עיריית לוס אנג'לס לתושביה: תנו את הנשק, קבלו מזון

בעקבות הטבח בניוטאון והדיון הציבורי בשאלת הנשק, קבעו הרשויות תעריפון: 200 דולר בתלושים עבור נשק אוטומטי; 100 דולר עבור אקדח או רובה

רויטרס
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
רויטרס

בעקבות הטבח בבית הספר היסודי בניוטאון והדיון הציבורי המחודש בארה"ב בשאלת החזקת כלי נשק, מקדמת עיריית לוס אנג'לס יוזמה מקורית: תלושי מזון בשווי 200 דולר לכל מי שימסור כלי נשק אוטומטי, ותלושים בשווי 100 דולר תמורת אקדח או רובה.

את היוזמה מקדם ראש העיר, אנטוניו ויאראיגוסה, יחד עם משטרת לוס אנג'לס ומטרתה לסייע לרשויות לאסוף את כלי הנשק הרבים שנמצאים בידי הציבור באופן חוקי ועל ידי כך להביא לצמצום הפשיעה. מאז 2009 מקיימת העירייה מבצע שנתי "לרכישת" כלי נשק מהציבור, שהתרחב גם לערים אחרות כמו דטרויט, בוסטון וסאן דייגו. אשתקד, לדוגמה, נאספו בדרך זו 1,673 כלי נשק.

מומחים טוענים כי מבצעי איסוף הנשק לא הביאו עד כה לירידה משמעותית במספר התקריות האלימות. דו"ח שפרסמה מועצת המחקר הלאומית מצביע על כך שמרבית כלי הנשק שנאספים הם בדרך כלל ישנים או כאלה שהתקבלו בירושה מבעליהם הקודמים. בנוסף לכך ציין הדו"ח את הקלות שבה ניתן לקנות כלי נשק חדשים במקום אלה שנמסרו. 

כלי הנשק שנאספו בלוס אנג'לס, אתמולצילום: אי-אף-פי

בדרך כלל מתקיים מבצע איסוף הנשק בלוס אנג'לס בחודש מאי, אך השנה בעקבות הטבח הודיע ויאגארוסה על הקדמתו. "אפשר להתמודד עם הבעיה בדרכים שונות וזו רק אחת מהם", אמר, "צריך לעקור את תרבות האלימות שהתפתחה במדינה שלנו". לפי שעה נראה כי מבצע האיסוף זוכה להצלחה ותורים ארוכים משתרכים סמוך לשתי נקודות האיסוף. התושבים לא נדרשו להזדהות אלא רק להשאיר את כלי הרכב בתא המטען והשוטרים נטלו אותו משם.

ובינתיים בחוף המזרחי, מתנהל דיון ציבורי רווח אמוציות בעקבות החלטתו של עיתון מקומי לפרסם שמות וכתובות של אזרחים המחזיקים בנשק בשני מחוזות במדינת ניו יורק. בין היתר, פרסם העיתון "ג'ורנל ניוז" באתר האינטרנט שלו מסמכים רשמיים של בקשות שהגישו אזרחים לקבל נשק. בכותרת לכתבה נכתב "מחזיק הנשק שנמצא דלת לידך: כל מה שאתה לא יודע על כלי הנשק בשכונה שלך".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ