יפן: שינזו אבה חוזר לראשות הממשלה

הפרלמנט אישר את מינויו המחודש של אבה לתפקיד, אותו עזב לפני חמש שנים בלבד. הוא רה"מ השביעי שנבחר להנהיג את יפן בתוך שש שנים

רויטרס
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
רויטרס

הבית התחתון של הפרלמנט בטוקיו אישר את מינויו של שינזו אבה (58) לראש הממשלה של יפן. מדובר בהליך פורמלי בלבד, לאחר ניצחון המפלגה הליברל-דמוקרטית (LDP) בבחירות לפני עשרה ימים. זוהי הכהונה השנייה של הפוליטיקאי השמרן בתפקיד, שאותו עזב בשנת 2007.

בראש סדר היום של אבה תעמוד המלחמה בהאטה הכלכלית ובירידת המחירים הממושכת שפוגעת ביפן. היין היפני איבד 9.8 אחוזים מערכו לעומת הדולר מאז ספטמבר. בימים האחרונים הגיע המטבע לשפל של 20 חודשים.

הפרלמנט העניק לאבה הזדמנות שנייה להוכיח את יכולותיו כראש ממשלה. לפני חמש שנים התפטר מתפקידו בתום שנת כהונה אחת בלבד, על רקע שערוריות בממשלתו, זעם ציבורי על אובדן רישומי פנסיה, ותבוסה של מפלגתו בבית העליון של הפרלמנט. "אני רוצה ללמוד מניסיוני הקודם בממשל, גם מהטעויות, כדי להקים ממשלה יציבה", אמר לכתבים לפני ההצבעה הבוקר. הליך מינוי ראש הממשלה הפך תכוף למדי ביפן בתקופה האחרונה - בתוך שש שנים הוחלפו שבעה מנהיגים.

אבה מתקבל בתשואות בפרלמנט, היוםצילום: בלומברג

אבה תומך בשינויים בחוקת יפן הפציפיסטית ובכתיבה מחדש של ההיסטוריה הצבאית של המדינה בטון פחות מתנצל ומצטדק. ראש ממשלת יפן הטרי הוא נצר לשושלת פוליטית ענפה. סבו היה ראש ממשלת יפן בסוף שנות ה-50, אביו היה שר החוץ היפני ודודו מדרגה שנייה היה נשיא יפן. 

תגיות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ