העולם כמרקחה - מה צפוי לנו ב-2013?

אחמדינג'אד יילך הביתה, מרקל כנראה תישאר, קניה אולי תתנכר לבית הדין הבינלאומי, ובאיסלנד חולמים על מגבות לכולם. איך תיראה השנה החדשה

כתבי "הארץ" וגרדיאן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
כתבי "הארץ" וגרדיאן

עם המעבר לשנה האזרחית החדשה, בסין מתכוננים לקראת ציון "שנת הנחש". חיה מעוררת סלידה ומבשרת רעות בעיני אחדים, בעוד אחרים רואים בה דווקא סימן לתקווה ולחדשות טובות. אולם אם לשפוט על פי תחזית האירועים הצפויה לשנת 2013, נראה כי ייאוש מהול בתקווה לא יהיו נחלתה של האומה הגדולה בעולם בלבד - אלא ילוו גם את יתר העולם בדרכו ל-2014.

ישראל

האם ב-2013 יגיע רגע ההכרעה בסוגיית הגרעין האיראני? שיחות הגרעין בין איראן לשש המעצמות יחודשו לקראת סוף ינואר. עד כה לא נראית פריצת דרך באופק. המעצמות יקציבו למו"מ עד חודש אפריל, אז תכנס איראן למערכת הבחירות לנשיאות שתגיע לשיא ביוני (ראו בהמשך). ראש הממשלה, בנימין נתניהו, סימן את הקו האדום שלו בחודשים מאי-יולי - אז לדבריו תצבור איראן מספיק אורניום מועשר לרמה גבוהה כדי להרכיב נשק גרעיני. לפיכך, האביב הקרוב עשוי להיות זמן להכרעות - של ישראל, ארה"ב ואיראן.

כך או כך, בצה"ל מוגדרת השנה הקרובה כשנת הכרעה אל מול הגרעין האיראני. במערכת הביטחון מציינים כי הסנקציות הבין-לאומיות מוכיחות עצמן, אם כי לא בטוח שהן מוחקות את איום הגרעין האיראני מסדר היום המדיני-ביטחוני בישראל, ולכן, ההיערכות למשימה של תקיפה נמשכת. הנחת העבודה השנייה של הצבא לשנה הקרובה נוגעת לסוריה. בכירי הצבא מתייחסים אל נפילתו של משטר אסד כדבר בלתי נמנע, אם כי באחרונה, בניגוד לעבר, נמנעים מלהצמיד לפעולה זו שעון עצר מתקתק. ארסנל הנשק הכימי במדינה והאפשרות כי בקרוב תיאבד השליטה בו, הוא אחד מנקודות המפנה בשנה הקרובה. צה"ל כבר נערך לאפשרות כי יתבקש להפציץ מהאוויר העברה אפשרית של נשק זה לידי חיזבאללה בלבנון.

באשר לסכסוך הישראלי-פלסטיני, ולהצהרות הבנייה בשטחים שהשמיעה הממשלה, נדמה כי בעולם ממתינים לתוצאות הבחירות כדי לגבש עמדה. בממשלות המובילות באיחוד האירופי, בעיקר בלונדון, פאריס וברלין, התחושה היא כי נשיא ארה"ב, ברק אובמה, לא יוביל בעצמו קו תקיף מול המדיניות הישראלית, אבל גם לא ימנע מהאירופים לעשות זאת במקומו. וכך עשויים האירופים לנסות לשלב פיתויים בהשקעות משותפות ותוכניות מחקר ופיתוח יחד עם איומים על סנקציות והפסקת שיתוף הפעולה, כדי להניע מחדש את תהליך השלום עם הפלסטינים.

לצד נושאי החוץ, עומדות לא מעט סוגיות פנים-ישראליות להכרעה בשנה הקרובה, בהן כמה סוגיות דת ומדינה. כך למשל, התחליף לחוק טל, שאותו אמורה להשלים השנה הכנסת, וכן עריכתן של הבחירות לשני הרבנים הראשיים, שמתקיימות אחת לעשר שנים. מרוץ זה יוכרע, כמו תמיד, בידי המערכת הפוליטית, כאשר ניסיון העשורים האחרונים מלמד כי המפלגות, גם החילוניות, מעדיפות רבנים המקורבים לש"ס וליהדות התורה. עם זאת, השנה חלה גם התעוררות באגף הדתי-לאומי. בגזרה הפנים-חרדית, הפילוג הפנימי צפוי להתרחב ובמיוחד בבחירות המוניציפליות שצפויות בנובמבר. בירושלים, ישנו בינתיים רק מועמד ודאי אחד - ראש העיר ניר ברקת, שגם משוכנע בניצחונו לקדנציה שנייה. השאלה המרכזית היא האם יצליח המחנה החרדי להציב מועמד מוסכם על כל הפלגים בניסיון לשוב ולזכות בראשות העיר.

גם החילונים בעיר צפויים למאבק לא קטן. השנה צפויים להיפתח בעיר שלושה מתחמי בילוי גדולים וחדשים - סינמה סיטי, מתחם הרכבת ומתחם בתי קולנוע במרכז שרובר, כשאפשרות פתיחתם בשבת עשויה להצית מחדש את המלחמות בעיר.

היבט נוסף שיובא להכרעה השנה הוא המרחב הישראלי, כאשר הממשלה תיאלץ להחליט באשר לשינויים במערכת התכנון והבנייה: האם לממש את הרפורמה הגדולה או להסתפק בתוכנית חלקית. כמו כן צפויה להתקבל החלטה על מיקום המתקנים לטיפול בגז טבעי.

11 מתוך 11 |
ריו דה זאנרו ,ברזיל
1 מתוך 11 |
ביירות,לבנון
2 מתוך 11 |
פקיסטן

איראן

הבחירות לנשיאות איראן יתקיימו ביוני, על רקע לחצים כבדים שמפעילות מדינות העולם להגבלת תוכנית הגרעין, ומתחים פנימיים קשים שנובעים מקריסת הכלכלה במדינה. הנשיא מחמוד אחמדינג'אד ייאלץ לפרוש אחרי שתי כהונות רצופות בתפקיד, והוא מטפח לתפקיד יורשו את מנהל המטה שלו, אספנדיאר רחים משאי. עם זאת, אחמדינג'אד, איבד מהשפעתו בשנתיים האחרונות, וגם של דמותו השנויה במחלוקת של משאי, שנתפש על ידי יריביו השמרנים כמי שמנסה לחתור תחת שלטון הדת, עשויים להכשיל תוכנית זו.

שם אחר שעלה כמועמד לתפקיד הוא הנשיא לשעבר מוחמד חאתמי, שהנהיג בזמנו רפורמות רבות והצליח להביא להרגעת המתחים במדינה. השמרנים אותתו עם זאת כי הוא יורשה להתמודד רק אם יתנתק מתנועת הירוקים האופוזיציונית, שהנהיגה גל מחאה עקוב מדם בבחירות הקודמות, לתדהמת העולם כולו.

לנשיא החדש, עם זאת, לא יהיו די סמכויות לבצע שינוי של ממש בסוגיה שאליה עיני העולם כולו נשואות - תוכנית הגרעין. גורלה של זו נתון בידיו של המנהיג העליון של איראן, האייתוללה עלי חמינאי, שיכהן בתפקיד כל ימי חייו.

ארה"ב

הסקרים בארה"ב מראים כי האמריקאים מאמינים שכהונתו השנייה של אובמה תהיה מוצלחת מהראשונה, ואולם מכשולים רבים עלולים לעמוד בדרכו. אחד מהם הוא שאלת החזקת הנשק, שתעלה בשלב מוקדם לדיון עם הגשת הצעת החוק בנושא כבר החודש. הרפורמה בהגירה גם היא עומדת לפתח הממשל, לצד סוגיית המצוק הפיסקלי שמככבת בכותרות בימים אלו. במדיניות חוץ, סוריה ואיראן צפויות להשתלט על סדר היום של הכהונה כולה, אך באף אחת מהן לא צפויים הישגים קלים.

גרמניה

מעטים מטילים ספק בסיכוייה של הקנצלרית אנגלה מרקל להיבחר בפעם השלישית לתפקיד בבחירות שיערכו בסתיו הקרוב, בספטמבר או באוקטובר, ולכן השאלה היא רק מי תהיה שותפתה לממשלה החדשה. לדברי הפרשנים, גם במקרה הקיצוני שבו כלכלת גרמניה תקרוס לגמרי בהשפעת התחזיות הכלכליות העגומות לשנה הבאה, מסתמן כי הגרמנים עדיין יתמכו במרקל. בתרחיש כזה, הם אומרים, יעדיף הציבור הגרמני להשאיר במקומה את המדינאית המנוסה שבה הוא נותן את אמונו.

איטליה

ראש הממשלה האיטלקי, מריו מונטי, שהחליף את סילביו ברלוסקוני עם התפטרותו ב-2011, מקווה להמשיך בתפקידו גם לאחר הבחירות שייערכו בפברואר, ואולם על תקווה זו מעיבים שני גורמים. ברלוסקוני עצמו נסוג מהתפטרותו כדי להתמודד שוב, ומנגד, המפלגה הדמוקרטית בראשות פיירלואיג'י ברסאני, צוברת עוד ועוד תאוצה ומסתמנת כבעלת הסיכויים הטובים ביותר לנצח.

העיתונאי קלאודיו צ'רזה מהעיתון איל פוליו מעריך כי תקום ממשלה בראשות הדמוקרטים, אליה יוזמן מונטי להצטרף כשר אוצר. "או שיוצע לו לכהן כנשיא", הוסיף.

סין

התחזיות לסין מורכבות. מצד אחד, הבנק העולמי צופה שכלכלתה תצמח בקצב מהיר של 8.4% בשנה הקרובה, ואולם במקביל צפויים גם גרעונות ממשלות המחוז לתפוח וכך גם בעיות הסביבה. כמו כן, במארס הקרוב ייכנס שי ג'ין-פינג רשמית לתפקידו כנשיא המדינה החדש, וקריאותיו הנשנות ל"תקומת האומה הסינית הגדולה" מעלות חשש מפני פעילות הפגנתית של סין מחוץ לגבולותיה, ובראשם באזורי סכסוך כמו ים סין הדרומי או המזרחי.

קניה

קניה עדיין נושאת את הצלקות ממעשי האלימות שפרצו אחרי הבחירות השנויות במחלוקת של 2007. יותר מ-1,200 בני אדם נהרגו אז בידי שוטרים או בהתקפות בין-עדתיות, שלדברי ארגונים למען זכויות האדם תוכננו ומומנו על ידי פוליטיקאים בכירים.

שניים מפוליטיקאים אלו, ויליאם רוטו ואוהורו קניאטה, מתמודדים שוב בבחירות הקרובות, חרף כתב אישום חמור שהוגש נגדם אל בית הדין הבינלאומי בהאג. העובדה שהם אמורים לעמוד בפני בית הדין שבועות ספורים בלבד אחרי הבחירות - הופכת את סבב הבחירות הזה למעין "משאל עם" על עמדת תושבי המדינה כלפי בית הדין.

"הם מנסים לשכנע את הציבור שבית הדין הבינלאומי הוא יציר כפיו של המערב", אומר עבדולאהי בורו האלאקה, אנליסט ב-International Crisis Group. "אם הם ינצחו, קניה תצטרך לפנות לדרך חדשה, ותהפוך למעשה למדינה מנודה".

איסלנד

אוכלוסיית איסלנד מונה אמנם רק 320 אלף תושבים, אך ראוי לשים לב לבחירות שייערכו בה באפריל כדוגמה לרפורמות דמוקרטיות מהפכניות. מפלגה חדשה לגמרי בשם "העתיד הזוהר", שהציעה דגם חדש לפוליטיקה ישירה עם הבוחרים, עומדת ככל הנראה לזכות שם בהשפעה רבה. מי שעומד בראשה הוא ראש עיריית רייקיאוויק, יון גנאר, קומיקאי בעברו, שגרף ניצחון סוחף בבחירות המקומיות ב-2010, כשבקליפ הבחירות שלו, מגבות חינם בכל בריכות השחייה הציבוריות. מאז שתפסה את השלטון, זכתה מפלגתו למחמאות רבות בשל הקשר הישיר שקיימה עם התושבים, כאשר קיבלה החלטות באמצעות דיונים שקיימה עם התושבים דרך חשבונות הפייסבוק שלהם. כעת הם מקווים לגרוף ניצחון דומה בכל המדינה. "איסלנד יכולה להיות המעבדה המושלמת לדמוקרטיה הישירה, להשתתפות בחלוקת התקציב ולהבעת רעיונות", כתב לאחרונה גנאר בדף הפייסבוק שלו.

אירלנד

אירלנד תצא השנה במעין "פרויקט תגלית". תוכניתה, המכונה "המפגש", מבקשת לעודד את כ-70 מיליון האנשים בעולם, אשר מגדירים עצמם כבעלי שורשים אירים, לבקר בה, בתקווה שהכספים שיוציאו יגדילו את הכנסותיה. עידוד זה יתבצע באמצעות תשלום של כ-500 אירו לקבוצות או בודדים שיביאו איתם לפחות 10 תיירים. עם זאת, לא כולם במדינה מרוצים מהרעיון. השחקן הידוע גבריאל ביירן, מכנה את התוכנית "סחיטה" של הפזורה האירית.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ