רפובליקאים בכירים: ננהל מלחמת חורמה נגד מינוי הייגל

הסנאטורים הבהירו כי יחסו לישראל של המועמד הכמעט ודאי לשר ההגנה יעמוד במוקד המאבק. "הייגל יהיה השר העוין ביותר לישראל בתולדות האומה"

חמי שלו
ניו יורק
חמי שלו
ניו יורק

סנאטורים רפובליקאים בכירים הגיבו אתמול (ראשון) בחריפות לידיעות על כוונתו של נשיא ארה"ב ברק אובמה להודיע בקרוב על מינויו של הסנאטור לשעבר צ'אק הייגל לתפקיד שר ההגנה והבהירו כי ינהלו נגדו מלחמת חורמה - ושעניין יחסו של הייגל לישראל יעמוד במרכזה. "הייגל יהיה שר ההגנה העוין ביותר לישראל בתולדות האומה," אמר הסנטור לינדזי גרהם מדרום קרוליינה. הוא ציין שמינויו של הייגל הרפובליקאי הוא "צעד מתריס" ו"גשר אחד רחוק מדי" מבחינתו.

הסנטור ג'ון קורנין מטקסס הצטרף לדעתו של גרהם, ואמר שהמינוי הצפוי הוא "המסר הגרוע ביותר שנוכל לשגר לידידתנו ישראל". עמיתו טד קרוז, אחד הכוכבים העולים של מסיבת התה, תקף את התנגדותו של הייגל למתקפה צבאית נגד איראן והוסיף ש"הייגל איננו חבר של ישראל, בת בריתנו החיונית".

על פי הנוהל שנקבע בחוקה האמריקאית, הסנאט מוסמך לייעץ ולאשר את מינויים של כ-2,000 נושאי משרה בכירים, בהם שופטים, שגרירים ושרים בקבינט. ועדות הסנאט מוסמכות לנהל שימוע למועמדים לתפקיד, ובתומו להגיש את המלצותיהן למליאת הסנאט, שם נערכת הצבעה סופית על המינוי. השימועים נערכים בדרך כלל בפומבי, ולעתים אף מספקים פרקים של דרמה פוליטית במיטבה.

לדמוקרטים יש רוב בסנאט, וסנאטור דמוקרטי - קרל לוין ממישיגן - הוא גם זה שינהל את השימוע שייערך להייגל. אבל אין וודאות שההצבעה על הייגל תתפצל על פי השתייכות מפלגתית: לא מן הנמנע שחלק מהרפובליקאים ששירתו עם הייגל בתריסר שנות כהונתו בסנאט יצביעו בעדו, בעוד סנאטורים דמוקרטים, יהודים ולא יהודים, הידועים כאוהדי ישראל וכתומכים בקו נצי כלפי איראן - יצביעו נגדו.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ