רוסיה מצטרפת ליוזמת האו"ם להעברת השלטון בסוריה

לא ברור אם תוכנית האו"ם תאסור על נציגי אסד להיות חברים בממשלה הזמנית. שר החוץ הרוסי נפגש היום במוסקווה עם סגן שר החוץ הסורי

לוגו אי-פי
אי-פי
שתפו בפייסבוק
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה
לוגו אי-פי
אי-פי

רוסיה ושליח האו"ם בסוריה הודיעו היום (חמישי) על רצונם לחדש את יוזמת השלום הקוראת להעברת השליטה בסוריה לממשלה זמנית עד לעריכת בחירות במדינה. אולם לא ידוע אם ההצעות של השליח, לחדאר ברהימי, יאסרו על בכירים במשטר של הנשיא בשאר אל-אסד להיות חברים בממשלה - דרישה שהביאה להקפאת היוזמה בקיץ האחרון. עם זאת, רוסיה הודיעה שלא תתמוך בתוכניות הקוראות להדחת אסד.

בחצי השנה האחרונה חלו שינויים רבים במצב בסוריה. המורדים השתלטו על שטחים רבים ועל כמה מתקנים צבאיים בצפון המדינה, והם מרחיבים את שליטתם בפרברי הבירה דמשק. מצב זה מקטין את הסיכויים שהם יסכימו לתוכנית כלשהי שלא תאסור על בכירי משטר אסד להשתתף בממשלה עתידית.

תוכנית ז'נווה המקורית קראה להקמת ממשלת אחדות לאומית שתהיה בעלת סמכויות ביצוע מלאות ותורכב מאנשים ממשטר אסד, מהאופוזיציה ומארגונים אחרים. התוכנית היתה אמורה להוביל לניסוח חוקה חדשה ולקיום בחירות. בשל התנגדויות מצד רוסיה, התוכנית לא קראה במפורש לסילוק אסד, וגם לא אסרה על השתתפותו בממשלה החדשה. מסיבה זאת האופוזיציה סירבה לקבלה. "העם הסורי מבקש שינוי אמיתי", אמר ברהימי לעיתונאים בדמשק, והוסיף כי אסור שתקופת המעבר "תוביל לקריסת המדינה או מוסדותיה".

לוחמי כוחות המורדים היום בחאלב. צבא אסד נחלשצילום: רויטרס

ברהימי אמר כי התוכנית המקורית עשויה לעבור שינויים, אבל לא פירט. הוא גם לא ציין איך תתייחס התוכנית לאסד. לדבריו, התוכנית תצטרך גם לקבוע אם יערכו בחירות לנשיאות או לפרלמנט. ממשלת סוריה לא הגיבה מיד להצעה של ברהימי. רוסיה היא התומכת האיתנה ביותר של אסד מתחילת העימות, ומספקת לו נשק; היא וסין ביחד מונעות הטלת סנקציות חמורות על משטרו במועצת הביטחון של האו"ם. בכירים רוסים אותתו באחרונה כי הם מסתגלים לרעיון שאסד צפוי ליפול. ועם זאת, לדבריהם, הם לא יקראו להדיחו ולא יציעו לו מקלט אם יחליט לברוח.

במוסקווה אמר היום דובר משרד החוץ אלכסנדר לוקשביץ' כי רוסיה מנסה להחיות את היוזמה מיוני. הוא גם אישר שוב שארצו מתנגדת להסחת אסד. "אנחנו ממשיכים להאמין שאין אלטרנטיבה אחרת למסמך הזה בכל הנוגע למאמץ להשיג הסדר בסוריה", אמר לוקשביץ'. ברהימי צפוי לבקר ברוסיה בסוף השבוע. סגן שר החוץ הסורי, פייסל מקדאד, נפגש היום עם שר החוץ הרוסי סרגיי לוורוב, לקראת ביקורו של ברהימי. בהמשך מקדאד צפוי לקיים שיחות עם דיפלומטים רוסים בכירים.

היום נמשכו מעשי האלימות ברחבי סוריה. המורדים תקפו אקדמיה של המשטרה ושדה תעופה צבאי, סמוך לחאלב בצפון, והתעמתו עם כוחות הצבא סמוך לאדליב. בפיצוץ מכונית ממולכדת הבוקר בפרבר סביינה בדמשק נהרגו ארבעה בני אדם ונפצעו 10 אחרים, דיווחה סוכנות הידיעות הממשלתית. לדברי פעילים נגד המשטר יותר מ 40 אלף בני אדם נהרגו מאז פרוץ המשבר במארס 2011.

תגובות

משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ