אחרי שנלחמים בטרור, מדברים עם הטרור

כמו מדינות רבות אחרות שנלחמות בארגונים בדלניים הגיעה גם טורקיה למסקנה, שאין מנוס מניהול משא ומתן עם הנהגת המחתרת הכורדית

צבי בראל
שכנים
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
צבי בראל
שכנים

זו היתה שנה מדממת לטורקיה. יותר מאלף בני אדם, אזרחים וחיילים, נהרגו בפעולות הטרור של הפ-ק-ק, מפלגת הפועלים הכורדית, שבוצעו ברחבי המדינה. זו היתה גם שנה מתסכלת ביותר מבחינת הצבא הטורקי, שספג ביקורת רבה מאוד על חוסר יכולתו "לחסל את תשתית הטרור" הכורדי. טורקיה הפציצה כפרים בשטח עיראק, שבהם על פי החשד ממוקמים בסיסים של פ-ק-ק, היא מנהלת מו"מ מייגע עם איראן על שיתוף פעולה במלחמה נגד הכורדים, והיא חרדה מן הרגע שבו הכורדים בסוריה יכריזו על מחוז עצמאי בצפון מזרח המדינה, באזור שגובל במחוז הכורדי בעיראק.

כמו מדינות רבות אחרות שנלחמות נגד ארגוני טרור הגיעה גם טורקיה למסקנה, שאין מנוס מלנהל משא ומתן עם הנהגת הארגון, כדי להשיג לפחות הפסקת אש ארוכת טווח. "אינך יכול להגיע לתוצאות ולחסל ארגון רק באמצעים צבאיים", הודה בשבוע שעבר ילצ'ין אקדואן, יועצו הבכיר של ראש הממשלה רג'פ טייפ ארדואן. יומיים קודם לכן הצהיר ארדואן עצמו, שטורקיה מנהלת משא ומתן עם עבדאללה אוג'לאן, מנהיג הארגון שנאסר ב-1999 ומאז הוא כלוא בכלא אימראלי שליד איסטנבול, לאחר שעונשו הומתק ממוות למאסר עולם.

כורדים סורים מניפים דגלים ואת תמונתו של אוג'לאן בהפגנה בעיירה דריק, לפני כשבועצילום: רויטרס

אוג'לאן איננו המפקד בשטח, אבל כמי שהקים את הארגון - הפ-ק-ק הוקם ב-1980 וארבע שנים מאוחר יותר החל ליזום מלחמת גרילה במדינה - הוא נחשב למנהיגו ה"רוחני". עם זאת, לא ברור עד כמה הוא יכול להשפיע על החלטותיהם של המפקדים בשטח, שפועלים מתוך עיראק. בדומה לחמאס או לפתח בשעתו, גם הפ-ק-ק סובל זה שנים מפיצול בין הנהגת החוץ להנהגת הפנים, עניין שמקשה לנהל עמו מו"מ יעיל.

ההחלטה לנהל מו"מ איננה חדשה. כבר לפני שלוש שנים ניסה המודיעין הטורקי להגיע להבנות עם אוג'לאן, אבל ב-2010 החליט אוג'לאן, שמעביר את זמנו בכלא בכתיבת ספרים, לפרוש מן המו"מ בטענה שהטורקים לא התייחסו ברצינות להצעותיו. טורקיה פתחה בסמוך לכך במתקפה כוללת על בסיסי הפ-ק-ק, עצרה מאות פעילים וכוחותיה סבלו אבידות כבדות. אבל נראה כי לצד ההתקפה התנהל בכל זאת גם מו"מ. בספטמבר 2011 סערה טורקיה, כאשר קטע מוקלט שבו נשמע ראש המודיעין הטורקי, הקאן פידאן, מנהל מו"מ עם נציגים בכירים של הפ-ק-ק באוסלו, הועלה לאינטרנט . היה אז מי שדרש להעמיד את הקאן לדין, באשמת קיום מגע עם ארגון טרור, ונדרשה התערבותו של ארדואן כדי להסיר את איום התביעה.

ארדואן בביקור בעמדה של הצבא הטורקי סמוך לגבול עיראק. המו"מ עם הכורדים עשוי להשפיע על סיכויי בחירתוצילום: רויטרס

עכשיו שוב מנסה טורקיה לבחון את סיכויי הדיאלוג עם אוג'לאן. תנאיו ודרישותיו אינם ידועים, אבל על פי דיווחים של מקורות טורקיים, מוכנה הממשלה להציע חנינה לכל מי שימסור את נשקו, ולהתיר לו להגר מרצון מן המדינה, כאשר אחת ממדינות המקלט המוצעות היא אוסטרליה. "המגעים ממשיכים להתנהל, משום שעלינו להשיג תוצאות. כל עוד אנו רואים פוטנציאל להשיג תוצאה נמשיך בהם", אמר ארדואן בראיון עיתונאי בשבוע שעבר. לפתע נהפך המו"מ עם ארגון טרור ללגיטימי במדינה שבאופן מסורתי הצהירה שתילחם מלחמת חורמה בפ-ק-ק, ולא תנהל עמו שום מו"מ.

הצורך בהפסקת אש נעשה דחוף מאוד, על רקע מערכת היחסים האסטרטגית החדשה שמפתחת טורקיה עם החבל הכורדי בעיראק ועם ההנהגה הכורדית בראשות מסעוד ברזאני. ברזאני הסכים אמנם לסייע במלחמה נגד הפ-ק-ק, אבל טורקיה מתקשה יותר מבעבר ללחוץ עליו לפעול בנחרצות, אחרי שהוא נהפך לשותפה האסטרטגי. המשבר ביחסים בין טורקיה לעיראק על רקע מתן המקלט לסגן הנשיא העיראקי טארק אל-האשמי, שמבוקש בעיראק בחשד למעורבות בטרור, בנוסף לסיוע שמעניקה עיראק למשטר של אסד, לצד ההשקעות הטורקיות הגדולות בחבל הכורדי, הפכו את ההנהגה הכורדית לבעלת ברית. אבל לברית הזאת יש מחיר.

ברזאני, שמסייע באופן פעיל לכורדים בסוריה ומאפשר לכוחות המורדים הכורדיים הסוריים להתאמן ולהתחמש בשטחו, אינו רוצה להצטייר כמי שנלחם בעצמו נגד "לוחמי חופש" כורדים שפועלים נגד טורקיה. הוא מעדיף שטורקיה תגיע להסכם עם הפ-ק-ק ותחדל ללחוץ עליו להפוך למשת"פ.

עבדוללה אוג'לאןצילום: אי–פי

גם הלחץ הפוליטי על ארדואן בתוך טורקיה הולך ומתגבר. השנה יתקיימו בחירות לרשויות המקומיות, שכמו בעבר יסמנו את מידת הפופולריות של מפלגת הצדק והפיתוח ויבססו או יערערו את תשתית התמיכה לקראת הבחירות לנשיאות שיתקיימו בשנה הבאה. לפתרון "הבעיה הכורדית" עשויות לפיכך להיות השלכות פוליטיות כבדות משקל על סיכוייו של ארדואן להיבחר לנשיא. כך מתהפכות להן היוצרות, כאשר הציר שמחבר בין כלא אימראלי לבין הרי קנדיל שבצפון עיראק שבהם התבסס הפ-ק-ק, הוא גם הציר שעשוי להוליך את ארדואן מבית ראש הממשלה לארמון הנשיאות.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ