממשלתי שהודלף, שבו נכתב כי "לא משנה מי מהמתמודדים יזכה במכרז, בעיני שני מיליון התושבים ראש הממשלה ייתפש כמי שבגד במפסיד".

אלברייט ופרדיו אינם יוצאי דופן. למשרד החוץ של ארה"ב אין מדיניות שאוסרת על דיפלומטים לשעבר לעבוד כשתדלנים במדינות שבהן הם עבדו או לחזור לאותן מדינות למטרות רווח. ולכן, לא מעט בכירים אמריקאים לשעבר חוזרים לקוסובו למטרות עסקים ומנסים להשתלב הן בענפי הפחם והתקשורת והן כשתדלנים. מספרם רב כל כך עד שהיריבות ביניהם הפכה לבלתי נמנעת.

דגלי ארה"ב, קוסובו ואלבניה מונפים בחגיגת עצמאות קוסובו. הדיפלומטים האמריקאים נחשבים שם לגיבורים צילו

ברשימת הבכירים הזאת נמצאים גם הגנרל בדימוס וסלי קלארק, שהיה מפקד כוחות נאט"ו באירופה ופיקד על הלחימה נגד הסרבים, ומארק טוולרידס, שהיה פקיד בכיר במועצה לביטחון לאומי בממשל קלינטון.

קוסובו אינה המדינה היחידה שבכירים אמריקאים חוזרים אליה כדי לעשות עסקים אחרי מלחמה, כך למשל גם בעיראק. ואולם, המקרה של קוסובו הוא יוצא דופן ומגלם בחובו גם דילמה מוסרית נוכח ההשפעה העצומה שיש לאמריקאים במדינה. פרישטינה, הבירה, היא אולי העיר היחידה בעולם שבה מצטלבים רחוב בוב דול עם שדרות ביל קלינטון.

מומחים למדיניות חוץ טוענים כי התופעה שבה בעלי תפקידים לשעבר שבים למקום פעילותם בעבר כדי לעשות עסקים שכיחה יותר ממה שנהוג להודות בפומבי. הבכירים לשעבר טוענים שעסקותיהם עם ממשלת קוסובו ייטיבו עם התושבים המקומיים ויסייעו לבנות כלכלה משגשגת יותר. "אנחנו נעסיק אנשים, נכשיר אותם, נייצא ונעזור למדינה לצמוח ולהתפתח כדמוקרטיה", אמר הגנרל קלארק, המשמש יו"ר של אנווידיטי Envidity)), חברת אנרגיה קנדית. עם זאת, כמה בעלי תפקידים לשעבר מודים בשיחות פרטיות שעלולה להיווצר בעיה של ניגוד עניינים, שעה שדיפלומטים רבים שעבדו שנים רבות בשירות הציבורי פונים יותר ויותר למגזר הפרטי.

לורנס לסיג, מרצה למשפטים ומנהל מרכז לאתיקה באוניברסיטת הרווארד, אומר שהתופעה של בכירים לשעבר "המנצלים את קשריהם" עלולה לפגוע ביוקרת ארה"ב ולהכתים את הפעילות ההומניטרית שאפיינה את מעורבותה ב‑1999, בשעה שניסתה לשים קץ למעשי הזוועה של הסרבים במלחמה.

ממשלת קוסובו מכחישה שהדיפלומטים לשעבר מקבלים יחס מיוחד. "אני מקווה שהם ירוויחו בקוסובו ושקוסובו תרוויח מהשקעותיהם" אמר סגן שר החוץ פטריט סלימי. "ממשלת קוסובו לא תבחר בחברה כלשהי רק מפני שהיא אמריקאית".

לאחר פרישתה, היתה קוסובו לשטח בחסות בינלאומית, שנוהל בידי אלפי פקידים ממדינות אחרות. בשנת 2008 הכריזה על עצמאות, וארבע שנים לאחר מכן, בספטמבר האחרון, הודיעו מדינות המערב על סיום הפיקוח הבינלאומי במדינה, זאת אף על פי שבתחומיה עדיין מוצבים אלפי חיילים מהכוח לשמירת השלום. אף על פי שזו אחת המדינות העניות באירופה, עדיין יש בה פוטנציאל לרווחים, בעיקר בשעה שהמדינה מפריטה נכסים רבים שברשותה.

עסקי התקשורת בקוסובו עלולים להיות מסוכנים מאוד. בשנת 2007 ניסו חמושים לחסל את אנטון ברישה, שהיה אחראי על הרגולציה בתחום התקשורת במדינה, פעם אחת ביריות ופעם שנייה בירי פצצות מרגמה לעבר מכוניתו. הוא שרד את שני ניסיונות ההתנקשות בחייו, שאירעו זמן קצר לאחר שאפשר לחברה סלובנית בשם איפקו (IPKO) להפעיל רשת של טלפונים סלולריים במדינה. כעבור שנה הוא התמנה לשגריר בסלובניה. בשנת 2004 התמנתה אולברייט ליועצת מיוחדת של יו"ר מועצת המנהלים של החברה, אקאן איסמעילי, שכיום הוא שגרירה של קוסובו בארה"ב.

הבכירים לשעבר לא מעורבים רק בעסקי התקשורת. במיזם התשתיות הגדול ביותר של קוסובו, שבו נסלל כביש מהיר באורך של כ‑100 קילומטרים המחבר את פרישטינה עם הגבול האלבני, ­זכתה ב‑2010 חברת בכטל מסן פרנסיסקו ששיתפה פעולה במכרז עם חברה מטורקיה.

מדלן אולברייט צילום: בלומברג

בכטל נעזרה בטוולרידס, הפקיד הבכיר שעבד במועצה לביטחון לאומי של ארה"ב בזמן המעורבות הצבאית בקוסובו ב-1999. לפי דו"ח על פעילות השדולות שהוגש לממשל האמריקאי, פעל טוולרידס למען בכטל ב"עניינים הקשורים" לכביש המהיר בקוסובו, בשעה שעבד בשדולה בוושינגטון.

כיום טוולרידס עובד בשדולה אחרת, קבוצת פודסטה, שחתמה בשנה שעברה על חוזה בסכום של 50 אלף דולרים לחודש עם ממשלת קוסובו, והיא מייעצת לה בענייני תקשורת וחיזוק קשריה עם הממשל האמריקאי. את החברה ייסד ג'ון פודסטה, שהיה ראש סגל הבית הלבן בכהונה השנייה של קלינטון. פודסטה עזב את החברה ב‑1993 והיא עתה בבעלות אחיו אנתוני. טוולרידס סירב להגיב בעניין וציין כי מדיניות החברה היא לא לדבר עם התקשורת על לקוחותיה.

לעומת זאת, וסלי קלארק בחר להגיב ואמר כי הרמזים, לפיהם עלול להיות ניגוד עניינים בין עסקיו הפרטיים לתפקידיו ותחומים שהיו באחריותו בעבר הם "מעליבים". "העסק שלי גלוי ושקוף והוא מסייע לעם בקוסובו", אמר. "אנחנו מתכוונים להשקיע שם מאות מיליוני דולרים".

ארגונים הנלחמים בשחיתות טוענים כי ייתכן שממשלת קוסובו מתייחסת לעסקים עם אמריקאים, בעלי תפקידים לשעבר, כצינור שמאפשר גישה לממשל האמריקאי הנוכחי. הם חוששים שהשפעתם של בעלי תפקידים לשעבר מצמצמת את התחרות ופוגעת בצרכנים.

קשריהם של בעלי תפקידים לשעבר בכמה חברות עם הממשלה מרפה את ידיהם של המתחרים "מפני שהם יודעים שהמשחק מכור" אומר אבני זוג'יאני, עיתונאי מקוסובו, העומד בראש ארגון הנאבק בשחיתות בפרישטינה, שחוקר את הקשרים בין ההון לשלטון במדינה. "בגלל המצב הזה, לחברות רבות כבר אין שום עניין להשקיע בקוסובו".

סטיוון שוק, גנרל בדימוס בצבא ארה"ב, שעמד בראש הכוח לשמירת השלום בקוסובו, אומר שיש לו "רגשות מעורבים" בעניין. שוק, שגם כיהן כסגן ראש משלחת האו"ם בקוסובו, חזר לשם כיועץ פרטי לראש הממשלה לשעבר, ראמוש האראדינאי, שזוכה באחרונה בבית הדין לפשעי מלחמה בהאג. לדבריו, הוא עובד אצל האראדינאי מפני שהוא מאמין במנהיגותו, ושהתמורה היחידה שהוא מקבל היא החזר הוצאות על מחייתו בקוסובו בסך 2,600 דולרים לחודש.

"יש מספר רב של דיפלומטים לשעבר שמייצגים כיום אינטרסים פרטיים", הוא אומר. "תאגיד גדול שרוצה לחדור לשוק המקומי ירצה לעבוד עם האנשים המתאימים שיעזרו לו בכך". ואולם, מוסיף שוק, "המצב הזה בעייתי. שנייה לאחר שהם משחררים מקום כלשהו, הם מנסים לזכות במכרז על המשאבים שלו".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ