הזוגיות משתלמת |

המשבר הכלכלי בספרד גורם לירידה בשיעור הגירושין

לא רק המחיר הרגשי מונע מזוגות בספרד להתגרש. המשבר הוביל אותם לתובנה שרק יחד יוכלו להימנע מאסון כלכלי. מספר הגירושין ירד ב-17% תוך חמש שנים

דן בילפסקי, ניו יורק טיימס
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים

אסתר פרננדס ביקשה נואשות להתגרש. הספרית בת ה‑45 התאהבה בגבר שאינו בעלה. אהובה גסס מסרטן. בעלה של אסתר, גבי קואדראדו (47), פוטר מהמפעל שעבד בו. הקיפאון בשוק הנדל"ן הפך את מכירת ביתם המשותף שבעיירה מנומנמת בפאתי ברצלונה למשימה בלתי אפשרית. איש מביניהם לא היה יכול לעמוד במימון שכירת דירה נוספת. גם כך התקשו לעמוד בתשלומי המשכנתא. גירושים יקרים לא באו בחשבון. היא החזיקה מעמד בנישואין עוד שנתיים. היא נהגה להתגנב החוצה לפני עלות השחר ולחמוק מעיניו הבולשות של בעלה, שעקב אחריה באובססיביות. היא סבלה מהתקפי חרדה. "הרגשתי לכודה", היא אומרת. הבעל התענה עוד יותר ממנה. "הייתי על סף התאבדות. החיים במחיצתה של אהובה שדחתה אותי מעליה היו לי לסיוט", הוא אומר. בנובמבר התגרשו, אחרי שמצאו דירות זעירות באזורים גרועים בעיר.

הבאים בברית הנישואין נשבעים לדבוק זה בזו בטוב וברע, בעושר ובעוני. זוגות נשואים בספרד המרוששת חווים בימים אלה על בשרם את התלאות והקושי. רבים משלמים מחיר רגשי יקר, ובפרט אלה שידם אינה משגת להתגרש. מעטים יכולים להרשות לעצמם לפרק את נישואיהם. שופטים, עורכי דין לענייני גירושים ופסיכולוגים מעידים כי ספרדים רבים לכודים תקופות ארוכות במערכות יחסים בעייתיות בגלל המשבר הכלכלי הנמשך זה קרוב לחמש שנים.

מספר הזוגות שהתגרשו בספרד בשנה שעברה היה נמוך ב‑17% ממספרם ב‑2006, זאת על פי נתוני המועצה המשפטית של ספרד. שיעור הגירושים זינק ב‑2006 בעקבות שינויים שהוכנסו בחוק הגירושים ב‑2005, והקלו על זוגות להיפרד זה מזה. ואולם במקביל לשקיעתה של ספרד בחובות, צנח גם שיעור הגירושים באוכלוסייה.

"אין ספק שזוגות רבים נשארים נשואים בגלל המשבר הכלכלי", קובע חוסה מריה דרונדו, דובר המועצה. הוא מייחס את הצניחה במספר הזוגות המתגרשים להתפוצצות בועת הנדל"ן ולקשיים הכלכליים שבהם נתונים אזרחי המדינה. עורכי דין לענייני גירושים מדווחים על השלכות נוספות של המשבר הכלכלי. שופטים פוסקים דמי מזונות נמוכים יותר וזוגות כבר לא מתקוטטים ביניהם על חלוקת הרכוש, אלא על חלוקת החובות.

זוג ממדריד ליד סניף משרד השיכון עליו נתלו כרזות להפסקת הפינוי מדירות, החודש צילום: אי-פי

יש זוגות שמחלקים את דירתם לשניים בהדבקת סרט דביק על הרצפה, לסימון תחום המחייה של כל אחד מהם. אמר אלווארו קאוויה, עורך דין מוביל מברצלונה. זוגות שאינם יכולים לממן גירושים ממשיכים להתגורר יחד, בעודם מנהלים מערכות יחסים רומנטיות עם אחרים. "כסף, או המחסור בכסף, הפך לגורם המרכזי לסכסוכים בין בני זוג שמבקשים לשקם את יחסיהם", מספרת מיקה פרדרו, אחותה של פרננדס, מטפלת זוגית ומשפחתית במקצועה.

זוגות מובטלים מתקשים עוד יותר, היא מוסיפה, לא רק בגלל הלחצים הכספיים, אלא גם משום שהם מבלים שעות רבות יחד בבית, ומצב זה רק מחריף את החיכוכים ביניהם. כמו כן, ילדיהם של זוגות מסוכסכים שמתגוררים יחד מתקשים עוד יותר להתמודד עם פרידתם של ההורים. "המשבר מחמיר סכסוכים משפחתיים, בגלל הלחץ הנפשי העצום שבו נתונים בני זוג מובטלים, שמתקשים לשלם את חובותיהם", היא אומרת, "כשזוג שמבקש להיפרד נאלץ להישאר יחד, גורם הדבר לזיהום "המערכת האקולוגית" המשפחתית, וזה מצב שיכול לשגע בני אדם.

עד לפריצת המשבר בספרד נחשבו גירושים לדרך הטובה ביותר להיחלץ מנישואים לא מוצלחים, וזאת אחרי שהיו אסורים על פי חוק במשך עשרות שנים בתקופת שלטונו של פרנקו. גירושים מותרים על פי חוק בספרד רק מאז 1981, ואולם ההליך מותנה בפרידה רשמית לתקופת מה, שמטרתה לאפשר לזוג לשקול מחדש את החלטתו. בדרך זו מנסה המדינה השמרנית הקתולית לגונן על שלמות התא המשפחתי. ב‑2005 הוכנס שינוי בחוק, המאפשר "גירושי בזק", ללא תקופת פרידה מקדימה. ניתן להגיש בקשה לגירושים כבר שלושה חודשים אחרי טקס הנישואין.

בגלל המשבר הכלכלי נתקלים גם זוגות בעלי אמצעים בקשיים בבואם להתגרש. מריה חוסה וארלה, עורכת דין מובילה לענייני גירושים ופעילה למען זכויות נשים, מציינת כי בעוד שבעבר כל אחד מבני הזוג המתגרשים עמד על זכותו להמשיך להחזיק בבית המשותף, עכשיו איש אינו רוצה להיות בעליו של נכס המייצר חובות. סעיפים הנוגעים לחלוקת תשלומי משכנתא הפכו בעת האחרונה לחלק בלתי נפרד מכל הסכם גירושים, היא מוסיפה.

גברים רבים מציינים את המשבר הכלכלי כעילה להפחתת דמי מזונות. שופטים רבים פוסקים בהתאם. בגלל המשבר הכלכלי, מתפשרות נשים רבות על גובה דמי מזונות, בתמורה להסדרי משמורת משופרים. שכר הטרחה של וארלה, שנע בין 200 ל‑10,000 אירו, בהתאם לסכומי ההסכמים, גם הוא נמוך בהרבה משהיה. כמו עורכי דין רבים אחרים, גם היא מעניקה שירותים משפטיים חינם לנזקקים. לקוחות רבים מחלקים את שכר הטרחה שלה לתשלומים.

נשים פגיעות באופן מיוחד, משום ששכרן על פי רוב נמוך יותר מזה של בעליהן. נשים רבות הנתונות להתעללות מידי בעליהן לא מנסות להיחלץ מהנישואים, וזאת בגלל שיקולים כלכליים. אלה מביניהן שעוזבות, חוזרות לבתי הוריהן. נשים לא מעטות מעידות כי המשבר הכלכלי משמש את בעליהן ככלי לסחיטה כספית ורגשית, שמטרתה לאלצן להישאר במסגרת של נישואים ללא אהבה. ואולם, יש הטוענים כי קיים היבט חיובי למצב הדברים הנוכחי. "אם המשבר מסייע לשמר את התא המשפחתי בכך שהוא מקשה על המבקשים לפרקו, אולי זה לא בהכרח דבר רע", אומר חוליאן ואלון, אחד ממנסחי חוק הגירושים של 1981, "בגלל המשבר יש לאנשים פחות כסף לריב עליו, וזה גורם להם לדבוק זה בזה גם בימים קשים".

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ