ברגע האחרון |

הושגה הסכמה שתמנע נפילה מהמצוק הפיסקלי

אנשי הבית הלבן והקונגרס סיכמו על דחייה בחודשיים של העלאות המס וקיצוצי התקציב. הרפובליקאים הסכימו להעלאת מס של 2% לעשירים

דפנה מאור
דפנה מאור
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
דפנה מאור
דפנה מאור

הנהגת ארה"ב עשתה זאת שוב: ברגע האחרון, כמה שעות לפני סוף השנה האזרחית, הציג הנשיא ברק אובמה הסכם הולך ומתגבש שימנע מארה"ב להיקלע למשבר כלכלי חמור, לפחות לעת עתה. ב-2011 היתה זו המחלוקת על תקרת החוב של ארה"ב, שהיתה עלולה להביא את הכלכלה הגדולה בתבל לפשיטת רגל; בשעות האחרונות של 2012 היה זה המצוק הפיסקלי - העלאות מס וקיצוצי תקציב אוטומטיים שהיו עלולים להביא למיתון וגידול באבטלה – שממנו חמקו האמריקאים. 

כמה שעות לפני חצות (שעון החוף המזרחי) הושגה הסכמה בין אנשי הבית הלבן לבין המשפטנים בקונגרס על דחיית המצוק הפיסקלי והקיצוצים שהביא עמו בחודשיים, והיום (שלישי) אישר הסנאט את העסקה למניעת נפילה מהמצוק. עם זאת, העסקה עדיין מותנית באישור בית הנבחרים האמריקאי.

98% מהאמריקאים היו אמורים לשלם מס הכנסה גבוה יותר – עוד 2,000 דולר לשנה למשפחה בממוצע. אולם במקום שכל העובדים בארה"ב ישלמו מסים גבוהים יותר, מעלה ההסכם את המסים רק ל-2% מהאזרחים האמריקאים העשירים ביותר, המשתכרים יותר מ-400 אלף דולר לשנה, או משקי בית שמשתכרים יותר מ-450 אלף דולר בשנה. אלה ישלמו עתה 39.6% על מדרגת ההכנסה הגבוהה, במקום 35%.

נקודות נוספות בהסכם המתגבש: מס העיזבון על ירושות של יותר מחמישה מיליון דולר יעלה מ-35% ל-40%; ניכויים לעשירים יוגבלו; מס ההכנסה שמוטל על המעמד הבינוני והתחתון לא יעלה; יוארכו הטבות המס להורים ולתשלום שכר לימוד וכן הטבות מס לחברות אנרגיה. תוקפן של קצבאות למיליוני מובטלים שהיו נתונות בסכנה הוארך. הסכם המס המתגבש עשוי להכניס לקופת הממשל כחצי טריליון דולרים נוספים בעשור הקרוב.
המחלוקת העיקרית שנשארה היא בעניין קיצוצי ההוצאות של הממשל. הרפובליקאים והדמוקרטים המשיכו להתנצח בכמה זמן לדחות את הקיצוצים האוטומטיים עד שיגיעו להסכמה מושכלת בנוגע אליהם: הדמוקרטים ביקשו חמש שנים, הרפובליקאים הציעו חודשים. 

אובמה בבית הלבן, אתמולצילום: אי–פי

בורסות וול סטריט רשמו עליות לאחר שהנשיא אובמה נשא נאום שבו חשף את מתווה ההסכם המתגבש. בנאומו אתמול בערב אמר אובמה כי "אנו לא רוצים לתת מתנות למיליארדרים ותאגידים שמרוויחים המון כסף אם אנחנו רציניים בנוגע לצמצום הגירעון". אובמה והדמוקרטים ביקשו להעלות את המסים המוטלים על בעלי הכנסות של 250 אלף דולר ומעלה, אולם התפשרו על שכבה דקה יותר בקצה פירמידת העושר האמריקאית.
"מאז נכנסתי לתפקיד ובחודשים האחרונים מטרתי היתה להתמודד עם בעיית המצוק הפיסקלי בהקשר רחב יותר שפותר את בעיית הגירעון בדרך מאוזנת ואחראית – לא רק מצד המסים אלא מצד ההוצאות", אמר אובמה, שהבהיר כי ההסכם איננו סופי, וכי הוא רק צעד ראשון בדרך לירידה זהירה מהמצוק. 

התגובות להסכם המתגבש היו רחוקות מלהיות נלהבות. כתבת BuzzFeed צייצה כי במחנה הליברלי במפלגה הדמוקרטית מתגבש מרד וכי קבוצת סנאטורים הסתערה על חדרו של הארי ריד, מנהיג הרוב בסנאט, להביע את מחאתה. גם בצד הרפובליקאי הוטחה ביקורת בנשיא. נראה כי אחד הנפגעים העיקריים מפיאסקו המצוק הוא המוניטין של הנשיא אובמה, שנתפש כמי שלא נלחם בחירוף נפש ובתחכום שציפו ממנו לאחר בחירה מחודשת לתפקיד הנשיא. "שחקן הפוקר הגרוע בעולם", הטיח בו פול קרוגמן, חתן פרס נובל לכלכלה ופרשן ליברלי בניו יורק טיימס.

בלבו של המצוק הפיסקלי נמצאות הפחתות מס שאותן העניק הנשיא ג'ורג' וו. בוש לאזרחי ארה"ב בתחילת העשור הקודם. הפחתות המס הללו כרסמו לחלוטין את עודפי התקציב שנשארו מממשל קלינטון, ובצירוף ההוצאות על מלחמות עיראק ואפגניסטן הכניסו את ארה"ב לגירעון תקציבי וחוב שתפח ליותר מ-16 טריליון דולר, כגודל הכלכלה כולה. החובות התופחים והגירעון המתמשך הובילו למחלוקת קשה בין הרפובליקאים לדמוקרטים. הרפובליקאים דחפו להפחתת הוצאות הממשלה כדי להקטין את הגירעון. הדמוקרטים, מצדם, טענו שלא ניתן לסגור את הגירעון ללא העלאת מסים, המגדילים את הכנסות הממשלה.

לדמוקרטים יש שאיפות מעבר להקטנת הגירעון: הם רוצים לשמר שירותים ברמה מסוימת לאזרחים, וחלקם, בהובלתו של אובמה, רוצים לפעול לצדק חברתי באמצעות חלוקה מאוזנת יותר של העוגה, קרי: להטיל יותר מסים על העשירים. יש ליברלים שחושבים שבכלל לא צריך להקטין את הגירעון בטווח הקצר – אלה הם אנשים ממחנהו של קרוגמן, שחושב שבתקופת משבר כלכלי צריך להגדיל את הוצאות הממשלה ולכוון את הקטנת החובות לטווח הארוך יותר. 

הרפובליקאים מצדם היו מוכנים להקריב רבות כדי להימנע מהעלאת מסים. ההסבר הציני לכך הוא שהשדולות של התעשיינים והמיליארדרים הן בעלות השפעה רבה בקרב המפלגה. תעשיינים כמו האחים קוך ואיל המדיה רופרט מרדוק היו מהמממנים הגדולים של תנועת מסיבת התה, למשל. האידיאולוגים האמיתיים של המחנה הרפובליקאי פשוט משוכנעים שמעורבות ממשלתית בכלכלה, ובכללה גביית מסים רבים, פוגעת בחופש שמבטיחה החוקה האמריקאית. אולם מבט בשיעור מס ההכנסה המרבי בארה"ב מגלה שהוא נמצא כיום סמוך לשפל היסטורי, וגם בתקופות השגשוג והשפל הגדולות ביותר של ארה"ב שילמו אזרחיה יותר מס רוב הזמן.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ