כשהממשל האמריקאי מנציח את המחאה נגדו

ב-1969 הגיעו פעילים אינדיאנים לאי אלקטרז במחאה על יחס השלטונות וחיו עליו כשנתיים. עשרות שנים אחרי, כתובות הגרפיטי שלהם עברו שימור

מאליה וולן, ניו יורק טיימס
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
מאליה וולן, ניו יורק טיימס

במשך עשרות שנים כמעט שלא היה ניתן לפענח את כתובת הגרפיטי הדהויה על מגדל המים החלוד של בית הכלא הישן באי אלקטרז. בחודש שעבר הסירה רשות הפארקים הלאומית את הלוט מעל מגדל המים המשופץ וחשפה את המלים: "שלום וחירות. ברוכים הבאים. מולדת האינדיאנים החופשית". הכתובת, שהתנוססה באותיות גדולות ואדומות, היא שחזור מדויק של מה שנכתב לפני ארבעה עשורים, ב-19 החודשים שבהם פעילים אינדיאנים השתלטו על האי סחוף הרוחות ותבעו אותו לעצמם.

"ממשלת ארה"ב אינה נוהגת להתעסק בשימור כתובות גרפיטי", אומרת אלכסנדרה פיקאבט, דוברת רשות הפארקים. למיטב ידיעתה, זו כתובת הגרפיטי היחידה ששוחזרה בידי השלטונות. "הכתובת מבטאת את המסר של הקבוצה לעולם והיא חלק חשוב בתולדות האי", הוסיפה.

בבוקר 20 בנובמבר 1969 הפליגו כ-80 אינדיאנים לאלקטרז והקימו באי מחנה. הם חיו על צוקי האי הטרשי עד שפונו משם ב-11 ביוני 1971 בידי הרשויות הפדרליות. בין היתר, דרשה הקבוצה להקים אוניברסיטה ומרכז לתרבות האינדיאנים ילידי אמריקה. "נרכוש את האי אלקטרז האמור תמורת סכום של 24 דולרים, בחרוזי זכוכית ובד אדום, על פי התקדים שקבע האדם הלבן אשר רכש אי דומה לפני כ-300 שנה", הכריזו. אותו אי היה כמובן מנהטן, שרכשו הולנדים מידי הילידים ב-1626.

הקבוצה מצאה במקום מכלים של צבע חום-אדמדם ששימשו כפי הנראה לצביעת גשר גולדן גייט הסמוך. כמה מהם מרחו כתובות המכריזות על ריבונותם של הילידים וציירו אגרופים מונפים בצבע אדום על חורבות מבני בית הסוהר ועל מגדל המים.

מבצע שיפוץ מכל המים שנפחו כ-1,000 מ"ק ומגדל הפלדה שגובהו 32 מ' נמשך כמעט שנה ועלה מיליון דולר וחצי. אינדיאנים הוזמנו להשתתף בשחזור האותיות שדהו. עובדי רשות הפארקים מציינים שבחודש שעבר מאז השלמת העבודות, חלה עלייה משמעותית במספר התיירים שמתעניינים בכתובות. רשות הפארקים הלאומית, המתפעלת את המקום משנת 1972, השקיעה רבות בהנצחת התקופה שבה הוחזק האי בידי הילידים.

בשנה שעברה הוקמה במקום תצוגת מולטימדיה ובה תצלומים וסרטי וידיאו המתעדים את הפרויקט. "כיבוש אלקטרז עורר גל אקטיביזם שלא היה כמותו למען זכויות האינדיאנים", אמר טרוי ג'ונסון, מרצה ללימודי תרבות הילידים האמריקאים באוניברסיטת קליפורניה, אשר חיבר כמה ספרים העוסקים באותם 19 חודשים באלקטרז.

ואולם, מרבית המבקרים באי (כ-1.4 מיליון בשנה) מתעניינים יותר במסתורין שאופף את השנים שבהן הוא היה בית סוהר פדרלי. ב-1963-1934 הוחזקו באלקטרז כמה מהפושעים הידועים לשמצה בתולדות ארה"ב, ובהם ראש המאפיה ג'יימס ("ווייטי") בלג'ר, ג'ורג' ("מאשין גן") קלי ו"איש הציפורים מאלקטרז", רוברט סטראוד. "לרוב הציבור אין מושג על החלק שלנו בהיסטוריה של המקום", אומר אילוי מרטינז (72), בן שבט יוט, "אנשים באים רק כדי להצטלם ליד התא של אל קאפונה".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ