דו"ח: ירידה חדה במספר הנמלטים מצפון קוריאה לדרום

מנתוני הממשל בסיאול עולה כי ב-2012 הגיעו לדרום קוריאה רק כ-1,500 מאזרחי הצפון לעומת כ-2,700 שנה קודם לכן. הסיבה: הידוק הפיקוח בגבולות

הארץ
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
הארץ

מספר הפליטים הצפון קוריאנים הנמלטים לדרום ירד בצורה חדה בשנת 2012 - כך הודיע היום (רביעי) המשרד למען איחוד שתי הקוריאות בסיאול. פעילים למען צפון קוריאנים מסרו שהסיבה לכך היא התנכלות השלטונות בפיונגיאנג ופיקוח מחמיר יותר בגבולות מאז תחילת שלטונו של קים ג'ונג-און.

מהנתונים עולה כי רק 1,508 צפון קוריאנים הגיעו לדרום בשנה שעברה, כמעט כולם דרך סין. זאת לעומת 2,706 צפון קוריאנים שנמלטו לדרום ב-2011. לדברי הפעילים, כחלק מהחמרת הפיקוח בגבולות, הידקו שירותי הביטחון הסיניים את שיתוף הפעולה עם צפון קוריאה והם עורכים חיפושים אינטנסיביים יותר אחרי פליטים צפון קוריאנים המסתתרים בסין.

"משמר הגבול הצפון קוריאני קיבל פקודה מקים ג'ונג-און לירות למוות בכל מי שינסה לחצות את הגבול בניגוד לחוק", אמר הכומר קים סונג-יון ממסיון "קיילב", אחד הארגונים הנוצרים-אוונגליסטים הפועלים בסיאול והמסייעים לאזרחים מהצפון להימלט דרך סין ולהסתדר בדרום. אורכו של הגבול המשותף בין צפון קוריאה לסין - 1,420 קילומטר.

גדר התיל בגבול צפון קוריאה-סין במחוז ג'ילין. אורך הגבול המשותף 1,420 ק"מצילום: אי–פי

מנתוני המשרד למען איחוד שתי הקוריאות בסיאול עולה כי מאז 1998 נמלטו 24,613 צפון קוריאנים לדרום. בהודעה נאמר כי כ-50% מהם מובטלים או פנסיונרים הנאבקים להסתדר עם הכנסותיהם הדלות.

השבוע נשא קים ג'ונג-און נאום נדיר ומפתיע לציון השנה החדשה ששודר בטלוויזיה הממלכתית. בנאומו דיבר קים, העומד בראש המדינה מאז מותו של קים ג'ונג איל בשלהי 2011, על הצורך לשפר את המצב הכלכלי של המדינה הקומוניסטית ועל הצורך לאחד מחדש בין שתי הקוריאות ובכך להביא לסיום העימות בין שתי המדינות.

נאומו של קים היה הראשון זה 19 שנים של מנהיג צפון קוריאה, שכן אביו לא הופיע בציבור ולא חשף את סדר העדיפויות הלאומי. למעשה, מאז 1994, אז דיבר סבו של קים הצעיר, קים איל-סונג, ברדיו ובטלוויזיה, לא נעשה צעד דומה.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ