הקונגרס האמריקאי ה-113 הושבע; שיא של 20 נשים בסנאט החדש

חברי בית הנבחרים והסנאט נשבעו אמונים בצל המערכה הפוליטית-כלכלית בסוגיית "המצוק הפיסקלי" והקרע שנוצר במפלגה הרפובליקאית

אי-פי
רויטרס
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
אי-פי
רויטרס

הקונגרס האמריקאי ה-113 הושבע הערב (חמישי) בצל המערכה הפוליטית-כלכלית שמתנהלת בוושינגטון סביב סוגיית "המצוק הפיסקלי" והקרע שנוצר בתוך המפלגה הרפובליקאית סביב עמדת המפלגה בסוגיית הסיוע לנפגעי ההוריקן סנדי. הקונגרס החדש יכלול מספר שיא של 20 סנאטוריות (16 דמוקרטיות ו-4 רפובליקאיות), מספר יוצא דופן לנוכח העובדה שרק 16 נשים כיהנו עד כה בתפקיד זה. בין הסנאטוריות החדשות גם הרפובליקאית דב פישר, שהפכה לאשה הראשונה שמכהנת בסנאט מטעם מדינת נברסקה. בסך הכל הושבעו 12 סנאטורים ו-82 צירים חדשים בבית הנבחרים.

בדומה לקונגרס שעבר, גם בקונגרס ה-113 יהנו הדמוקרטים מרוב בסנאט ואילו הרפובליקאים ישלטו בבית הנבחרים. הארי ריד צפוי ממשיך בתפקידו כיו"ר הרוב הדמוקרטי בסנאט ואילו ג'ון ביינר נבחר שוב ליו"ר הרוב הרפובליקאי בבית הנבחרים. לפתחו של הקונגרס החדש בגבעת הקפיטול יעמדו כמה סוגיות רגישות כמו פיקוח על כלי נשק, מדיניות ההגירה, סוגיית החוב הלאומי וכן הרפורמות במערך המיסוי והקיצוצים הנדרשים בהוצאות הממשל הפדרלי. 

כשלושה שבועות אחרי הטבח בעיירה ניוטאון שבקונטיקט, שבו היום מאות מתלמידי בית הספר היסודי "סנדי הוק" ללימודים. בעקבות הטבח, התחייב הנשיא אובמה להדק בחקיקה את הפיקוח על אחזקת נשק ומינה את סגנו, ג'ון ביידן, לעמוד בראשות ועדה שתטפל בעניין. עם זאת, הקונגרס החדש אינו צפוי לעשות לאובמה חיים קלים, וזאת על    אף שסקר חדש של מכון "גאלופ" מצביע על כך ש-58% מהאמריקאים מעוניינים בהקשחת התקנות.  

מנהיגת המיעוט הדמוקרטי בבית הנבחרים, ננסי פלוסי, ומחוקקות נוספות שנבחרו, היום בוושינגטוןצילום: אי–פי

מעניין יהיה לראות כיצד יטפל הקונגרס, והנציגים הרפובליקאים בפרט, בסוגיית ההגירה. המצביעים ההיספאנים היוו פלח אוכלוסיה חשוב בזכייתו של אובמה בקדנציה שנייה ובהגדלת הרוב הדמוקרטי בקונגרס. הרפובליקאים מצדם נמצאים על פרשת דרכים וחייבים להבין שכדאי לזכות בהישגים בבחירות אמצע הקדנציה ב-2014 עליהם להגדיל את הפופולריות שלהם בקרב ההיספאנים. אחד הצעדים שבאפשרותם לנקוט הוא הגמשת עמדתם בקונגרס בסוגיות הקשורות להגירה, אך ספק אם הם יסכימו למהלכים דרמטיים כמו מתן אזרחות לכ-12 מיליון מהגרים לא חוקיים השוהים בארה"ב.

לקראת סוף חודש פברואר תשוב סוגיית המצוק הפיסקלי להעסיק את הקונגרס. עד 1 במארס על הבית הלבן, הסנאט ובית הנבחרים להגיע להסכמה על גובה הקיצוצים בתקציב הפדרלי וכן בסוגיית תקרת החוב הלאומי. אי העלאת תקרת החוב, העמוד כעת על 16.4 טריליון דולר, תוביל למצב שבו בעוד כחודשיים ייגמרו לממשל המזומנים והוא ייאלף להפוך לחדל פירעון - מהלך שיוביל את הכלכלה העולמית לסחרור.

מיד לאחר השבעת הקונגרס החדש, צפויים חברי בית הנבחרים להתכנס לשורת דיונים שבסיומם יאשרו את תוכנית הסיוע הפדרלית לנפגעי ההוריקן סנדי. זאת לאחר שיו"ר הבית, ג'ון ביינר, נכנע ללחץ ולעלבונות שהוטחו בו מצד מחוקקים ופוליטיקאים משורות הרפובליקאים והפך החלטה שקיבל תחת לחץ האגף השמרני במפלגה. ביינר הסביר את החלטתו בכך שלאור דחיית ההחלטות המרכזיות בסוגיית "המצוק הפיסקלי", לא חשב שזהו התזמון הנכון לאשר חבילת סיוע שמחירה מיליארדי דולרים. בעקבות שינוי ההחלטה צפוי בית הנבחרים, בהרכבו החדש, להצביע כבר מחר על אישור תוכנית הסיוע וזו תובא גם לאישור הסנאט.

ג'ון ביינר. ימשיך בתפקידו למרות העלבונות והזיגזג בהצבעה על חבילת הסיוע לנפגעי ההוריקןצילום: אי–פי

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ