צרפתי זה פאסה

אחרי דפרדייה, גם בארדו מאיימת לעזוב לרוסיה

השחקנית מוחה על היחס לבעלי חיים בארצה, ומאיימת לבקש אזרחות מפוטין. היא מצטרפת לשורה של ידוענים שעזבו את צרפת, לרוב מסיבות כלכליות

רוני בר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים39
רוני בר

שחקנית העבר האיקונית בריז'יט בארדו (78) מאיימת לעזוב את מולדתה ולוותר על האזרחות הצרפתית לטובת דרכון רוסי. בניסיון להציל שני פילים ממוות, בארדו שוקלת ללכת בעקבות אייקון צרפתי אחר, ז'ראר דפרדייה, ששיבח בשבוע שעבר את "הדמוקרטיה הגדולה" ממזרח ואת מנהיגה, ולדימיר פוטין. זליגת הידוענים והעשירים מצרפת, שהחלה מעט אחרי בחירתו של פרנסואה הולנד לנשיאות, קיבלה בסוף השבוע את התפנית הקומית הזו. וכמו כל כדור שלג, גם לסיפור הזה כבר אין ידיים ורגליים.

בארדו, שעזבה את הבמה בשנות ה-70 המוקדמות והתגייסה למאבק למען בעלי החיים, מאסה ברפובליקה הצרפתית שהפכה ל"בית קברות לחיות", כפי שכתבה בהודעה לעיתונות ביום שישי. את ההודעה היא פרסמה בתגובה להחלטת בית המשפט בעיר ליון להמית בזריקה שני פילים השייכים לקרקס "פנדר" - בייבי ונפאל - שאובחנו כחולים בשחפת.

אגודות רבות התגייסו להצלת הפילים הנדירים בני ה-42, בהן גם האגודה שמפעילה בארדו עצמה. היא אף כתבה לנשיא צרפת, פרנסואה הולנד, בבקשה לחון את החיות ולטפל בהן במקום להמיתן, אך לא זכתה למענה. בית המשפט פסק כי המחלה עלולה לעבור מבעלי החיים לבני אדם, ולכן הפילים מסכנים את הציבור.

בריז'יט בארדוצילום: אי-אף-פי

"נמאס לי!", אמרה השחקנית בראיון לעיתון ניס מטאן, "אני מעניקה בזאת את מעמדי כאייקון לרוסיה. מאז סרקוזי וההבטחות הריקות מתוכן שלו, איש לא עונה לפניות שלי. אני רוצה בסך הכל תשובה כדי להציל את החיות האלו". בראיון הביעה בארדו את חיבתה לנשיא רוסיה, ולדימיר פוטין, אותו כינתה "הומני ביותר", "בכל פעם שאני מבקשת ממנו משהו, הוא מסכים. הוא עשה הרבה למען בעלי החיים, יותר משעשו כל נשיאי צרפת גם יחד", אמרה. הערכתה של בארדו לנשיא רוסיה המכהן הפכה פומבית כבר לפני כשנה, כשאסר על ייבוא פרוות כלבי ים מקנדה לרוסיה.

בארדו הצטרפה בכך לרשימה מכובדת של אישים צרפתים שמבקשים להתנער מאזרחותם. אך בניגוד אליה, האחרים ביקשו לברוח מרשויות המס של ממשלת השמאל.
הכל התחיל בקמפיין של פרנסואה הולנד. לפני שנה, בעיצומה של מערכת הבחירות, הבטיח מנהיג המפלגה הסוציאליסטית להעלות את המס על העשירים ביותר לרף של 75%. כשניצח בקלפי בחודש מאי, מפלגות הימין הזהירו את הנשיא הטרי שיישום ההבטחה יביא לבריחה של בעלי ההון מארצו, אך הולנד המשיך לקדם את המהלך.

חששות הימין החלו להתממש בספטמבר, כשהאיש העשיר באירופה, ברנאר ארנו, הגיש בקשה לקבלת אזרחות בבלגיה, הסלחנית יותר כלפי בעלי האמצעים. נשיא קבוצת LVMH המאגדת את מותגי האופנה והיין הגדולים בעולם, ניסה להקדים תרופה למכה הסוציאליסטית, ספג קיתונות של רותחין, אך הפך למוביל מגמה.

בדצמבר הודיע ז'ראר דפרדייה, משחקני הקולנוע העשירים ברפובליקה, כי גם הוא בנוטשים בשל שיעור המס הגבוה. דפרדייה בן ה-64 שינה את כתובת מגוריו והצטרף לאמידים צרפתים אחרים שמתגוררים בכפר נשן, המרוחק ק"מ אחד בלבד מגבול בלגיה-צרפת.

הטלוויזיה הרוסית מדווחת על האזרח החדש, דפארדיהצילום: אי-אף-פי

למרות הצהרותיו בכלי התקשורת על השבת הדרכון הצרפתי והכרטיס המקנה גישה חינם לשירותי הבריאות, השחקן טרם פתח בהליך המסורבל לקבלת האזרחות הבלגית, אולם כעת נראה שהוא כלל לא יידרש לכך. נשיא רוסיה, ולדימיר פוטין, שמסתמן כיקיר המעמד הגבוה, חתם ביום חמישי האחרון על צו המעניק לדפרדייה אזרחות רוסית. נשיא רוסיה הבהיר בחודש שעבר כי הוא נכון להעניק דרכון רוסי לשחקן, שנמנה על ידידיו. "אם ז'ראר ירצה לקבל ויזה או דרכון, זה יסודר", אמר במסיבת עיתונאים. ברוסיה, אגב, נהוג שיעור מס אחיד וקבוע, בגובה 13%.

דפרדייה נחת  הערב בעיר סוצ'י שלחופי הים השחור כדי להפגש עם פוטין ואולי לקבל מידיו את מסמכיו החדשים. במכתב ששלח לערוץ טלוויזיה רוסי כתב השחקן כי הוא זה שפנה אל הנשיא הרוסי בבקשה להסדרת מעמדו: "אני מאושר שבקשתי התקבלה. אני אוהב את הארץ שלכם, את תושביה, את סופריה. שוחחתי בעניין עם הנשיא, פרנסואה הולנד. אמרתי לו שאני אוהב מאוד את מנהיגכם, ולדימיר פוטין. אמרתי לו שרוסיה היא דמוקרטיה גדולה".

דבריו של דפרדייה גררו תגובות נזעמות. "בוא, ז'ראר, עם הדרכון הרוסי שלך, לכיכר טריומפלניה ב-31 בינואר", כתב סופר האופוזיציה אדוארד לימונוב, במאמר שהתפרסם בסוף השבוע באתר הקורייה אנטרנסיונל, "בוא והצטרף לכל האזרחים הרוסים שמתכנסים מידי 31 בחודש ודורשים זכות להפגין. אנחנו מחכים לך ז'ראר! באחד הסרטים שלך גילמת את דמותו של המהפכן דנטון. ידידי הצרפתי, אנו נותנים לך כעת הזדמנות להיות לוחם חופש אמיתי, למען החירות הרוסית".

בצרפת, הצהרותיהם של דפרדייה ובארדו בשבחו של הנשיא הרוסי עוררו את חמתם של רבים. חבר הפרלמנט האירופי, דניאל כהן בנדיט, כינה את השניים "טיפשים גמורים", "המטורף הזה שאומר שרוסיה היא דמוקרטיה גדולה... צריך להיות חולה, מלא באלכוהול או מלא בסטרואידים כדי להגיד דברים שכאלו". כהן בנדיט איחל לבארדו "שתעביר את כל עונות החורף מעתה בסיביר, במחנות העבודה או בבתי הכלא, למשל". השרה הצרפתיה לגמלאים, מישל דלונה, הגיבה גם היא להצהרותיה האחרונות של בארדו ואמרה, "יש לי רשימה ארוכה של אנשים שהייתי רוצה לשלוח לרוסיה. אבל אותה אני לא מכירה, היא דווקא לא היתה בראש הרשימה שלי".

ובינתיים, ועדת החוקה של צרפת פסלה בשבוע שעבר את העלאת המס על העשירים ל-75%. המפלגה הסוציאליסטית עובדת כעת על הצעה חדשה למיסוי אזרחים שמשתכרים יותר ממיליון יורו בשנה.  

תגובות

משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ