עופר אדרת
עופר אדרת

פושע ניאו-נאצי גרמני, שסייע לארגון "ספטמבר השחור" לבצע את הטבח באולימפיאדת מינכן ב-1972, חושף בספר חדש כי גויס לאחר מכן לסי-איי-איי וסייע לסכל פעולות טרור נגד ישראל.

האיש, ווילי פוס, בן 68, מתגורר היום באירופה ומתפרנס מכתיבת ספרי בלשים. קשריו עם הטרוריסטים הפלסטינים נחשפו בחודש יולי לאחר שהמגזין הגרמני "דר שפיגל" פרסם מסמכים מסווגים של "המשרד הפדרלי להגנת החוקה" בגרמניה, לקראת יום השנה ה-40 לטבח הספורטאים הישראלים במינכן. בהתכתבות עם "הארץ" הודה בקיץ פוס במעורבותו בטבח והתנצל על כך.

כעת, חצי שנה לאחר מכן, הוא חושף חלק נוסף ומסעיר בביוגרפיה המפותלת והמפוקפקת שלו: הגילוי כי היה גם סוכן של סוכנות הביון האמריקאית, אשר פעל תחת שם הקוד "גנימדס" - שמו של משרת האלים באולימפוס. בכתבה שפורסמה השבוע ב"דר שפיגל", נטען כי סיפק לארה"ב מידע ומסמכים שסייעו לסכל פיגועים במזרח התיכון ובאירופה.

ווילי פוסצילום: תצלום מערוץ הטלוויזיה הגרמני ZDF

לפי הפרסום, מ-1975 הוא שירת כסוכן סי-איי-איי בתוך ארגון "ספטמבר השחור", וניצל את קרבתו לשלושה טרוריסטים פלסטינים בכירים: אבו דאוד, אבו נידאל ואבו ג'יהאד.

במסגרת תפקידו החדש, חשף פוס תאי טרור במדינות שונות, צילם מסמכים במפקדת המודיעין של אש"ף בביירות וסיפק מידע על קשרים בין ניאו-נאצים לפעילי פתח בראשות ערפאת. מפעילו בארגון האמריקאי אישר את הדברים בשיחה עם "דר שפיגל", והוסיף כי ארה"ב פרסה על פוס את חסותה ודאגה שלא ייעצר בגרמניה – שם היה מבוקש.

את קורותיו הוא מפרט בספר שיצא לאור לאחרונה בגרמניה בשם "UnterGrund” ("מחתרתי").
הוא מתאר את עצמו כפושע מקומי במערב גרמניה בשנות ה-60 ומספר על היכרותו עם פעיל הימין הקיצוני הניאו-נאצי אודו אלברכט, שאותו פגש בכלא. בסיועו של פוס, נמלט אלברכט מהכלא מוסתר בקונטיינר ועשה דרכו לירדן – שם חבר לטרוריסטים פלסטינים ובראשם "אבו דאוד" – לימים המתכנן של טבח הספורטאים במינכן.

נתיחת גופתו של אחד החוטפים הפלסטיניםצילום: אי–פי

בהמשך חבר גם פוס לפעילים הפלסטינים וסייע לטרוריסטים להשיג דרכונים מזויפים, מכוניות וכלי נשק. בספטמבר 1972 ביצעו הטרוריסטים את הטבח באולימפיאדת מינכן, שבו נרצחו 11 הספורטאים הישראלים.

חלקו האמיתי של פוס בטבח לא ברור עד היום. לפי גרסתו, הוא העניק סיוע לוגיסטי בלבד ולא ידע על כוונותיהם של המחבלים. כך או כך, משטרת גרמניה עצרה אותו כמה שבועות לאחר הטבח וברשותו נמצאו כלי נשק מאותו מקור שסיפק את כלי הנשק שבהם השתמשו המחבלים בטבח מינכן. לפי הפרסומים בגרמניה, הם נועדו לפיגועי חטיפה ומיקוח נוספים ברחבי גרמניה.

ההתנהלות של הרשויות בגרמניה מולו אינה ברורה עד היום. תחילה דן אותו בית משפט במינכן לשנתיים מאסר. אלא שהמשפט שלו הושהה והוא הצליח לחמוק מגרמניה ולברוח לביירות, שם חבר שוב לטרוריסטים הפלסטינים.

ייתכן שהדבר קשור במגעים שניהל עורך דינו עם הרשויות הגרמניות. לפי הפרסום ב"דר שפיגל", הוא הציע את שירותיו של פוס כסוכן בתוך "ספטמבר השחור" אשר יעביר לגרמניה מידע שימנע פיגועים נוספים בשטחה. המגעים נכשלו לבסוף ופוס שב לסייע לטרוריסטים הפלסטינים.

ב-1975 הוא "חזר בתשובה": הוא וחברתו נעצרו בשעה שניסה להבריח מכונית עמוסה בחומרי נפץ ברחבי אירופה. אז הבין, לדבריו, שהמכונית התמימה שהתבקש להעביר ממקום למקום בשירות הפתח היתה ממולכדת ועלולה היתה להרוג אותו. בנקודה זו, לדבריו, החליט לערוק ולחבור לסי-איי-איי. הוא פנה לשגרירות האמריקאית בבלגרד, הציג עצמו כקצין בארגון הפתח והציע את שירותיו. את שאר קורותיו הוא מגולל בספר החדש.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ