דו"ח במצרים: מובארק הורה על הפעלת כוח נגד המפגינים

דו"ח שחקר את התנהלות ממשל מובארק בזמן התקוממות העם המצרי ציטט את עדותו של שר הפנים לשעבר וקבע כי הנשיא "פיקד על פעולות הדיכוי"

כארים פאהים ומאווי אל-שייח, ניו יורק טיימס
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
כארים פאהים ומאווי אל-שייח, ניו יורק טיימס

בתחילת 2011, בשעה שמצרים געשה בגל המחאה נגד שלטונו של חוסני מובארק, ישב הנשיא בארמונו ועקב מקרוב אחר פעולות הדיכוי האלימות של כוחות הביטחון, שהשתמשו באלות, בגז מדמיע ובנשק חם נגד האזרחים שהפגינו בכיכר תחריר. כך קבעה הוועדה שחוקרת את מקרי המוות ב-18 ימי ההתקוממות ולאחר מכן.

צילומי וידיאו של המאורעות הועברו למובארק ולבכירי השלטון בערוץ מוצפן, לצד דיווחים של כוחות הביטחון. המחאה, שפרצה ימים ספורים אחרי הדחתו של נשיא תוניסיה, זין אל-עבדין בן עלי, היתה המשמעותית ביותר בשלושת העשורים שבה כיהן מובארק בתפקיד. לפיכך הורה לכוחותיו לנקוט בכל האמצעים לעצירת ההפגנות - כך מסר שר הפנים בממשלתו, חביב אל-עאדלי, לחוקרים מטעם הוועדה.

עאדלי ציין כי "מובארק ידע כל פרט על המתרחש", אמר אחד מחברי הוועדה. ממצאי הוועדה, אשר הוגשו לנשיא מוחמד מורסי, לא פורסמו בכלי התקשורת. אולם בכירים בשלטון התייחסו בימים האחרונים לתוכן הדו"ח.

עימותים בין שוטרים מצריים למפגין בינואר 2011צילום: רויטרס

מהדו"ח עולה כי מובארק בן ה-84 "עקב מקרוב אחר ההפגנות, ופיקד על פעולות הדיכוי", וזאת בניגוד לטענת עורכי דינו, כי לא הורה על ביצוע פעולות דיכוי כלשהם, וכי מקרי המוות לא הובאו לידיעתו. מהצילומים שהתפרסמו בכלי התקשורת אחרי הדחתו, ובהם הוא שוכב על אלונקה בפיג'מה ומשקפי שמש, ומהדיווחים על בריאותו הלקויה, הצטייר מובארק כמנהיג מנותק וחלש למדי.

ביוני 2012 הרשיע בית דין מצרי את מובארק ועאדלי בשותפות לדבר עבירה. אולם זיכה אותם מאחריות ישירה למותם של הרוגי ההתקוממות. יותר מ-800 בני אדם מצאו את מותם במהלך פעולות המחאה, ועשרות נהרגו בימי המעבר לשלטון אזרחי במצרים, שעליו פיקד הצבא. רק שוטרים ספורים מרצים כעת עונש מאסר בגין הרג המתקוממים, לעומת מאות נושאי תפקידים שזוכו מאשמה. פעילי זכויות אדם מקווים שדו"ח הוועדה בן 700 העמודים יסייע לשים קץ לנוהג שהשתרש במצרים, ולפיו פקידי ציבור פטורים מאחריות למעשיהם וחומקים מעונש. גם הממשלה הנוכחית לא נקטה כל צעד לשינוי שיטות הפעולה של כוחות הביטחון, שמענים פיזית אזרחים עד לימים אלה.

הנשיא מורסי מינה את וועדת החקירה בת 16 החברים ביולי, בסמוך לעלייתו לשלטון. בין היתר נחקרו נסיבות מותם של מפגינים בתקופת המעבר שבה שלט הצבא במצרים, והתגלה כי למרות הכחשות הצבא, חיילים השתמשו בנשק חם לפיזור הפגנות.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ