מלת השנה בשפה האנגלית: hashtag #

פעולת התיוג באתר טוויטר נבחרה למלה הבולטת בשנה החולפת בידי חברי האגודה האמריקאית לשפה וגופים אחרים. עוד נבחרו: קפיטליזם וסוציאליזם

מיכאל הנדלזלץ - צרובה
מיכאל הנדלזלץ
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
מיכאל הנדלזלץ - צרובה
מיכאל הנדלזלץ

התחרות על המקום הראשון היתה צמודה, וחברי האגודה האמריקאית לשפה ("American Dialect Society"), שנפגשו ביום שישי האחרון בבוסטון להצביע על "מלת השנה" ל-2012, נאלצו לערוך סיבוב שני. הביטוי Marriage equality (הכרה חוקית בנישואין של בני זוג מאותו מין), שהוביל בסיבוב הראשון עם 57 קולות, זכה כעת ל-99 קולות. המלה המתחרה, שקיבלה תחילה 45 קולות, הפכה למנצחת הגדולה. עם 118 קולות, הוכרזה ה-#Hashtag - פעולת התיוג מעולם הטוויטר, שבה המלה הצמודה לסמל הסולמית מציינת את נושא ה"ציוץ" - כ"מלה של שנת 2012".

האגודה לשפה, שנוסדה לפני 124 שנים, בוחרת מאז 1990 את המלה (ולמעשה הביטוי) של השנה, בהצבעה שבה משתתפים בלשנים, מילונאים, אטימולוגים, היסטוריונים של לשון אנגלית, סופרים, עורכים, סטודנטים וחוקרים מתחומים שונים. בהודעת האגודה נאמר גם כי ההצבעה נעשתה מתוך שעשוע, וללא יומרה להחדיר מלים חדשות לשפה האנגלית. באשר למלת השנה עצמה, אמר יו"ר ועדת המלים החדשות באגודה, בן זימר, הכותב טור קבוע לענייני לשון בבוסטון גלוב, כי בעולם הטוויטר ובכלל, יצר ה"האשטאג" טרנדים חברתיים במגוון נושאים שבין פוליטיקה לתרבות הפופ.

למלה היצירתית ביותר נבחר הביטוי Gate-lice, או "כיני-שער", המתאר נוסעים המתגודדים לפני שער העלייה למטוס. במקום השני, בהפרש קטן בשני סיבובי ההצבעה, זכה Mansplaining, הסבר מתנשא מפיו של גבר באזני קהל נשים. כביטוי השערורייתי והבלתי נחוץ ביותר, נבחר Legitimate rape שנטבע ע"י חבר הקונגרס הרפובליקאי טוד אקין לציון אונס שגרם להריון.

למלים ה"שימושיות ביותר" נבחרו הסיומות (po)calypse ו-(ma)geddon, המתווספות לקידומות שונות כדי לסמן אסון גדול (על בסיס אפוקליפסה וארמגדון). כך למשל, הביטוי Alpacalypse, כצירוף של אלפקה ואפוקליפסה, לציון סוף העולם לפי לוח המאיה.

חברי האגודה אינם היחידים לדרג את מלות השנה. כך גם אתר Global Language Monitor, שבוחר את מלת השנה זה 13 שנה, הכתיר גם הוא את המלה "אפוקליפסה" כבולטת ביותר ב-2012. אתרי המילונים האנגליים הידועים ערכו דירוגים משל עצמם, כשאתרMerriam-Webster פרסם את רשימת עשר המלים שזכו להתעניינות הרבה ביותר של הגולשים - ואת המקום הראשון חלקו "סוציאליזם" ו"קפיטליזם". אתר מילון אוקספורד האמריקאי בחר ב-Gif, מלה בת 25 שנים שהיא ראשי התיבות של Graphic interchangeable format, פורמט ליצירת אנימציות או איורים דיגיטליים, כמו Memes - שהיא גם המלה העשירית ברשימת מרים-וובסטר - שחודשה בהקשר אחר, של אבולוציה, על ידי ריצ'רד דוקינס בספר "הגן האנוכי". הוצאת מילוני אוקספורד האנגלית בחרה ב-Omnishambles, שנטבעה בתוכנית טלוויזיה סאטירית באנגליה, שפירושה כישלון כללי וגורף.

מאחר שהאינטרנט נשלט ומדווח באנגלית על ידי מביני אנגלית, מטבע הדברים מתרכז המידע במלים אנגליות. לכותב שורות אלה אין מידע על "המלים של השנה" בסינית או ברוסית, ספרדית או צרפתית. אתרים באנגלית לא דיווחו על כך. אגודת הלשון הגרמנית, שהתכנסה ביום שישי שעבר בוויסבדן, הבוחרת את "המלה של השנה החולפת" מאז 1971, בחרה לשנת 2012 את המלה Rettungsroutine שמשמעותה "פעולת חילוץ", בהקשר הכלכלי.

ההאשטאג הכי טרנדי כרגע לפי טוויטר

תגיות קשורות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ