יהודים יקרים |

הקרב על הרימונים ששווים מיליונים

הקהילה היהודית הראשונה בארה"ב תובעת בית כנסת עתיק לאחר שהחליט למכור רימוני ספר תורה מהמאה ה-18. ביהמ"ש יכריע בשאלת הבעלות

אי-פי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
אי-פי

מחלוקת על הבעלות על רימוני ספר תורה מהתקופה הקולוניאלית, השווים מיליוני דולרים, הביאה לתביעות משפטיות הדדיות בין ראשי הקהילה היהודית הראשונה בארה"ב לבין בית הכנסת העתיק ביותר במדינה.

הסכסוך החל לאחר שראשי בית הכנסת טורו בניופורט, רוד איילנד, הסכימו למכור את הרימונים למוזיאון לאמנויות בבוסטון במחיר 7.4 מיליון דולר. ראשי קהילת שארית ישראל בניו יורק מתנגדים למכירה, בטענה שטורו והרימונים שייכים לקהילתם.

לדבריהם, המכירה פוגעת במנהגים דתיים, כי הרימונים לא יהיו שייכים יותר לקהילה היהודית. הם גם מבקשים למנוע מקהילת ניופורט להתפלל בבית הכנסת שהוכרז אתר לאומי היסטורי ב‑1946, ובו מבקרים עשרות אלפי אנשים מדי שנה. שני הצדדים עתרו לבית משפט פדרלי ברוד איילנד וקהילת שארית ישראל הגישה תביעה גם בבית משפט פדרלי בניו יורק. השופט הפדרלי ויליאם סמית אמור לדון בעתירות היום.

רימוני ספר התורה. המוזיאון לאמנויות בבוסטון הציע 7.4 מיליון דולר צילום: אי–פי

קהילת שארית ישראל מניו יורק הוקמה לראשונה ב‑1654 על ידי יהודים ממוצא ספרדי ופורטוגלי. קהילתם היתה הראשונה בארה"ב. הקהילה השנייה, שגם היא היתה של יהודים ממוצא ספרדי ופורטוגלי, הוקמה בניופורט ארבע שנים לאחר מכן. מאה שנים לאחר מכן קנתה קהילת ניופורט חלקת אדמה, והקימה בה בית כנסת שנחנך ב‑2 בדצמבר 1763 בחג החנוכה. הוא נקרא על שמו של יצחק טורו, יהודי הולנדי שהיה המנהיג הרוחני הראשון של הקהילה.

ג'ורג' וושינגטון ביקר בניופורט ב‑1790, וכתב לאחר מכן את מכתבו המפורסם לקהילה היהודית של העיר, בו הצהיר על סובלנותה הדתית של המדינה החדשה. המכתב נקרא בטורו מדי שנה. בתחילת המאה ה‑19 פחתה חשיבותה של ניופורט והקהילה היהודית הידלדלה. התושב היהודי האחרון עזב אותה ב‑1822, בית הכנסת הוזנח ורבים מכלי הקודש שלו הועברו לקהילת ניו יורק. הוא נפתח מחדש לקראת סוף המאה ה‑19, וקהילת ניופורט חתמה ב‑1903 על חוזה לפיו היא חוכרת אותו מקהילת שארית ישראל במחיר דולר לשנה.

ראשי טורו טוענים כעת בתביעתם המשפטית כי קהילת שארית ישראל היא רק האפוטרופסית של בית הכנסת, ואילו קהילת שארית ישראל טוענת שהיא הבעלים שלו ושל כל כלי הקודש שלו. רימוני המריבה נוצרו בשנות ה‑60 או ה‑70 של המאה ה‑18 על ידי הצורף מאיר מאיר, ובטורו יש שניים כאלה. ראשי טורו ביקשו ב‑2010 מבית המכירות כריסטי'ס למצוא קונה לשתיים ממערכות הרימונים, אמר דיוויד בזרסקי, לשעבר נשיא בית הכנסת טורו ודור שלישי בקהילה. המכירה נועדה לגייס כספים כדי להבטיח שבית הכנסת יתוחזק, ייערכו בו תפילות ויהיה בו רב קבוע. מ‑2010 הם מוצגים לראווה במוזיאון, שהציע ב‑2011 לקנות אותם, אם כי הוא חזר בינתיים מהצעתו בשל המחלוקת על הבעלות.

בית הכנסת טורו בניופורט צילום: אי–פי

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ