חמי שלו
ניו יורק

הקרע בצמרת המפלגה הרפובליקאית העמיק אתמול (רביעי) באורח דרמטי בעקבות התקפתו הבוטה של המושל הפופולרי של ניו ג'רזי, כריס כריסטי, על יושב ראש בית הנבחרים ג'ון ביינר ועל הרוב הרפובליקאי בקונגרס בעקבות החלטתם לדחות את אישור חבילת הסיוע לנפגעי הוריקן סנדי.

כריסטי, שגם הוא רפובליקאי, לא חסך במילים קשות, שבדרך כלל אינן מושמעות בשיח הפוליטי האמריקאי, ואמר שביינר והקונגרס "צריכים להתבייש" על החלטתם ה"דו-פרצופית" שלא להביא להצבעה חבילת סיוע בסך 60 מיליארד דולר שנועדה לשקם את ההריסות שהותיר ההוריקן בניו ג'רזי, ניו יורק וקונטיקט. "תתביישו לכם", קרא בהתרגשות, "בושה לקונגרס".

במסיבת עיתונאים שכינס בטרנטון, ניו ג'רזי, כריסטי תקף את ה"פוליטיקה הרעילה" של הרוב הרפובליקאי בקונגרס, וטען שראשי המפלגה שיקרו לו במצח נחושה. "אין סיבה להאמין למילה שהם אומרים," אמר כריסטי. "זאת הסיבה שהאמריקאים שונאים את הקונגרס".

קרדיט: NBC RESTRICTED POOL רויטרס

החלטתו של ביינר התקבלה ביום שלישי בלילה לקראת חצות, לאחר המפלה שספגו הרפובליקאים בהצבעה על חבילת החקיקה שמנעה את כניסתו לתוקף של ה"מצוק הפיסקלי". ביינר, שצפוי לעמוד היום לבחירה מחודשת על ידי הקונגרס החדש, נענה לתביעת האגף השמרני בסיעה הרפובליקאית והחליט לדחות את הדיון בחבילת הסיוע ל"סנדי" עד לכינון הקונגרס החדש, החלטה שמשמעותה דחייה של לפחות שבועיים באישור החבילה.

"נפגעי סנדי אינם יכולים לחכות" קרא כריסטי הפופולרי, שמיקד את ביקורתו בביינר, והאשים אותו באחריות אישית לדחיית ההצבעה. כריסטי שיבח את  פעילותו של מנהיג הרוב בבית הנבחרים, חבר הקונגרס היהודי אריק קנטור, ש"פעל ללא לאות", כדבריו, כדי להביא לאישור חבילת הסיוע. גורמים בקונגרס אמרו לאחר מסיבת העיתונאים של כריסטי שלא מן הנמנע שקנטור יחליט ברגע האחרון להתמודד מול ביינר על תפקיד יושב ראש בית הנבחרים.

זעמם של השמרנים בקונגרס התעורר לאחר שהתברר להם שבניגוד למה שהובטח להם, אין בחבילת הסיוע של "המצוק" כל קיצוץ בתקציבים הפדראליים, כפי שתבעו, אלא רק העלאת מסים על עשירים, שלה התנגדו. הם החליטו להוציא את תסכולם על ההוצאה הפדרלית הכרוכה באישור חבילת הסיוע ל"סנדי" - אך ספק אם העריכו נכונה את עוצמת הביקורת שצעד זה יגרור בקרב חברי המפלגה במדינות שנפגעו מההוריקן.

חבר הקונגרס הרפובליקאי פיטר קינג ממדינת ניו יורק, למשל, האשים את ביינר ואת המנהיגות הרפובליקאית בקונגרס ב"תקיעת סכין בגב" של תושבי ניו יורק. מעתה והלאה, הוסיף, כל תושב ניו יורק שתורם למפלגתו "משוגע לגמרי".

המתיחות המחודשת בצמרת המפלגה הרפובליקאית משקפת את המתחים הגוברים בין אגפה השמרני והאידיאולוגי לבין אגפה המתון והפרגמטי, שכריסטי הוא מייצגה המובהק היום. השסע הפנימי עלול להכביד מאוד על תפקוד סיעת הרוב הרפובליקאי בבית הנבחרים ולגרום להמשך השיתוק שאפיין את פעילות הקונגרס היוצא.

מרכז מסחרי בניו יורק שנהרס בהוריקן סנדי, אתמולצילום: אי–פי


תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ