אונס הסטודנטית בהודו |

רק טיפה בים

בשנת 2011 דווחו בהודו 24 אלף מקרי אונס. רק 26% מהם הסתיימו בהרשעות. אף אחד לא צפה את התפרצות הזעם הציבורי והעימותים

לוגו רויטרס
רויטרס
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
לוגו רויטרס
רויטרס

אונס הסטודנטית לרפואה שגרם למותה, היה רק אחד מתוך מאות תקיפות על נשים שמדווחות בניו דלהי, בירת הודו, מדי שנה. המקרה, שהפך לסמל הפשיעה נגד נשים, תפס את הרשויות והארגונים הפוליטיים בהודו לא מוכנים.

האשה, בת 23 ממעמד הביניים, התקבלה באחרונה להתמחות כפסיכותרפיסטית בבית חולים בניו דלהי. ביום ראשון, 16 בדצמבר עשתה הצעירה את דרכה הביתה ברגל, לאחר שצפתה בסרט בקניון בדרום העיר עם בן זוגה, מהנדס תוכנה.

לפי שחזור המקרה של המשטרה, בעודם צועדים התקרב אליהם אוטובוס של חברה פרטית המספקת שירותי תחבורה ציבורית בניו דלהי, עיר המונה 16 מיליון תושבים ונושאת בתואר המפוקפק בירת האונס של הודו. מוקדם יותר באותו יום הסיע האוטובוס תלמידי בית ספר, אך כעת, לדברי המשטרה, נסעו בו רק חמישה גברים ונער, רובם משכונות עוני בעיר.

צעדת מחאה לזכר קורבן האונס בניו דלהי, אתמולצילום: אי–פי

אחד מהשישה פיתה את בני הזוג לעלות לאוטובוס בצירוף הבטחה להוריד את האשה ליד ביתה, מסרה המשטרה, שציטטה מתוך עדות שגבתה מהצעירה ממיטתה בבית החולים, בטרם הידרדר מצבה.

כמה דקות לאחר תחילת הנסיעה, סטה האוטובוס ממסלולו והגברים נעלו את הדלתות. אז, לפי עדות הצעירה, התעורר חשד בלב חברה. הגברים לעגו לה על כך שהיא מבלה עם גבר בשעת לילה מאוחרת, והקניטו את השניים עד שבן הזוג נגרר עמם לתגרה. אז, היכו התוקפים במוט מתכת את הבחור, שאיבד את הכרתו. האשה ניסתה להתנגד, אך נפלה גם היא קורבן לחבורה. לדברי המשטרה בניו דלהי, הגברים הודו בחקירתם שעינו את הסטודנטית ואנסו אותה "כדי ללמד אותה לקח".

בשלב מסוים מסר הנהג את ההגה לנאשם אחר, גרר את האשה בצווארה לאחורי האוטובוס ואנס אותה. לאחר מכן אנסו אותה החמישה האחרים בזה אחר זה, כשהם מתחלפים ביניהם בנהיגה. כך המשיכו בנסיעה ברחובות העיר הסואנים.

הגברים אנסו את האשה במשך שעה לפחות, התעללו בה וגרמו לפגיעה חמורה באיבריה הפנימיים. לאחר מכן השליכו אותה ואת בן זוגה בצד הדרך, שמונה קילומטרים מהמקום שבו עלו השניים על האוטובוס. בגדיהם וחפציהם האישיים נלקחו מהם. עובר אורח מצא את השניים מאוחר יותר באותו לילה, עירומים למחצה, מדממים ומחוסרי הכרה.

בממוצע בשנת 2011, כל 20 דקות התקבל דיווח על אונס בהודו. רק 26% מהמקרים הסתיימו בהרשעה. לפי הלשכה הארצית לנתוני פשיעה, ב 2011 חלה עלייה במקרי האונס - 24,206 מקרים לעומת 22,141 ב 2010.

בתחילה התייחסו השוטרים למקרה כאל עוד פשע אחד מני רבים. הם לא צפו את התפרצות הזעם הציבורי, שהובילה לעימותים בין מפגינים לשוטרים, סמוך למוסדות הממשלה בניו דלהי. האשה, שזהותה נשמרת בסוד על ידי המשטרה, מסרה את עדותה לשופט חוקר ב 21 בדצמבר ביחידה לטיפול נמרץ בבית החולים ספדרג'ונג שבניו דלהי, כך לפי דיווחים בתקשורת. היא נותחה כמה פעמים אך מצבה לא הוטב. עשרה ימים לאחר התקיפה, כשהיא במצב אנוש, הוטסה לסינגפור לטיפול. כעבור יומיים מתה בבית החולים מאונט אליזבת.

גופתה הוטסה בחזרה לדלהי ונשרפה שם ביום ראשון בטקס פרטי. "המאבק שלנו רק התחיל", אמר אחיה של הקורבן לעיתון Express ההודי, "אנחנו רוצים שכל הנאשמים ייתלו ונלחם על זה עד הסוף".

קרובי משפחה אחרים סיפרו לעיתון "טיימס אוף אינדיה" כי הצעירה היתה מודל לחיקוי לשני אחיה הקטנים. בניגוד לרוב המשפחות המסורתיות בהודו, ששולחות רק את בניהן למכללות ולאוניברסיטאות הגובות תשלום, הוריה תלו בה את תקוותיהם ונטלו הלוואות כדי לממן את לימודיה.

משפחתה עברה לעיר לפני יותר מ 20 שנה ממדינת המחוז אוטר פראדש שבצפון, והיא נולדה וגדלה בשכונה של מעמד הביניים בדלהי. בן זוגה של הקורבן מסר תצהיר בבית משפט כמה ימים לאחר התקיפה וסייע למשטרה בזיהוי ששת הנאשמים. מאז נסע לעיר הולדתו באוטר פראדש ונעדר מהלווייתה.

ארבעה מהנאשמים, שכולם עצורים, חיים בסמטאות הצרות של שכונת העוני רבי דאס קמפ, כ 17 קילומטרים מבית הנאנסת שבדרום מערב דלהי. רבים בשכונה דורשים לגזור עליהם עונש מוות. "המקרה הזה זיעזע אותנו מאוד ויוצר שם רע למקום", אומר פוג'ה קומרי, שכן של אחד מהנאשמים, "אני לא יודע אם הילדים שלי יתקבלו לבית הספר".

כתבי אישום הוגשו היום נגד הנאשמים:

ג'יריג'ה שאנקר, סטודנטית תושבת השכונה הצטרפה גם היא לגינויים. "אנחנו מרכינים את ראשינו בבושה בגלל המעשה האכזרי של הגברים האלה. עליהם לקצור את שזרעו". הבית של אחד מהנאשמים עומד נטוש ונעול. שכניו אמרו שבני המשפחה עזבו את העיר, כדי להימלט מהבושה ומהזעם. מינה, שכנה בת 45, אמרה שרצתה להצטרף להפגנות שפרצו לאחר האונס, אבל פחדה. "אי אפשר לדעת אם ההמון יתקוף את שכונת המצוקה והבתים שלנו. אבל רצינו לומר שאנחנו כועסים כמו כל הודו. אנחנו רוצים שיתלו אותם", אמרה.

שניים מהנאשמים מתגוררים מחוץ לדלהי. אחד מהם, נשוי ואב לילדים, נעצר בכפר הולדתו במדינת המחוז ביהאר, והאחר הוא נער ממשפחה מתפרקת, שברח מביתו באוטר פראדש. העונש על רצח בהודו יכול להיות הוצאה להורג בתלייה, אם הפושע עבר את גיל 18.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ