אחרי האונס

מאות נשים ביקשו רשיון לנשיאת נשק בניו דלהי

בשלושת השבועות שעברו מאז האונס האכזרי באוטובוס חל זינוק בבקשות נשים לנשיאת כלי נשק. שר הודי קורא לרשויות לחשוף את זהות הקורבן

ג'ייסון ברק, גרדיאן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
ג'ייסון ברק, גרדיאן

מאות נשים הודיות ביקשו רשיון לנשיאת נשק מאז מקרה האונס הקבוצתי של הסטודנטית בניו דלהי בחודש שעבר, שגרם למותה. הצעירה, בת 23, עלתה עם בן זוגה לאוטובוס לפני כשבועיים. חברה הוכה עד שאיבד את הכרתו והיא נאנסה על ידי שישה גברים במשך יותר משעה, בטרם הושלכה בצד הדרך. תוקפיה התעללו בה וגרמו לפגיעות חמורות באבריה הפנימיים. ביום שישי האחרון, לאחר שהועברה לקבלת טיפול בסינגפור, מתה הצעירה מפציעותיה. גופתה נשרפה על פי המסורת ההודית בניו דלהי ואפרה פוזר אתמול (שלישי) בנהר הגנגס המקודש להינדים.

הזינוק במספר הבקשות לנשיאת נשק מעורר דאגה בהודו. מ-18 בדצמבר, יומיים אחרי האונס, ועד עכשיו, התקבלו במשטרת ניו דלהי 274 בקשות רשיון לנשיאת נשק, ו-1,200 פניות של נשים לקבלת פרטים על ההליך להשגת הרשיון. זאת, בהשוואה ל-500 בקשות שהתקבלו במשטרה במשך כל שנת 2011 ו-320 בקשות ב-2010. "נשים רבות מתקשרות אלינו ומבקשות לקבל מידע על הליך הנפקת הרשיון לנשק" אמר אבהיג'יט סינג, דובר ארגון המצדד בנשיאת נשק בהודו.

העיתון טיימס אוף אינדיה דיווח שמאות נשים התייצבו בשבועות האחרונים באגף להנפקת הרשיונות של המשטרה. "היה עלינו להסביר להן בסבלנות שכדי לקבל רשיון חייב להיות איום ממשי על חייהן", אמר לעיתון גורם במשטרה. על פי ההערכות, הציבור ההודי מחזיק היום כ-40 מיליון כלי נשק, המספר הגבוה ביותר אחרי ארה"ב. הליך הנפקת הרשיון אינו פשוט, ולכן רוב כלי הנשק מצויים בידי האזרחים שלא כחוק. מספר כלי הנשק ברשיון הוא נמוך - שלושה על כל 100 תושבים, אבל מספר הנשים המחזיקות בנשק, רובן אמידות, גדל בשנים האחרונות.

קרדיט: צילום ANI רויטרס

שמה של הקורבן לא הותר לפרסום, אולם היום (רביעי) דיווחה רשת הבי-בי-סי על שר הודי שקרא לשלטונות המדינה לחשוף את זהותה. השר הזוטר לענייני חינוך, שאשי תארור, אמר שאם הוריה של הצעירה אינם מתנגדים, יש לכבד את זכרה ולקרוא לחקיקה חדשה נגד אונס על שמה. במסר שכתב תארור בטוויטר הוא תהה איזה אינטרס משרת אי פרסום שמה של קורבן האונס, "מדוע לא לציין את שמה ולכבד אותה כאדם בעל זהות משלו. היא לא רק סמל", כתב.

בעקבות האירוע התלהט בהודו דיון ציבורי חסר תקדים על מגיפת האלימות נגד נשים וההטרדות נגדן. רבבות תושבים יצאו להפגין ברחבי המדינה בקריאה להוציא את האנסים להורג ולהחמיר את הענישה על תקיפת נשים. לנוכח הזעם הציבורי הבטיחו פוליטיקאים לחוקק חוקים חדשים להבאת חשודים בתקיפות מין למשפט בסדר דין מקוצר ולהחמרת הענישה נגדם. ששת החשודים בתקיפת הצעירה באוטובוס יואשמו באונס וברצח, ועלולים לקבל עונש מוות.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ