המוזיאון היהודי בווינה מחזיק מאות יצירות שייתכן שהנאצים בזזו מיהודים

במוזיאון פועל צוות הבודק את מוצא הפריטים החשודים כגנובים. בין הציורים הבולטים ברשימה זאת נמצאות יצירותיו של הצייר יהודה אפשטיין

עופר אדרת
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
עופר אדרת

המוזיאון היהודי בווינה מחזיק באוסף של 500 יצירות אמנות ו-900 ספרים שייתכן כי היו בבעלות יהודית לפני השואה ונבזזו בידי הנאצים. כך חשף בסוף השבוע העיתון האוסטרי "דר שטנדרט", בתום תחקיר ובדיקה מקיפים שביצע.

מנהלת המוזיאון, דניאלה שפרה, אמרה לעיתון כי כבר פתחה בבדיקה מקיפה של מקורן של חלק מהיצירות השנויות במחלוקת, לקראת האפשרות שחלקן יושב לבעליהם המקוריים. "צריך להשיב את מה שהושג בדרך לא חוקית. אין שום היסוס בעניין", היא צוטטה בעיתון.

מזה כשנה פועל במוזיאון צוות ייעודי שבודק את מוצאם של פריטים החשודים כגנובים. “לראשונה בהיסטוריה שלו, המוזיאון היהודי מעסיק בתחום עובדים מטעמו", אמרה. בין היצירות החשודות כגנובות בולטים ציורים של הצייר היהודי יהודה אפשטיין (1870-1945), יליד רוסיה הלבנה, שהעביר את רוב חייו באוסטריה ומת ביוהנסבורג.

יהודה אפשטיין

ב-1936 העביר אפשטיין 172 ציורים שלו למחסן של מפעל הסריגים של ברנרד אלטמן בווינה, לאחר שהשתכנע ששם יישמרו בצורה הטובה ביותר. אלא שבמארס 1938 נאלץ אלטמן לברוח, והמפעל שלו עבר "אריזציה" והועבר לידי הנאצים. הנאצים קיבלו לידיהם את היצירות ומחקו מחלקן את שמו של האמן.

אפשטיין שהה בדרום אפריקה, שם מת ב-1945. רעייתו ניסתה לאחר מותו לברר מה עלה בגורלן של היצירות, ללא הצלחה. חלקן נמכרו ברבות השנים במכירות פומביות של בית המכירות האוסטרי הענק “דורוטאום”. קורט קאלב, גלריסט ומסעדן, רכש את אחת מהן – ציור בשם "הילדה עם הצמות הבלונדיניות" ב-1987.

ומה עלה בגורלן של יתר היצירות של אפשטיין? מוזיאונים שונים באוסטריה מחזיקים בהן. המוזיאון היהודי מחזיק בשלוש מהן: “דיוקן אישי" (1919), ”דיוקן גברי" (1927) ו-”נוף איטלקי". היצירה האחרונה נמצאת בבעלות הקהילה היהודית בווינה והושאלה למוזיאון.

בשנה שעברה הוחלט להשיב אותה ליורשיו של אפשטיין, אשר חיים בבריטניה. החודש (ינואר) הם יקבלו אותה חזרה. ומה באשר לשאר היצירות שמחזיק המוזיאון היהודי בווינה? “בקהילה היהודית מצפים שגם הוא ימלא את חובתו המוסרית ויחזיר אותן", נכתב בעיתון האוסטרי.

המבצע הנוכחי להשבת היצירות הגנובות הוא רק טיפה בים. בין 1933 ל-1945, בשנות שלטון המשטר הנאצי, בזזו הנאצי כ-670 אלף יצירות אמנות ברחבי אירופה, בהן ציורים של אמנים גדולים כמו מונה ושאגאל. היה זה שוד ממוסד. רובן לא הושבו לבעליהן או יורשיהם עד היום. חלקן מוצגות במוזיאונים ברחבי העולם, כולל בישראל.

בעשורים האחרונים נעשה מאמץ בינלאומי לאיתור ולהשבת היצירות האלה. עשרות מדינות כבר חתמו על אמנה לפתרון צודק והולם לנושא ואף הקימו גופים ייעודים לשם כך.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ