הקרב של האמריקאים על הסטודנט הסיני

על רקע המשבר הכלכלי, סין הופכת למוקד התעניינות של מוסדות לימוד קטנים בארה"ב, שמנסים לשכנע את הסטודנטים לשלם שכר לימוד מלא וללמוד אצלן

לארה פאראר, ניו יורק טיימס
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
לארה פאראר, ניו יורק טיימס

אוניברסיטת סמפורד הצליחה למשוך את תשומת לבם של סטודנטים סינים רבים ביריד לימודים שנערך באחרונה בכמה ערים ברחבי סין. אחת הסיבות לכך היתה העובדה שרבים מהסטודנטים התבלבלו בין סמפורד לסטנפורד, אחת האוניברסיטאות החשובות בעולם.

"הטעות הזו מאפשרת לפתוח בשיחה", אומר האנטר דנסון, יועץ לרישום תלמידים זרים בסמפורד, אוניברסיטה נוצרית השוכנת בסמוך לבירמינגהם שבאלבמה. "הם מתבלבלים בשם כל הזמן. כשבאנו לכאן זה היה הדבר היחיד שעניין אותם. הם שאלו אם אנחנו מדורגים בצמרת הרשימה של האוניברסיטאות ותהו מדוע הסמל שלנו הוא לא העץ של סטנפורד".

היה זה ביקורו השלישי של דנסון בתערוכות לימודים בסין, שנפתחה באוקטובר בבייג'ינג והמשיכה משם לשש ערים נוספות. ביקורו הראשון היה לפני כשנה, לאחר שסמפורד החליטה שהיא זקוקה לעוד סטודנטים זרים. עד כה, היא קיבלה ללימודים כמאה סטודנטים סינים והיא מנסה לשכנע גם סטודנטים מאמריקה הלטינית לבוא וללמוד אצלה.

"אנחנו כבר ותיקים", אומר דנסון. לדבריו, "ביריד השנה משתתפות מכללות ואוניברסיטאות רבות ששולחות לראשונה נציגים מחוץ למדינה כדי לגייס סטודנטים. רבות מהן מתמקדות בסין מכיוון שיש בה הרבה מאוד סטודנטים". ואכן, סין הפכה למוקד התעניינות של מוסדות לימוד בארה"ב שמחפשים סטודנטים זרים.

יריד לימודים בבייג'ינג, השנה. "אנחנו אומרים להורים שאצלנו אין אלכוהול וסמים", אומרת נציגת מכללה קטנה מטקסס צילום: ניו יורק טיימס

"התופעה הזו הולכת ומתרחבת", אומרת פגי בלומנטל, יועצת בכירה במוסד ללימודים בינלאומיים, ארגון אמריקאי שמקדם תוכניות לחילופי סטודנטים. "המצב הכלכלי הקשה בארה"ב גורם לכך שמוסדות הלימוד מתעניינים יותר ויותר בסטודנטים זרים, שמשלמים שכר לימוד מלא".

ברשימת המוסדות המתחרים ביניהם על הסטודנטים הזרים מופיעות בעיקר מכללות נוצריות ומכללות קהילתיות בערים קטנות שמתמקדות בסטודנטים שלא מתקבלים לאוניברסיטאות היוקרתיות.

שכר הלימוד לסטודנטים זרים בסמפורד הוא 24 אלף דולרים, לא כולל תשלום בשביל מגורים. במכללה הנוצרית מרי הרדין-ביילור שבעיירה בלטון בטקסס, שכר הלימוד הוא 16 אלף דולרים לשנה. במכללה הקהילתית גרין ריבר שליד סיאטל, שכר הלימוד לסטודנטים זרים לסמסטר הוא 9,600 דולרים, זאת לעומת 3,500 דולרים שמשלמים סטודנטים מקומיים.

עיקר הבעיה של מוסדות אלה היא העובדה שהם אינם נחשבים לאוניברסיטאות יוקרתיות. כפיצוי על כך הם מציעים תוכניות סיוע בלימוד אנגלית לסטודנטים עוד לפני תחילת הלימודים, ומדגישים­ להורים הסינים הדואגים ­כי במכללות קטנות הטיפול בתלמידים הוא פרטני יותר והביטחון האישי רב יותר.

אליזבת טאנאקה, מנהלת תוכנית לגיוס תלמידים זרים במכללת מרי הרדין-ביילור, אומרת שהורים סינים רבים מעדיפים שילדיהם ילמדו במוסדות לימוד דתיים בארה"ב. "אנחנו אומרים להם שבקמפוס שלנו אין אלכוהול וכמובן גם אין סמים", היא אומרת. "אנחנו אומרים להם שהאנשים בקמפוס יותר נחמדים וכי הסטודנטים יקבלו את היחס הטוב ביותר". הסטודנטים נדרשים להירשם לשיעורי דת וללכת לכנסייה. "אבל הם מתייחסים לכך כחלק בלתי נפקד מהתרבות האמריקאית", אומרת טאנאקה.

מאז שמכללת מרי הרדין-ביילור התחילה לגייס סטודנטים זרים מהמזרח בשנת 2008, נרשמו אליה כ‑250 תלמידים מסין. טאנאקה אומרת כי מרכיב נוסף שמעודד הרשמה הוא יחס האוניברסיטה לסטודנטים. אנשי הסגל אוספים את הסטודנטים בשדה התעופה, דואגים להם למגורים, מסיעים אותם לרופא בעת הצורך ושומרים על קשר עם הורי התלמידים בסין.

"זה כמו לטפל בקבוצת ילדים בני 10", אומרת טאנאקה, שגם היא השתתפה ביריד הלימודים בבייג'ינג. "לפעמים אני צריכה לשבת עם הסטודנטים ולומר להם: אתם מוכרחים להתבגר. אתם חייבים ללכת ללימודים. אתם תיכשלו, אם לא תעשו כלום".

האוניברסיטה הנוצרית הרדינג שנמצאת בארקנסו מקבלת לשורותיה סטודנטים מסין זה יותר מעשר שנים. עד כה נרשמו אליה יותר מ‑400 סטודנטים סינים, והיא משתפת פעולה עם יותר מעשר אוניברסיטאות בסין. להרדינג יש אתר אינטרנט בשפה הסינית, והיא שוקלת לפתוח קמפוס בסין.

בסוף שנות ה‑90 מימנה הממשלה הסינית לימודים בהרדינג ל‑16 סטודנטים. "הם בוחרים בהרדינג בגלל ההקפדה על המשמעת והערכים", אומר ג'ים קאר, סגן נשיא האוניברסיטה. הסטודנטים באוניברסיטה חייבים להירשם ללימודי דת וללכת לכנסייה. האוניברסיטה אף מקפידה על לבוש צנוע, ובחלק מהפעילויות בתחומה, כמו שחייה, יש הפרדה בין גברים לנשים. "אפשר להיכנס בקלות לאתר שלנו ולראות איזה מין בית ספר הוא הרדינג", אומר קאר. "אם הם יכולים לקרוא אנגלית, הם יבינו שהרדינג הוא מוסד המתבסס על דת ואמונה".

ליו צ'אנג, יליד שאנגחאי, הוא בן 22 וזוהי שנתו השנייה בסמפורד. הוא אומר שבחר באוניברסיטה הזו משום שהיא נוצרית. עם זאת, הוא מציין כי הוא מרגיש שסמפורד "מקבלת כל אחד ואחד, אפילו אם הם לא מספיק טובים". לדבריו, סטודנטים סינים לא ממש מודעים לתכנים הדתיים שהם נדרשים ללמוד בתוכנית הלימודים. "כמה סטודנטים מופתעים ואומרים שהם לא ידעו שהם צריכים להירשם ללימודי דת", אומר ליו, "כמה מהם עוברים בהמשך למכללה אחרת".

האפשרות לעבור למוסד אחר, אולי ידוע יותר, היא גורם נוסף המסייע לשכנע סטודנטים זרים ללמוד במכללות הקטנות. הדברים נכונים במיוחד בכל הנוגע למכללות הקהילתיות שרבות מהן ממומנות בידי הממשלה ומשמשות לעתים קרש קפיצה ללימודים באוניברסיטאות יוקרתיות יותר.

בשנים 2010‑2011 למדו במכללות קהילתיות כ-90 אלף סטודנטים זרים. מכללת גרין ריבר במדינת וושינגטון, שבה יש תוכנית ללימוד אנגלית לזרים, התחילה לקבל סטודנטים סינים ב‑1994. לסמסטר האחרון השנה נרשמו בה יותר מ‑1,500 סטודנטים זרים, מהם יותר מ‑500 סינים. הסטודנטים הזרים שילמו לה בשנה האקדמית האחרונה שכר לימוד בסכום כולל של 15 מיליון דולרים.

גרין ריבר מדגישה כי היא מסייעת לסטודנטים רבים לעבור למוסדות כמו אוניברסיטת וושינגטון או אוניברסיטת קליפורניה בברקלי. עם זאת, רוס ג'נינגס, המגייס סטודנטים לגרין ריבר, מודה כי הסטודנטים הסינים מעדיפים ללמוד במקומות אחרים. "אנחנו לא יכולים להתחרות באוניברסיטאות היוקרתיות", הוא אומר.

ביריד בנאנג'ינג, שפרסם את עצמו כ"יריד לימודים לאדם הפשוט", נראו הסטודנטים מעט ספקנים. "שמעתי שהמכללות הקהילתיות לא מעניקות תארים אמיתיים. זה נכון?" שאל ז'אנג טיאנהאו, סטודנט מנאנג'ינג שמעוניין ללמוד בארה"ב. "אני רוצה ללמוד במוסד לימודים מפורסם", הוא אומר.

"זה לא קל", אומר סקוט האן, נציג מכללת קסקדיה שבוושינגטון. "ההורים והתלמידים פשוט אוטמים את אוזניהם ומסתלקים מהמקום. הם לא מבינים שאנחנו מנסים להעניק לסטודנטים פחות טובים הזדמנות ללמוד בארה"ב".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ