פורטוגל מנסה לעמוד בתשלומים ויוצאת למכירה פומבית

כדי לשלם את הלוואותיה מעמידה הממשלה למכירה את רשות השידור, חברת התעופה הלאומית, בנקים, חלקים מרשות הדואר, חברות חשמל ומים ועוד

ג'יילס טרמלט, גרדיאן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
ג'יילס טרמלט, גרדיאן

על רקע המשבר העמוק שבו היא נתונה, מתכוונת ממשלת פורטוגל לפתוח בחודשים הקרובים בסדרה של מכירות "סוף עונה" של חברות ממשלתיות. בין היתר היא שוקלת להפריט את רשות השידור הממלכתית RTP, רשות נמלי התעופה, חברת התעופה הלאומית TAP וחברות בתחום החשמל.

ממשלת פורטוגל נתונה תחת לחץ גדול מצד נציבות האיחוד האירופי, הבנק האירופי וקרן המטבע הבינלאומית, לעמוד ביעדי חבילת סיוע בהיקף של 78 מיליארד אירו שקיבלה לפני כשנה וחצי ולמכור חברות ממשלתיות במחיר כולל של חמישה מיליארד אירו. ממשלתו של פדרו פסוס קואליו מקווה שבאמצעות ההפרטות תזכה ב-2013 להקלות בשיעורי הריבית על ההלוואות שנטלה.

כחלק מהמהלך, צפויה להימכר כבר השבוע רשות נמלי התעופה ANA תמורת כשלושה מיליארד אירו. שתי המתמודדות האחרונות במכרז הן חברת הבנייה הצרפתית ונסי וקונסורציום בינלאומי, שבראשו חברת פלוגהפן, המפעילה את נמל התעופה של ציריך, וחברת פרפורט הגרמנית. מכירתה של חברת התעופה TAP תמורת 36 מיליארד אירו מתעכבת לפי שעה, אחרי שממשלת פורטוגל דחתה את הצעתו של איש העסקים ז'רמן אפרומוביץ' בטענה שהיא "אינה יציבה דיה".

חברת התעופה הלאומית TAPצילום: רויטרס

מפלגת האופוזיציה הסוציאליסטית מאשימה את ממשלתו של קואליו בארגון מכירה חשאית, פרטית למחצה. המפלגה קיבלה בברכה את ההחלטה לדחות את מכירת TAP, הנמצאת בחובות של 1.2 מיליארד אירו, אלא שאפרומוביץ' צפוי להגיש הצעה חדשה.

עד כה נמכרו כבר 21% מחברת החשמל Energias de Portugal לחברה הסינית Three Gorges תמורת 2.7 מיליארד אירו. רבע ממניות מפעילת רשת החשמל REN נמכרו לחברת החשמל הסינית תמורת 387 מיליון אירו. פורטוגל פנתה גם אל אנגולה, המושבה הפורטוגלית לשעבר העשירה בנפט, בניסיון למשוך משקיעים. בין היתר הוצע לגורמים וחברות מאנגולה לרכוש את רשות השידור הממלכתית (ההפרטה השנויה ביותר במחלוקת),  חלקים משירות הדואר, חברת המים, בנקים ממשלתיים, חברת הרכבות וחברת הנפט Galp.

על פי תוכנית החילוץ, פורטוגל אמורה לחזור לשוק האג"חים הבינלאומי ב-2013. עלות הלוואותיה ירדה בחודשים האחרונים, ותשואת האג"חים לעשר שנים חזרה סוף סוף לרמות שלפני החילוץ - 7%. חזרה מוצלחת לשווקים תיחשב לסימן ראשון לכך שמשבר גוש האירו מתחיל להיפתר. ממשלתו של קואליו מקווה שגורמי הסיוע, שבאחרונה הקלו בתנאי ההלוואות ליוון, ינהגו כך גם כלפי פורטוגל. גרמניה כבר הודיעה שהיא מתנגדת למתן הקלות ושר האוצר שלה, וולפגנג שויבלה, אמר שהנחות לליסבון ייראו כאילו זו אינה מצליחה לעמוד ביעדיה.

כלכלת פורטוגל הצטמצמה ב-3% בשנת 2012 ומאז תחילת משבר החובות ב-2007  איבדה כמעט 6% מהתמ"ג. הפגנות ענק בחודש ספטמבר אילצו את הממשלה לחזור בה מתוכניתה להעלות את גובה התשלומים לביטוח הלאומי. עם זאת, שיעורי מס ההכנסה גדלו.

תגיות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ