פרשנות

במלחמה על מינוי הייגל, ישראל היא זו שתיפגע

התייצבות גורמים המזוהים עם ממשלת ישראל נגד ממשל אובמה ונגד מינויו של הסנטור הרפובליקאי בעבר תגביר את העוינות כלפי ישראל בבית הלבן

חמי שלו
חמי שלו
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים71
חמי שלו
חמי שלו

ישראל והלובי הפרו-ישראלי בוושינגטון עלולים לעמוד במוקד "מלחמת עולם" פוליטית שצפויה להתחולל בתקופה הקרובה בבירה האמריקאית. זאת, בשל כוונתו של הנשיא ברק אובמה למנות לתפקיד שר ההגנה את הסנטור לשעבר השנוי במחלוקת, צ'אק הייגל.

גורמים יודעי דבר אישרו ל"הארץ" את דיווחי התקשורת הרבים שבישרו בסוף השבוע על החלטתו המסתמנת של אובמה למנות את הייגל, על אף הביקורת הקשה שהוטחה בו מאז הודלף שמו כמועמד מוביל להחליף את ליאון פנטה בפנטגון. גורמים דמוקרטיים העריכו אמש שלמרות שתהליך אשרור מינויו של הייגל בסנט צפוי להיות "קשה ומר", בסופו של דבר נראה שיושג עבורו רוב.

הייגל, שזכה בחמישה עיטורי גבורה כחייל במלחמת וייטנאם, שימש כסנטור רפובליקאי מטעם מדינת נברסקה בשנים 2009-1997. הוא ביטא עמדות שמרניות בנושאי חברה ופנים אך נודע כמי שאיננו הולך בתלם מפלגתו בענייני חוץ וביטחון. אף שתמך תחילה במלחמה בעיראק, במהלכה הפך לאחד ממבקריה החריפים ונחשב כמי שתרם רבות לסחף שחל בדעת הקהל האמריקאית נגד המלחמה ונגד ממשל בוש.

אך רוב האש שכוונה כלפי הייגל בשבועות האחרונים התמקדה ביחסו לנושאים הקשורים לישראל. בין היתר, הייגל טען בעבר נגד מעורבות צבאית אמריקאית באיראן ובעד דיאלוג עם חמאס וחיזבאללה. הוא גם צוטט בשורת התבטאויות הקשורות להשפעתו היתרה של "הלובי היהודי" בוושינגטון: פעם טען שהלובי "מפחיד" מחוקקים בבירה האמריקאית, ופעם ענה לשאלה בנוגע לאינטרס של ישראל בתקיפה באיראן בהצהרה "אני סנטור אמריקאי, לא ישראלי".

הייגל ואובמה, לפני כשלוש שניםצילום: רויטרס

הקואליציה נגד הייגל כוללת רפובליקאים שאינם סולחים לו על "עריקתו" ועל תמיכתו באובמה בבחירות 2008; נצים המסתייגים מתמיכתו בקיצוץ בתקציב הביטחון; וכן פעילים הומוסקסואליים שאינם מוחלים לו על הערה פוגענית שהשמיע בשנת 1998 כלפי דיפלומט אמריקאי הומוסקסואל. ואולם, בראש החץ נגד מינויו מצויים אותם גורמים יהודיים ימניים בתקשורת ובמפלגה הרפובליקאית שניהלו את המערכה הקשה נגד אובמה במערכת הבחירות האחרונה.

הפעם הצטרפו אליהם גם גורמים מרכזיים בממסד היהודי באמריקה, ובהם הוועד היהודי האמריקאי והליגה נגד השמצה - שנשיאה אייב פוקסמן אמר שדבריו של הייגל "גובלים באנטישמיות" – ואחריהם גם סנטורים דמוקרטיים שהביעו הסתייגות מנימת דבריו של הייגל כלפי ישראל ומהתנגדותו העקרונית לעימות צבאי עם טהראן.

להייגל יש גם אוהדים רבים, ובהם שגרירים אמריקאים לשעבר ואנשי הממסד המדיני-ביטחוני בדימוס שפרסמו מכתבי תמיכה במועמדותו, ארגונים יהודיים מהשמאל הליברלי כמו ג'יי סטריט וכן פובליציסטים בכירים כמו תומס פרידמן מהניו יורק טיימס והסופר והעיתונאי פיטר ביינרט.

מעבר לדרמה האנושית והפוליטית שבוודאי תתחולל בדיוני האשרור שיתנהלו בוועדת השירותים המזוינים בסנט בראשות הסנטור הדמוקרטי היהודי קרל לווין, הוויכוח הציבורי על הייגל עלול לעורר מחלוקת קשה בקהילה היהודית פנימה ולהעמיד את ישראל ואת תומכיה, שלא בטובתם, בעין הסערה הפוליטית.

מתנגדי הייגל בימין הרפובליקאי ינסו להוכיח בדיעבד את צדקת טענתם בדבר עוינותו של אובמה לישראל ובכך להקשות על הניסיונות למתוח קו על העבר ולאחות את הקרעים בין הנשיא לבין ראש הממשלה בנימין נתניהו. מצד שני, רבים מתומכיו של הייגל מבקשים להפוך את אשרור מינויו לעימות חזיתי עם הלובי אייפא"ק ועם גורמים ימניים אחרים הידועים כתומכים במדיניותה של ממשלת ישראל הנוכחית.

המחלוקת עשויה להועיל לגורמים שמרניים ויהודיים במפלגה הרפובליקאית ולסייע להם להתאושש ממפלתם בבחירות, אך ישראל ואוהדיה עלולים לצאת מופסדים בכל מקרה. אם יאושר מינויו של הייגל, ייחשב הדבר כתבוסה לגורמים הפרו-ישראליים בוושינגטון, לפחות אלה המצויים בצד הימני של המפה הפוליטית. אם ייפסל המינוי יוצג הדבר כהוכחה לכוחו הרב של הלובי היהודי, כפי שטען, כמה אירוני, הייגל בעצמו.

בכל מקרה, התייצבותם של גורמים כה רבים המזוהים עם ישראל ועם ממשלתה הנוכחית נגד ממשל אובמה ונגד המינוי של הייגל בוודאי תגביר את העוינות כלפי ישראל בבית הלבן, בדרגי הממשל, בתקשורת הליברלית ובקרב רבים במפלגה הדמוקרטית.

תגובות

משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ