טורקיה מאשימה: האיחוד האירופי מתעלם מרפורמות שעשינו

אנקרה טוענת כי הנציבות האירופית אינה מתייחסת ברצינות וביושר לדו"ח התקדמות ראשון שהגישה כדי לקדם את הצטרפותה לאירופה

רויטרס וגרדיאן
רויטרס וגרדיאן

טורקיה טענה אמש כי יחס האיחוד האירופי כלפיה הוא מוטה ורווי בדעות קדומות. הביקורת של אנקרה נמתחה בעקבות הדו"ח האחרון של הנציבות האירופית על התקדמותה בנתיב ההצטרפות לאיחוד, ודו"ח התקדמות ראשון שהגישה טורקיה על הרפורמות שערכה בשנה האחרונה.

טורקיה החלה בשיחות ההצטרפות לאיחוד בשנת 2005, אולם התהליך נתקע בעיקר בגלל עימות בינה לבין חברות האיחוד בסוגיית קפריסין, האי המחולק שבו טורקיה אינה מכירה, ובגלל התנגדות עקבית של מדינות מפתח באיחוד, צרפת וגרמניה.

אף על פי שבקרב הציבור הטורקי חלה ירידה בשיעור התומכים בהצטרפות לאיחוד האירופי, המשיכה אנקרה לקדם את תוכניתה להתקבל כחברה מלאה באיחוד, זאת בתקווה להצטרף אליו לפני שנת 2023, שבה תציין טורקיה מאה שנים להקמת הרפובליקה הטורקית. עם זאת, הנציבות האירופית הפסיקה את השיחות בינה לבין טורקיה על שאלת ההשתלבות בטענה שאנקרה אינה עומדת בקריטריונים הנוגעים לחופש הביטוי, זכויות אדם וחופש הדת.

צילום: אי–פי

"היחס של אירופה כלפי דו"ח ההתקדמות של טורקיה היה מוטה והתאפיין בהתעלמות מההתקדמות הרבה שעשינו", אמר אגמן באגיס, השר לענייני האיחוד האירופי. לדבריו, לא ייתכן שדו"ח הנציבות מתעלם מהרפורמות האמיצות שטורקיה עשתה בשנה שעברה. "בשעה שמדינות האיחוד האירופי שרויות במשבר עמוק, חווה טורקיה את התקופה הדמוקרטית, המשגשגת והמודרנית ביותר בהיסטוריה שלה", הוסיף.

תגיות קשורות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ