העולם הזדעזע מנתוני ההרג בסוריה, אך לא ישנה עמדותיו

פרסום מספר ההרוגים במלחמה לא יחולל שינוי בעמדות מנהיגי העולם שמתקשים לגבש עמדה משותפת. גם הקרבות לא יחדלו או יוכרעו בגלל מספר

צבי בראל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
צבי בראל

הגילוי המזעזע החדש, לפיו מספר ההרוגים בקרבות בסוריה גדול בכ-15 אלף מזה שהוערך עד כה, נשען בעצמו על הערכה. לכאורה מציג האו"ם נתון מדויק, אולם כפי שמודה נציגתו לזכויות אדם, המספרים עלולים להיות גדולים בהרבה, כשרק לפני מספר ימים העריך שליחו המיוחד של מזכ"ל האו"ם, אל-אחדר אל-אברהימי, כי המספר עלול להגיע גם למאה אלף.

מספרים גדולים של הרוגים עשויים לכאורה לזעזע. כך היה כאשר נמנו אלף הרוגים בסוריה וכך היה כשמספרם עלה לעשרת אלפים. אלא שגם אז הם הסתפקו בהצהרות גינוי, בצקצוק לשון, ובקריאות נבובות לאסד לעזוב את השלטון. מי שנזכר במספרי ההרוגים בדרפור, ברואנדה, באלג'יריה או בעיראק, שעד היום איננה יודעת לומר אם מספר הרוגיה היה 100 אלף או 300 אלף מאז נפילת סדאם חוסיין, יתקשה להסיק שהפרסום החדש יחולל מהפך בעמדות מנהיגי העולם, שמתקשים לגבש עמדה משותפת באשר לפעולה הדרושה בסוריה.

הקרבות בסוריה לא יחדלו או יוכרעו בגלל מספר. קל וחומר כאשר לא ברור מה חלקם של החיילים לעומת האזרחים, ומקרב האזרחים מה מספרם של תומכי השלטון לעומת מתנגדיו, בני העדה העלאווית לעומת הסונים, והאם סוריה שרויה כבר עמוק בתוך מלחמת עדות או שהמאבק הלאומי הוא שגורם עכשיו למספר הגדול ביותר של ההרוגים.

בהיעדר הסכמה בינלאומית להתערבות צבאית חיצונית, וכאשר גם כוחות האופוזיציה, הפוליטית והצבאית, מתנגדים למעורבות זרה, ההכרעה בסוריה תהיה תלויה ביכולתם של המורדים לכבוש אתרי מפתח, ועד כמה יוכלו לפגוע בחגורת השליטה המצומצמת של אסד. כמה מאתרים אלו כבר נשלטים על ידי המורדים, כזה הוא למשל הכביש הראשי שבין דרעא לדמשק, שדה התעופה בחאלב, ושדה התעופה בדמשק שלא נכבש, אבל מאוים על ידי המורדים והטיסות ממנו ואליו הופסקו. גם רבים ממעברי הגבול בין סוריה לטורקיה ובין סוריה לעיראק נתפסו על ידי כוחות המורדים שחלקם אינם מתואמים.

סיכוי נוסף להכרעה טמון בהכרתו של אסד שהוא הפסיד במערכה וכי עליו לתכנן לעצמו את שלב הנסיגה מן השלטון. עד כה לא נראים אותות פומביים לכך. אסד הודיע אמנם שהוא מוכן בכל רגע לנהל משא ומתן עם האופוזיציה אבל הוא אינו מוכן לקבל את התנאי היסודי לפיו עליו לסגת. גם עמדותיה ההססניות של רוסיה, שפעם גורסת כי אינה מחויבת לאסד אלא לסדר במדינה, ופעם דוחה את התנאי שלפיו על אסד להסתלק, משמשת כמשענת להמשך קיום המשטר.

מורד סורי משחק כדורגל בשכונה בחאלב, אתמולצילום: אי-פי

התחזית הריאלית כרגע היא שמספר ההרוגים רק יעלה ושהקרבות ימשיכו לפצל את כוחות המורדים מבלי שיוכלו להסכים אפילו על הקמתה של ממשלה זמנית. מעל לתחזית הזאת מרחפת שאלה מדאיגה וקודרת באשר ליכולתם של האזרחים להמשיך ולספוג אבדות ולמרות זאת להמשיך במרי. בשלב זה נראה כי עמדת הציבור כבר אינה רלוונטית, שכן אין מדובר עוד בהפגנות ברחובות נגד המשטר, אלא בהעברת המאבק לכוחות הלוחמים אשר רק הם נושאים עכשיו במונופול על המשך המאבק.

מורדים סורים בחאלב, אתמולצילום: אי-פי

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ