פרדוקס הקוקה

בוליוויה סילקה את סוכני הרשות ללוחמה בסמים של ארה"ב ועצרה את מפקד היחידה המשטרתית ללחימה בסמים. המדינה גם מאשרת גידולים לשימוש מסורתי. אז איך בכל זאת נרשמת ירידה תלולה בגידול הקוקה שגם מושגת ללא אלימות ומעשי רצח

ויליאם ניומן, ניו יורק טיימס
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
ויליאם ניומן, ניו יורק טיימס

חלקת הקוקה של חוליאן רוחאס, השוכנת עמוק בתוך מטעי בננות, רחוקה מלהיות סודית. היא מופתה בעזרת הדמיה לוויינית, קוטלגה בתוך מאגר נתונים ממשלתי, הוצלבה עם המידע האישי עליו ונבדקה שוב ושוב על ידי אגודת מגדלי הקוקה המקומית. כמוה גם חלקותיהם של שכניו ושל אלפי איכרים אחרים באזור לוהט זה, ממזרח להרי האנדים. הם קיבלו רישיון מממשלת בוליוויה לגדל קוקה, הצמח שממנו מפיקים קוקאין.

נשיא בוליוויה אוו מוראלס, הראשון שעלה לגדולה כמנהיג מגדלי קוקה, סילק מארצו את סוכני DEA (הרשות ללוחמה בסמים של ארה"ב) ב‑2009. סילוקם, בנוסף לאירועים כמו מעצרו של מפקד היחידה המשטרתית המקומית ללחימה בסמים בשנה שעברה, גורם לארה"ב להסיק כי בוליוויה אינה עומדת בהתחייבויותיה הבינלאומיות להילחם בסמים.

אך למרות הקרע עם ארה"ב, בוליוויה - יצרנית הקוקאין השלישית בגודלה בעולם - מקדמת את גישתה הלא שגרתית לפיקוח על גידול הקוקה. גישה זו שונה מאוד מהמלחמה הרגילה בסמים וכוללת פיקוח משוכלל על אלפי חלקות קוקה חוקיות, שמטרתן לייצר עלי קוקה לשימוש מסורתי. להפתעת רבים, הניסוי הזה הוביל לירידה משמעותית בגידול הקוקה בבוליוויה. ירידה זו הושגה ללא הרציחות ומעשי האלימות האחרים שהפכו לחלק בלתי נפרד מהצעדים הננקטים נגד הסחר בסמים בקולומביה, מקסיקו ומדינות אחרות באזור.

איכר בוליוויאני מפריד בין הזרעים לבין עלי הקוקה המיובשים. הממשלה מפקחת על אלפי חלקות חוקיות, שמטרתן לייצר עלים לשימוש מסורתי צילום: ניו יורק טיימס

עם זאת, גוברים הסימנים המדאיגים לפגיעה בהישג הזה מאחר שהמבריחים משתמשים בשיטות יעילות יותר ליצור קוקאין. הם גם מערימים על הרשויות לאכיפת החוק וממשיכים להזרים סמים אל מחוץ למדינה.

אחד הסימנים להצלחתה של גישת בוליוויה לגידול הקוקה הוא מספר הדונמים הכללי לגידול הצמח שירד בשנה שעברה ב‑12%‑13%, בהתאם לדיווחים נפרדים של משרד האו"ם לסמים ולפשע ולמשרד הבית הלבן לפיקוח על סמים. ממשלת בוליוויה תגברה בו-זמנית את המאמצים נגד שתילת הקוקה הלא חוקית ודיווחה על תפיסה מרובה יותר של קוקאין ובסיסי קוקאין.

"מרתק לראות מדינה שסילקה את השגריר האמריקאי ואת הרשות האמריקאית למלחמה בסמים. ארה"ב חשבה שמאמצי המלחמה בסמים ייחלשו", אומרת קתרין לדבור, מנהלת "רשת המידע של האנדים", קבוצת מחקר בוליוויאנית. במקום זאת, היא מוסיפה, הגישה של בוליוויה "מניבה תוצאות". עם זאת, הספקנות נותרה בעינה. "לדעתנו, הם אמנם השיגו התקדמות אמיתית, אבל הם רחוקים מאוד מהמקום שבו היינו רוצים לראות אותם", אמר לארי ממוט, האחראי לשגרירות האמריקאית בלה פאס. "בכל הנוגע לאכיפת החוק, המלאכה עדיין רבה".

אף על פי שבוליוויה הוציאה את הקוקאין אל מחוץ לחוק, היא מרשה לגדל קוקה לשימוש מסורתי. בוליוויאנים לועסים עלי קוקה כממריץ קל ומשתמשים בהם כתרופה, כתה ובטקסים דתיים של אוכלוסיית הילידים בעיקר. לאחרונה, באחר הצהריים אחד, הכניס רוחאס כמה עלים מיובשים לפיו והתבונן בשמש השוקעת מעל לשדה הקוקה שלו ששטחו כ‑1.5 דונם, הגודל המרבי שמותר לאיכר לעבד באזור צ'פארה. "כך אפשר לפקח על זה", אמר רוחאס, וירק זרם של מיץ ירוק. "לכולם צריך להיות אותו גודל".

רוחאס מסמל את השינויים שחלים באזור. הוא מרוויח הרבה יותר כסף מגידול בננות ליצוא בשטח של כ-300 דונם מאשר מגידול קוקה. ואולם, אין בכוונתו לוותר על חלקת הקוקה הזעירה שלו. "מה יקרה אם מחלה תתקוף את הבננות? תישאר לנו הקוקה שתציל אותנו", הוא אומר. ממשלת בוליוויה משכנעת איכרים שאם יגבילו את כמות הצמחים, מחירי הקוקה יישארו גבוהים, והיא מרכזת את המאמצים להשמיד את הצמחים, שבעבר עוררו התנגדות עממית רבה, מחוץ לאזורים שעליהם מפקחים איגודי האיכרים, כמו בפארקים לאומיים.

רישומם של אלפי מגדלים בצ'פארה, שהושלם השנה, הוא חלק ממערכת אכיפה המתבססת על כך שמגדלים יעקבו זה אחר זה. אם מתברר שלמגדלים רשומים יש צמחים רבים יותר מהמקסימום המותר, חיילים נקראים לבער את העודף. אם מגדלים מתעלמים מכמות המקסימום פעם נוספת, כל היבול שלהם מושמד והם מאבדים את הזכות לגדל קוקה. אפשר גם להעניש איגודי מגדלים אם יש יותר מדי הפרות חוק בין חבריהם. "אנחנו חייבים לעמוד על המשמר כל הזמן", אומר נלסון סחאס, מגדל מצ'פארה שהיה חבר בצוות שבדק חלקות קוקה כדי לוודא שלא עברו את הגבול המותר.

ואף על פי כן, יש הרבה הונאות. בכירים אומרים שהם בודקים את רישומיהם של כ‑43,000 מגדלים בצ'פארה כדי לברר למי מהם יש יותר מחלקה אחת או מי מפר חוקים אחרים. "התוצאות מדברות בעד עצמן", אומר קרלוס רומרו, שר בממשלה. "הוכחנו שאפשר לבער צמחים בלי להפר זכויות אדם, בלי ויכוחים ומחלוקות ועם תוצאות ברורות". לדבריו, הממשלה מקדישה השנה מאמצים להשמיד דונמים רבים יותר של קוקה מאשר בשנה שעברה, ללא האלימות של שנות העבר. בדו"ח ממשלתי נמסר כי כ‑60 אנשים נהרגו ויותר מ‑700 נפצעו בצ'פארה ב-1998‑2012 באלימות הקשורה להשמדת הקוקה.

אך לצד ההתקדמות הניכרת בבוליוויה, נותרו גם דאגות רבות. המשרד למלחמה בסמים של הבית הלבן העריך כי למרות הירידה בשטחי גידול הקוקה בשנה שעברה, כמות הקוקאין שניתן להפיק מהקוקה הגדלה בבוליוויה עלתה ביותר מ‑25%, וזאת כיוון שכמות גדולה של נטיעות חדשות התחילה להגיע לבשלות וליבולים גדולים יותר. נטיעות חדשות עם יבולים גדולים מחליפות את היבולים הפחות טובים והסוחרים עוברים לשיטות עיבוד יעילות יותר.

ואולם, הפרדוקס מנקר העיניים בתוכנית הפיקוח הבוליוויאנית הוא שכמויות גדולות מהקוקה, שגדלה באופן חוקי, מגיעות לידיהם של סוחרי סמים והופכות לקוקאין ולסמים אחרים. רוב הסמים האלה נשלחים לברזיל, שנחשבת לשוק הקוקאין השני בגודלו בעולם. קוקאין בוליוויאני כמעט אינו מגיע לארה"ב. סזאר גואדס, נציג משרד הסמים של האו"ם בבוליוויה, אומר כי כמחצית מהקוקה שגדלה בבוליוויה הולכת לסחר בסמים. בהתאם לכמה מההערכות, יותר מ‑90% מהקוקה שגדל בצ'פארה, אחד משני האזורים העיקריים לייצור הקוקה, הולכים לסחר בסמים.

שני איכרים מצ'פארה הסבירו כי בדרך כלל הם מוכרים מכל יבול שק קוקה, השוקל כ‑25 ק"ג, בשוק הממשלתי. השאר, כ‑100 ק"ג ואפילו יותר, נמכר לקונים שעובדים עם סוחרי סמים ומשלמים יותר מהמחיר הממשלתי. אחד המגדלים אומר שלאחרונה הביא עלי קוקה ישירות למעבדה שבה מעבדים אותם לסמים.

השאלה המרכזית היא כמה קוקה נחוץ לשימושים מסורתיים. מדיניותה של הממשלה הנוכחית מרשה לגדל כ‑50,000 צמחי קוקה חוקיים ב‑4 דונם, אף על פי ששיעור הנטיעות הוא הרבה יותר גדול. האו"ם מעריך שבשנה שעברה גידלו קוקה ביותר מ‑270,000 דונם.

רוב האנליסטים אכן מסכימים שמגדלים כמות הרבה יותר גדולה מזו שנחוצה לשוק המסורתי. האיחוד האירופי מימן לפני שנים אחדות מחקר שמטרתו היתה להעריך כמה קוקה נחוץ לשימושים מסורתיים. אך ממשלת בוליוויה סירבה לפרסם אותו בטענה שנחוץ מחקר מקיף יותר.

הלחץ להקטנת שטחי הקוקה מופעל שעה שהממשלה פועלת בקרב מדינות אחרות לתיקון אמנת האו"ם בתחום הסמים, כדי להביא להכרה בחוקיות השימוש בעלי הקוקה לצרכים מסורתיים. ההחלטה אמורה להתקבל בינואר.

לפני ימים אחדים באה יחידת חיילים לקצור חלקת צמחי קוקה ליד העיר איבירגרסאמה. מטרתם היתה לבער חלקת קוקה שצמחיה נבלו ולמדוד את החלקה החדשה ששתל האיכר. הם בדקו וקבעו שהחלקה החדשה עברה במקצת את הגבול המותר ועקרו שתי שורות צמחים. "לפני כן היו יותר מתחים, יותר עימותים ויותר אנשים נפגעו", אמר סגן אלוף וילי פוסו. "כעת זו כבר לא מלחמה".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ