האמריקאים שקיבלו רובה מסנטה

בעיצומו של הדיון הציבורי על מכירת כלי נשק, אמריקאים רבים לא היססו להצטלם מול עץ האשוח, עם המתנה שקיבלו לחג המולד

הארץ
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
הארץ

ארצות הברית עדיין מזועזעת מטבח הילדים בבית הספר בקונטיקט, שעורר דיון ציבורי סוער על מכירת כלי הנשק במדינה. אך גם בעיצומו של הויכוח, יש מי שביקשו מסנטה קלאוס להניח רובה עטוף בנייר מתחת לעץ האשוח.

המגזין אטלנטיק ווייר שלה מהרשתות החברתיות תמונות מטרידות, בהן מנציחים את עצמם תושבי ותושבות ארצות הברית בסלון ביתם, אוחזים במתנה מקרוב משפחה שקלע בדיוק למה שייחלו לו. הדגם המבוקש ביותר בחנויות כלי הנשק - רובה חצי אוטומטי מסוג AR 15 - מופיע כמעט בכל התמונות. לצד הפורטרטים המחוייכים, הגולשים חלקו עם חבריהם ברכות לחג וגם אזהרות, "אל תפרצו לבית הזה", כתבה אחת מהן.

בניסיון להלחם במכת האש האמריקאית, עיתון ניו יורקי הלך אולי צעד אחד רחוק מידי. מאות מתושבי המחוזות וסטצ'סטר ורוקלנד הופתעו למצוא את שמם וכתובת ביתם במפה אינטראקטיבית שהופיעה ביום ראשון באתר The Journal News. למעשה, העיתון פרסם את שמותיהם המלאים וכתובותיהם של כל התושבים באזור התפוצה שלו, שמחזיקים ברשיון לאקדח. המפה פורסמה תחת הכותרת "בעל האקדח בבית השכן: כל מה שלא ידעתם על כלי נשק בשכונה שלכם". הכתבה ריכזה עדויות תושבים שמספרים שלא היו מתגוררים בביתם אם היו יודעים על מאגר נשק סמוך.

צעיר מחזיק ברובה AR 15 שקיבל לחג המולדצילום: האינסטגרם של אמבר מקמילן

העיתון ספג ביקורת קשה על פרסום הרשימה, פעולה שמזכירה את הנוהל האמריקאי בעניין עברייני מין. "זה מטורף! למה לעזאזל צריך לפרסם את שמותיהם של כל מחזיקי האקדחים ברשיון? מה קיוויתם להשיג? ככה נוהגים בעברייני מין ולא בבעלי כלי נשק שומרי חוק". כתב קרטיס מאנזה, בעל רישיון לאקדח בכעס. "אולי צריך לפרסם מפה עם פרטיהם של חברי המערכת והמו"ל של העיתון", כתב קורא אחר, ושלישי העיר: "אתם מבינים שכרגע נתתם לפושעים מפה מפורטת של בתים בהם אין נשק, ולא נשקפת להם סכנה בפריצה אליהם? חבורת ליברלים מטורפים". בתגובה נוספת כתב אחד הקוראים, "אני מעדיף בעל אקדח מעיתונאי בבית השכן".

בכתבה שליוותה את המפה הסבירו אנשי המערכת כי השמות והכתובות נלקחו מתוך מאגרי נתונים הפתוחים לעיון הציבור. העיתון הגיש בקשה לקבלת מידע גם ממחוז פאטנם, אלא שהרשויות שם עדיין לא סיימו לרכז את הנתונים טרם פרסום הידיעה.

צילום: האינסטגרם של טיילר בונטה

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ