ביקורת על הכללתו של עיתונאי גרמני, בנו של מייסד דר שפיגל, ברשימת האנטישמיים העולמית

מרכז ויזנטל הכניס את יאקב אוגשטיין, עורך עיתון גרמני, לדירוג האנטישמיים השנתי, בשל עמדותיו האנטי-ישראליות. מועצת יהודי גרמניה: הוא לא כזה

עופר אדרת
עופר אדרת
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים55
עופר אדרת
עופר אדרת

מה המשותף לאחים המוסלמים במצרים, לנשיא איראן אחמדיניג'אד, לאוהדי כדורגל בריטיים, לקריקטוריסט ברזילאי ולמפלגה אוקראינית? כולם נכללים ברשימת האישים האנטישמיים, שפרסם בתחילת השבוע מרכז שמעון ויזנטל בארה"ב.

ואולם, בשעה שאיש לא הקים קול צעקה על הכללתו של נשיא איראן ברשימה זו, בגרמניה מותחים ביקורת על אחד השמות שמופיעים בה: העיתונאי יאקוב אוגשטיין, עורך השבועון "דר פרייטג", ובעל טור באתר האינטרנט של השבועון "דר שפיגל".

אוגשטיין, בנו החורג של מייסד ובעלי "דר שפיגל", רודולף אוגשטיין, דורג במקום התשיעי ברשימת עשרת האנשים האנטישמיים בשל עמדותיו האנטי-ישראליות. לא כולם בגרמניה ראו זאת בעין יפה. יש שקוראים להבחין בין דעות אנטי ישראליות ובין דעות אנטישמיות, ומביעים פליאה על כך שהוא נכלל ברשימה רק בשל העובדה שהוא מתנגד למדיניות ישראל.

בדו"ח של מכון ויזנטל הובאו כמה ציטוטים שנועדו להסביר מדוע הוא נכלל ברשימה. כך לדוגמה, כתב בהתייחסו לעזה, כי "ישראל מגדלת שם את מתנגדיה"; בהתייחסו לארה"ב כתב כי הנשיאים האמריקאים "חייבים להבטיח את תמיכת הלובי היהודי"; ובהתייחסו לראש הממשלה כתב כי "ממשלת נתניהו 'מחזיקה את העולם קצר' עם פזמוני המלחמה שלה". עוד כתב כי "גם ליהודים יש את הפונדמנטליסטים שלהם – החרדים, שעשויים מאותו החומר כמו יריביהם האיסלאמיים". את ממשלת ישראל כינה באחת ההזדמנויות "מטורפת וחסרת מצפון".

הפגנה נגד ישראל בבריסל, לפני כשנתיים וחציצילום: רויטרס

לצד זאת, אוגשטיין גם פרסם מאמר תמיכה במשורר הגרמני גינטר גראס, לאחר שהוקע כאנטישמי בשל שירו האנטי-ישראלי שפורסם בשנה שעברה, בו אמר כי ישראל מסכנת את שלום העולם. אוגשטיין כתב במאמר כי גראס צודק וכי "עלינו להודות לו" על דבריו. עוד הוסיף, בהתייחסו לגרעין האיראני: “איש לא יודע אם איראן בכלל עובדת על פצצה כזאת".

הביקורת האנטי-ישראלית הזו הקנתה לו מקום של כבוד ברשימת האנטישמיים של "מכון ויזנטל", למגינת לבם של גרמנים רבים. "הבחירה באוגשטיין למקום התשיעי ברשימת עשרת האנטישמיים הגרועים ביותר היא טעות אסטרטגית ואינטלקטואלית חמורה של מרכז שמעון ויזנטל", כתב היומון השמרני "פרנקפורטר אלגמיינה צייטונג". העיתון טען כי אוגשטיין הוא "עיתונאי ביקורתי, שאינו שייך לרשימה", והוסיף כי כעת תשעת האנשים והגופים האחרים, שבאופן מוצדק נכנסו לרשימה, עשויים לנצל את הכללתו ברשימה כדי לטעון שהיא "שרירותית".

להגנתו של אוגשטיין יצאה גם המועצה המרכזית של יהודי גרמניה. "קראתי חלק ממה שהוא כותב. מעולם לא קיבלתי את הרושם שמה שהוא כותב הוא אנטישמי", אמר סגן נשיא המועצה, סלומון קורן.

אוגשטיין מסר בתגובה, כי הוא מכבד את מכון ויזנטל, אך מצטער על כך שהם מכפישים "עיתונות ביקורתית" בהאשמות בגזענות או אנטישמיות. מרכז ויזנטל, עם זאת, סירב לחזור בו מדבריו. "רק משום שהוא עיתונאי, זה לא מעניק לו רישיון לומר מה שהוא רוצה ולהסתתר מאחורי יושרה עיתונאית", אמר הרב אברהם קופר מהמרכז בראיון לסוכנות הידיעות הגרמנית. "דבריו חסרי שחר ולא נכונים".

תגובות

משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ