חרף המחאה, אושר החוק האוסר אימוץ ילדים רוסים בארה"ב

החוק נתפס כתגובה לחוק אמריקאי האוסר על רוסים שנאשמו בהפרת זכויות אדם להיכנס לארה"ב. מחוץ לפרלמנט הפגינו: "ילדים קופאים במלחמה הקרה"

ניו יורק טיימס
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
ניו יורק טיימס

הבית העליון של הפרלמנט ברוסיה אישר אתמול (רביעי) פה-אחד את הצעת החוק לאסור על אזרחים אמריקאים לאמץ ילדים רוסים. ההצעה, שאושרה בשבוע שעבר באופן מפתיע על ידי הבית התחתון, צריכה עוד לקבל את תמיכתו של הנשיא ולדימיר פוטין, שכבר הודיע כי הוא מגבה אותה אולם לא התחייב לאשרה.

החוק נחשב לתגובה על "חוק מגניצקי" האמריקאי שאושר בתחילת החודש, האוסר על רוסים שנאשמו בהפרת זכויות אדם להיכנס לשטח לארה"ב. הוא מהווה מהלומה ליחסים המתוחים בין שתי המדינות. זהו גם הצעד הראשון שנוקטת רוסיה שיפגע בציבור האמריקאי עצמו.

מחוץ לבניין הפרלמנט הפגינו עשרות נגד הצעת החוק, וקראו "ילדים קופאים במלחמה הקרה". שבעה מתוכם נעצרו. גם בסנט פטרסבורג נאספו עשרות מפגינים. פבל אסטחוק, הממונה על זכויות הילד במדינה, אמר אתמול כי אם החוק יעבור, הוא עשוי למנוע את עזיבתם של 46 ילדים שהיו אמורים להיות מאומצים על ידי אמריקאים. לדבריו, חלק מהליכי האימוץ הללו כבר אושרו על ידי בית המשפט.

מפגינים נגד הצעת החוק בסנט פטרסבורג, אתמול צילום: אי-פי

ההצעה עוררה מחלוקת בדרגות הגבוהות ביותר של הממשל הרוסי. מבקרי ההצעה אומרים כי היא תפגע בראש ובראשונה ביתומים במדינה, שסובלים גם כך ממערכת שלא יכולה לתת להם את המענה הנדרש.

כל 143 חברי הבית העליון שנכחו בדיון הצביעו בעד ההצעה. בדיון אמרו מחוקקים כי הם מרגישים מחויבים לתמוך בחוק, בתגובה לחקיקה האמריקאית. חלקם ציינו כי רוסיה, שבה יש 650,000 ילדים ללא פיקוח הורי, צריכה לדאוג ליתומים בעצמה. "אנו צריכים תוכנית לעתיד", אמר ואלרי וו. ריאזנסקי, סנטור מאזור קורסק. הוא חזר על סלוגן שאימצו מחוקקים רבים אימצו בימים האחרונים, והכריז "רוסיה ללא יתומים!".

כמה פעילי זכויות הילד ביקרו את הטענות הללו, ואמרו כי המדינה גם כך לא יכולה למצוא בתים לרבים מהילדים הזקוקים לאימוץ. 10,000 ילדים אומצו ברוסיה בשנה החולפת, 3,400 מתוכם על ידי זרים.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ