רומנטיקה מודרנית

קודם ציון אשראי, אחר כך נתאהב

השימוש במדד שמהווה נוסחה הכוללת חובות קיימים והיסטוריה של תשלומים גבר עד כדי כך והוא הפך לגורם מכריע בהחלטות עם מי לצאת ועם מי לא

ג'סיקה סילבר גרינברג, ניו יורק טיימס
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים38
ג'סיקה סילבר גרינברג, ניו יורק טיימס

ג'סיקה לה-שון, דיילת משיקגו, נגסה בעוגת התותים שלה והשתדלה לא להיסחף ולא לדמיין שפגישתה הראשונה עם הבחור הזה תוביל בסופו של דבר לטבעת ולחתונה. אבל זה לא היה קל. הוא היה גבוה, נאה, ממשפחה דתית, גדל אצל סבו וסבתו כמוה, עבד בחברת מימון ואפילו היו לו שיניים נהדרות. אבל פתאום היא נפלה מהעננים, כי הבחור שאל שאלה מאוד לא רומנטית: "מה ציון האשראי שלך?"

"הרגשתי כאילו המוזיקה נפסקה", אמרה לה-שון, בת 31, כשהיא נזכרת כיצד הפגישה הידרדרה מיד אחרי שענתה בכנות על השאלה. "זה ממש היה לא נעים, בגלל שהוא אמר שוב ושוב שאני הנערה המושלמת בשבילו, אבל ציון אשראי נמוך לא מתאים לו".

, מדד שבעבר לא היה ידוע במיוחד, הוא תוצאת נוסחה הכוללת חובות קיימים והיסטוריה של התשלומים, והפך לגורם שחשיבותו גוברת והולכת במתן אשראי, בקביעת זכאות לדיור ואפילו בבחירת מועמדים למשרה.

ג'סיקה לה-שון. "הוא אמר שוב ושוב שאני הנערה המושלמת בשבילו, אבל ציון אשראי נמוך לא מתאים לו" צילום: ניו יורק טיימס

השימוש בו גבר עד כדי כך, שהוא הפך לגורם מכריע בהחלטות עם מי לצאת ומי לא, וחשיבותו עולה לפעמים אפילו על נתונים מסורתיים יותר כמו עבודה טובה, עניינים משותפים ומשיכה גופנית. כך, לפחות, ניתן להסיק מראיונות עם יותר מ‑50 רווקים ורווקות, כולם מתחת לגיל 40. "לציון האשראי יש כעת חשיבות דומה לזו של בדיקת מחלות מין", אמרה מנישה תאקור, מייסדת ומנהלת חברה ליעוץ פיננסי. "זו הדרך הקצרה ביותר לקבל מושג על העבר הפיננסי של האדם, בדיוק כמו שבדיקת מחלות מין נותנת מידע על עברו המיני".

קשה לכמת את הערך שיש לציון האשראי בחישובים רומנטיים, אך יועצי נישואים ועובדים באתרי פגישות אומרים שהם שומעים חששות הרבה יותר גדולים מאשר בעבר בהקשר לאשראי. "אני מקבלת כעת מספר שאלות כפול על ציוני האשראי מאשר לפני המשבר הכלכלי", אומרת תאקור. ג'וזפין לה-בלה, בת 25, עובדת בחברה פיננסית ומעדיפה להתמודד ישירות עם הנושא העדין הזה. היא גילתה שאם היא מדברת גלויות על ציון האשראי שלה, גם מחזריה נפתחים.

היא נזכרת שבאוגוסט פלט אחד הגברים שאתו יצאה את ציון האשראי שלו בפגישתם הראשונה. במקום להשתתק ולעבור הלאה, היא אומרת, היא פתחה בשיחה מעשית והפגישה היתה בסופו של דבר מוצלחת מאוד. מאז, לדבריה, היא מעלה את הנושא זמן קצר אחרי שהיא פוגשת מישהו. באחד מאתרי ההיכרויות העלה אחד החברים את המסר הבא: "תפסיקו לרמות את עצמכם ותבינו שציון האשראי חשוב מאוד".

ואכן, יציאה עם מישהו שיש לו ציון אשראי גרוע יכולה להיות בעלת השלכות בעייתיות מאוד. בנקים נזהרים מאוד ממתן הלוואות לאנשים שציון האשראי שלהם מ‑660 ומטה. הציונים הטובים ביותר הם 800‑850, וציונים מעל ל‑750 נחשבים לטובים. ציון נמוך עלול לגרום להתפוגגות חלום על קניית בית ולשערי ריבית גבוהים לכרטיסי האשראי, למימון קניית מכונית ולהלוואות אחרות.

בפורום האתר ביקשה אחת המשתתפות עצה, לאחר שגילתה כי ציון האשראי של החבר שלה הוא כ‑400. אחדים מהמשתתפים גינו אותה וכינו אותה חומרנית, אך אחרים יעצו לה לברוח מהחבר שלה בכל המהירות.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ