הסכנה בגרעין האיראני?

דווקא הכור בבושהר עלול להפוך לאסון צ'רנוביל הבא

לא רק תקיפה ישראלית באיראן צריכה להדאיג את העולם. בעיות בטיחות קבועות בכור בבושהר עשויות להוביל לאסון גרעיני שיזעזע את העולם

קוסרוב סמנאני וגארי סנדקוויסט, ניו יורק טיימס
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים9
קוסרוב סמנאני וגארי סנדקוויסט, ניו יורק טיימס

העימות המכריע על תוכניתה הגרעינית של יואץ, מן הסתם, ב-2013, כי במקביל להחמרת הסנקציות על הרפובליקה האיסלאמית, - מאחר שהצנטריפוגות ממשיכות להסתובב. רוב תשומת הלב תתמקד בשני האתרים המפורסמים ביותר להעשרת אורניום: נתאנז ופורדו, אך אתר שלישי באזור המפרץ עלול להיות המסוכן מכולם.

הכור הגרעיני בבושהר נחשב זמן רב לחלק המדאיג פחות בתוכנית הגרעין האיראנית. הוא נבנה על ידי מהנדסים רוסים ומפקחת עליו סוכנות האו"ם לאנרגיה אטומית (סבא"א). הכור מייצר כבר חשמל, ורוב מומחי הגרעין אומרים שאין צורך לחשוש כי הוא ישמש לייצור נשק גרעיני.

ואולם, בושהר עשוי להיות המקום המסוכן ביותר בתוכנית הגרעין האיראנית: בגלל תכנון רשלני ולא מקצועי ובעיות טכניות קבועות, הוא עשוי להפוך לצ'רנוביל הבא, ולגרום לאסון הומניטרי ולנזקים כלכליים אדירים בכל אזור המפרץ הפרסי העשיר בנפט.

המתקן הגרעיני בבושהרצילום: רויטרס

כמה בעיות טכניות שאירעו בכור בשנה האחרונה, עוררו דאגות רציניות בנוגע ליכולתה של איראן להפעיל אותו במיומנות. הכור נסגר באוקטובר כדי להפחית את הנזק הפוטנציאלי אחרי שנמצאו כמה ברגים מתחת לתאי הדלק, מסרה סוכנות רויטרס שציטטה מקור רוסי. בכירים במערב הביעו דאגה לאחר שדו"ח של סבא"א מנובמבר גרס כי איראן דיווחה על העברה בלתי צפויה של דלק מבושהר. בשבוע שעבר קרא לטהראן אמיר כוויית, שייח סבאח אל אחמד אל-סבאח, לפעול בשיתוף פעולה הדוק יותר עם סבא"א "כדי להבטיח את ביטחונם של מדינות האזור ותושביהן", כדבריו.

עובדה מטרידה נוספת היא שאתר בושאר נבנה על קו שבר גיאולוגי פעיל, שכתוצאה מפעילות סיסמית, עשוי להיגרם אסון בנוסח הכור בפוקושימה שביפאן. אסון בנוסח צ'רנוביל בבושהר יגרום לנזקים כבדים לא רק בדרום איראן, אלא גם בשש מדינות המפרץ הפרסי העשירות בנפט ובגז: בחריין, כוויית, עומאן, קטאר, סעודיה ואיחוד נסיכויות המפרץ. למעשה, בושהר קרוב יותר לבירותיהן מאשר לטהראן. הקרינה באוויר ובמים עשויה לפגוע באופן קשה בשיט במפרץ הפרסי, נתיב הנפט החשוב ביותר בעולם. כתוצאה מכך, מחירי הנפט ינסקו וכלכלת העולם תיקלע לסערה אדירה.

כל העיניים מופנות לפורדו ולנתאנז, אך בושהר דורש תשומת לב רבה יותר. סבא"א חייבת להתחיל בבדיקה מקיפה של הבטיחות במפעל הגרעיני בבושהר באופן מיידי. גם אסון צ'רנוביל ב-1986 וגם התאונה בפוקושימה ב-2011 מגבירים את החששות שבתחנות כוח גרעיניות עשויים להתרחש אירועים בלתי צפויים. אירועים כאלה מחזקים גם את הצורך בכוח תגובה לשעת חירום, שיהיה מסוגל לפעול ברמה מקומית, לאומית ואזורית.

גם ההיסטוריה של בושהר מטרידה. הקמתו החלה ב-1975 על ידי מהנדסים גרמנים, והופסקה אחרי המהפכה האיסלאמית של 1979. הבנייה חודשה בעזרת , אך כבר מתחילתה היא סובלת מעיכובים ומבעיות טכניות שונות.

באוגוסט 2010, אחרי שנים אחדות של דחיות, כשמוטות דלק הועברו אליו. אחרי שישה חודשי פעילות בלבד, הכור נסגר בשל בעיות במערכת הקירור. לדברי גולאם-רזה אגאזאדה, לשעבר ראש הסוכנות לאנרגיה אטומית, הבעיות נבעו מהתכנון המקורי. הוא טען כי 24% מהחלקים ומהציוד היו מתוצרת גרמנית, 36% מתוצרת איראנית ו 40% מתוצרת רוסית.

זו לא הדרך להבטחת פעילותו התקינה של הכור. יתרה מזו, איראן היא המדינה היחידה המפעילה תחנת כוח גרעינית ואינה חתומה על האמנה לבטיחות גרעינית מ-1994. הקהילה הבינלאומית חייבת ללחוץ על איראן לחתום על האמנה, כשם שהיא לוחצת עליה לחשוף מידע על אתרי הנשק החשודים שלה. אפילו מדינות כמו ישראל, הודו ופקיסטאן - שאף אחת מהן לא חתמה על האמנה לאי-הפצת נשק גרעיני - חתמו על האמנה לבטיחות גרעינית.

קוסרוב סמנאני הוא מחבר הספר "ההימור הגרעיני של האייתוללה: המחיר האנושי של תקיפה צבאית נגד הגרעין האיראני".

גארי סנדקוויסט הוא פרופסור אמריטוס להנדסת מכונות והנדסת גרעין באוניברסיטת יוטה. 

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ